Riskijuhtimise süsteem
Viru Keemia Grupp ASi riskijuhtimispoliitika kujundamise ja riskijuhtimise eest vastutab kontserni juhatus.
VKG kontserni riskijuhtimise eesmärgid on:
- toetada juhtimisotsuste tegemist;
- vältida või vähendada kahjusid kontserni varale ja mainele;
- tõsta ettevõtte tegevuste efektiivsust;
- tõsta ettevõtte ressursside (kapital, energia) kasutamise efektiivsust;
- vähendada ootamatute olukordade tekkimist ja luua nende jaoks tegevuskava ja riskistsenaariumid.
Kontserni riskijuhtimine põhineb riskijuhtimise alusdokumendil. Dokumendis on esitatud kontserni jaoks oluliste riskide kirjeldused, nii mõju kui ka tõenäosuse hinnangud ja maandamisvõimalused. Riskid lähtuvad kontserni tähtsaimatest eesmärkidest, mis on seotud VKG taotlusega põlevkivi maksimaalselt vääristada ja efektiivseimal viisil töödelda.
Hindamise tulemusel tõsteti esile riskid, millega tuleb arvestada rohkem ja mis nõuavad edasist tegevuskava riski maandamiseks. Riskide juhtimine toimub täpse vertikaalse struktuuri põhjal. Riskide hindamise dokument on kinnitatud VKG juhatuse poolt ja igale olulisele riskile on määratud vastutav isik juhatuse liikmete seast, kes omakorda peab tagama, et kontsernis tegeletakse vastava riski maandamisega. Konkreetse riski juhtimise eest vastutav isik koostab tegevuskava riski maandamiseks ja esitab selle vastutavale juhatuse liikmele. Riskide maandamise töö tulemuste põhjal koostatakse igal aastal uus aruanne riskide hindamise kohta ja seatakse uued ülesanded järgmise aasta jaoks.
Äririskid
Maksustamine
Äririskid on VKG kontserni peamised strateegilised riskid. Regulaarselt tuleb tähelepanu pöörata tooraine tarnepidevuse riskile, põlevkivi töötlemise konkurentsivõimele ja kapitalimahukate investeeringute juhtimisele.
Tooraine tarnepidevus on põlevkiviõlide tootmisahelas üks peamiseid äririske. Põlevkiviressursi olemasolu kindlustamiseks ja riski hajutamiseks avas VKG kontsern 2012. aastal Ojamaa põlevkivikaevanduse, mis oli kontserni suurimaid investeeringuid aastatel 2008. – 2012.
Põlevkivi töötlemine võib muutuda konkurentsivõimetuks eelkõige seoses kasvava maksukoormusega, kasvavate kulutustega tööjõule, samuti lõpptoodete omaväärtuse kasvuga, mis on seotud uute mahukate keskkonnakaitsealaste investeeringutega. VKG jälgib põhjalikult keskkonnanõudeid ja osaleb aktiivselt erialaliitude töös, et olla kursis tulevikus kehtestatavate regulatsioonidega. Kontsernil on tsentraliseeritud keskkonnaosakond ja välja on töötatud sisemised monitoorimisprotseduurid. Keskkonnaalaste regulatsioonide karmistumisel jätkab kontsern pidevat investeerimist kaasaegsetesse tehnoloogiatesse.
VKG kontserni tegevus sõltub suuremahuliste investeeringute õigeaegsest ja finantsilisest õnnestumisest. Riski maandamiseks tuleb tähelepanu pöörata investeeringute juhtimisele – planeerimisele, projektijuhtimisele ja järelhindamisele. Investeeringute eelarvestamise protsess on põhjalik: investeeringute eelarved koostatakse tütarettevõtete lõikes ning olulisemate investeeringute puhul moodustatakse eraldi projektimeeskond, kuhu on kaasatud erialaspetsialistid kontserni kõikidelt vastutustasemetelt. Investeeringute juhtimisel peetakse oluliseks ka investeeringute finantseerimise tagamist. 2010. aastal sõlmitud sündikaatlaenulepinguga refinantseeriti kontserni laenuportfell ning tagati finantseerimine Ojamaa kaevanduse rajamisele ja käimasolevatele suurtele investeeringutele nagu Petroter II ja Petroter III õlitehas, VKG Energia uue katla ja turboagregaadi ehitus ning vee töötlemise tehnoloogia arendamine kontserni kasvavate vajaduste jaoks. Uute, suuremahuliste investeeringute tagamiseks sõlmitakse sündikaatlaenu alusel uued sihtlaenud. Kontserni sündikaatlaenulepingu finantseerijad on AS SEB Pank, Nordea Bank Finland Plc ja Pohjola Bank Plc. Järgmisi arendusprojekte hakatakse finantseerima ka EBRD osalusel, kellega saavutati kokkulepe 2014. aasta alguses.
Tururiskid
Strateegiliste riskidena käsitletavatest tururiskidest avaldavad kontsernile kõige enam mõju nafta ja CO2 turuhinnad, samuti dollari kursi muutumine, mis omakorda võib põhjustada kontserni rahavoogude ebapiisavuse. Sõltuvus CO2 turuhindadest võib tulevikus järjest enam suureneda, sest keskkonnadirektiivide mõjul eraldatakse süsinikurohketele tootjatele üha vähem lubatud heitkoguste ühikuid. Merekütetes väävlisisaldust reguleerivate direktiivide tulemusel peaks selle sisaldus märkimisväärselt vähenema, millega seoses VKG viib läbi asjakohased uuringud ja katsed, et tootmise põhitooted ei langeks madalamat sortide kütuste alla.
Maailma turuhindade muutuse risk on kontserni tegevuse paratamatu osa. Enamus VKG Oili põlevkiviõlide müügilepingutest on otseselt sõltuvad nafta ja naftatoodete börsihindadest. Ülejäänud osa põlevkiviõlide hindadest (müük siseturul) sõltub maailmaturu hindadest kaudselt. Maailmaturu hinnad avaldavad mõju ka kontserni tootmiskuludele: eelkõige tootmises kasutatava maagaasi ja teistelt tootjatelt ostetavatele toorõlide hinnale. Nimetatud riski monitooringu eesmärgiks ettevõttes on analüüsida pidevalt eelarvelise kasumi tundlikkust nafta ja naftatoodete maailmaturuhindade muutusele. Masuudi hinna langus 10 dollari võrra tonni eest vähendab kasumit ~3,2 mln. eurot (lähtudes kursist 0,86 EUR/USD), mida kõrgem on USD kurss, seda suurem on masuudi hinna muutuse mõju ja vastupidi mida madalam on USD kurss, seda väiksem masuudi hinna muutuse mõju.
Toornafta hinna järsu kukkumise riski hajutamiseks jätkuvalt kasutatakse riskimaandamisinstrumente õlihinnad fikseeritakse optsioonitehingu kaudu ja kogutakse likviidsuspuhvrit. Kaudselt on risk maandatud läbi kontserni finantsteenistuse tegevuse, kus toimub regulaarne turuülevaadete jälgimine ja analüüsitakse valmisolekut turulanguse mõjudele.
2014. aastal moodustas kontserni käibest umbes kaks kolmandikku müük Euroopa Liitu ja kolmandatele riikidele. Olulisemad müügivaluutad on euro ja Ameerika Ühendriikide dollar. Kontserni kulud on põhiliselt eurodes. Lepingud sõlmitakse valdavalt asukohamaa valuutas ning igapäevase tegevuse korraldamisel püütakse vältida avatud valuutapositsioone. Olulisemad välislepingud on sõlmitud eurodes ja Ameerika Ühendriikide dollarites. Valuutariski maandamiseks ei ole kontsernis sõlmitud tuletisinstrumentide lepinguid. Kaudselt on dollaririsk maandatud õlihindade fikseerimise optsioonitehingutega, mis on sõlmitud eurodes. Valuutariski monitooringuid teostatakse kontsernis pidevalt eesmärgiga analüüsida eelarvelise kasumi tundlikkust dollari kursi muutusele. Dollari kursi langus ühe eurosendi (0,01 euro) võrra vähendab kasumit ~0,8 mln euro võrra. CO2 tururiski maandamiseks ei ole soetatud finantsinstrumente. Kontsernile on eraldatud lubatud heitkoguste ühikuid käimasoleva jaotuskava 2013. – 2020 raames. Järgmise perioodi jaotuskava selgumiseni tehakse pidevat seiret, sarnaselt muude keskkonnaregulatsioonide jälgimisega ja pikaajalistes plaanides arvestatakse võimalike riskistsenaariumitega ning arendatakse kompetentsi seoses kvootide börsil kauplemisega.
Keskkonnariskid
VKG kontsernil on keskkonnamahukas tootmistsükkel. Keskkonnamõjud avalduvad ressursi kaevandamisel ning keskkonnaoht on olemas nii põlevkiviõlide tootmisel kui ka turustamisel. Keskkonnariske hinnatakse äärmiselt kõrgelt ning neile pööratakse mitmekülgset tähelepanu.
Keskkonnaosakonna tsentraliseerimine ja riskide kaardistamine kontserni tasemel tagab tervikliku keskkonnaalaste teadmiste ja pädevuste eksisteerimise. Keskkonnariskid on kaardistatud iga ettevõtte tootmistsüklites, kasutusele on võetud keskkonnajuhtimise kvaliteedistandardid ja keskkonnariskidega arvestatakse ka uute investeeringute tegemisel, kus kasutatakse keskkonnamõjude hindamisel sõltumatuid eksperte. Keskkonnariskid on maandatud kõigi seadusandlike nõuete täitmise ja järelevalve kasutamise teel. Toimub koostöö Päästeametiga ja teostatakse vastavusauditeid regulatsioonide nõuete täitmise hindamiseks.
Vara hävimise riskid
Vara hävinemist võivad põhjustada tootmistehnoloogilised riskid, mis omakorda võivad põhjustada likviidsusriski. Kontserni peamised rahavood sõltuvad õlitööstusest, mistõttu tuleb teostada diagnostikat ja jälgida seadmete remondigraafikuid. Oluliste tootmissõlmede kaardistamisel on võimalik tootmis-tehnoloogiliste riskide avaldumisel õigeaegselt reageerida. Tegevuse süstematiseerimiseks ja riski maandamiseks on võetud kasutusele varahaldusprogramm.
Vara hävinemise vastu on VKG sõlminud kompleksse varakindlustuslepingu äritegevuse katkemise ning vastutuskindlustuse osas. Kompleksne varakindlustusleping kehtib kõigi tütarettevõtete jaoks (välja arvatud eraldi varakindlustuslepingu sõlminud VKG Elektrivõrgud) ning kindlustuse andjaks on Seesam Insurance AS, If P&C Insurance AS ja AIG Europe Ltd. Kindlustuslepingu objektiks on kinnis- ning vallasvara, mis kuulub kindlustatule, on tema hallata või kontrollida või mille eest ta juriidiliselt vastutab. Suuremahuliste investeeringute puhul sõlmitakse eraldi kindlustuslepingud. Kõik tööd püstitamisest kuni põhivara hulka võtmiseni Petroter II ja Petroter III tehaste puhul on kindlustatud Zurich Insurance plc poolt.
Krediidiriskid
Krediidirisk on ettevõtluse paratamatu osa. Krediidiriskide haldamisel jälgitakse tähelepanelikult partnerite maksukäitumist, analüüsitakse nende finantsseisu ning vajaduse korral kaasatakse garandina tehingutesse kolmandaid isikuid. Tarnijatele tehtavate ettemaksete puhul nõutakse makse saajalt pangagarantii esitamist. Ärikrediiti võimaldame põhiliselt ainult oma pikaajalistele koostööpartneritele. Ühekordsete tehingute ja uute klientide puhul on nõutav kas ettemaks või akreditiiv. Klientide tähtajaks tasumata võlaga tegeletakse igapäevaselt. Ostjatele esitatud arvete laekumise tähtaja ületamise korral kasutatakse meeldetuletuste ja hoiatuste saatmist. On kehtestatud tingimused, mille korral alustatakse võla sissenõudmist kohtu kaudu. Erikokkulepete sõlmimine on juhatuse pädevuses. Kõik partnerfirmad on sisestatud kontserni siseregistrisse, kust võib saada koostöö ajaloo, see vähendab võimalust sõlmida korduskokkulepped ebausaldusväärsete firmadega. Kontserni vabu rahalisi vahendeid hoitakse kõige kõrgemate krediidireitingutega pankade lühiajalistes deposiitides. Tagasihoidliku riskiastmega deposiitidega maandatakse lisaks krediidiriskile ka likviidsusriski: kontsernil on eesmärk tagada rahaliste vahendite olemasolu vähemalt 12 kuu laenumaksete ja intresside maksmiseks.
Intressiriskid
31.12.2014 seisuga oli kontsernil intressikandvaid kohustusi 225 miljonit eurot, mis moodustab 37% bilansimahust. Tulenevalt intressikandvate kohustuste olulisest osakaalust hindab juhtkond intressimäärade tõusust tulenevat riski kontserni tegevusele oluliseks. Laenukohustuste juures eksisteerib kontsernil peamiselt rahavoo vähenemise risk. Ajavahemikul 2015–2020 ootavad kontserni ees suuremahulised investeeringud), mis tõstavad intressiriski. Kontserni laenuintressid põhinevad intressimääral (2,2-3%) pluss 1 kuu või 3 kuu Euriboril. Seoses Euribori võimalike kõikumistega teostati kontserni rahavoogude ja kasumi tundlikkuse analüüs intressimäära kasvule 1% võrra. Teostatud analüüs näitab, et 1%-line intressimäärade suurenemine mõjutaks kontserni poolt 2014. aastal genereeritud rahavoogusid ja mõjutaks tulumaksueelset kasumit umbes 1,8 miljoni euro ulatuses.
Sisekontrolliosakond
Oluline osa riskijuhtimisest on sisekontrollisüsteemide tagamine ja jälgimine. VKG-s on siseauditi funktsiooni täitmiseks loodud sõltumatult tegutsev sisekontrolliosakond. See on VKG struktuuriüksus, mis jälgib aktsiaseltsi, tema tütarettevõtete ja viimaste tütarettevõtete ning muude kontserni konsolideerimisrühma kuuluvate äriühingute tegevust ja selle vastavust Eesti Vabariigi seadustele ning teistele õigusaktidele, VKG põhikirjale, aktsionäride üldkoosoleku otsustele, nõukogu otsustele ja juhatuse otsustele, kontserni ning tütarettevõtete sise-eeskirjadele ning tegevusjuhistele.
Kontserni sisekontrolli osakonna keskseks ülesandeks on uurida ja hinnata ettevõtte majandustegevust, lähtudes sisemise järelevalve usaldatavust ning efektiivsust.
Sisekontrolli ülesandeks on avastada aktsiaseltsi ja tütarettevõtete töötajate tegevuses esinevaid puudusi, nende poolt töös tehtud vigu, ülesannete täitmata jätmisi ja volituste ületamise juhtumeid, juhtida neile tähelepanu ning teha ettepanekuid nende vältimiseks.
Sisekontrolör või siseaudiitor koostab kontrollimise kohta akti või aruande, mis esitatakse tutvumiseks ja seisukoha võtmiseks kontrollitavale. Sisekontrolliosakond teeb ettekandeid avastatud puudustest koos hinnangute, järelduste ja ettepanekutega, koondab andmeid aktsiaseltsi ja tütarettevõtete tegevuse kohta, teeb nendest ülevaateid või analüüse, mis esitatakse olenevalt nende tähtsusest ja üldistusastmest aktsiaseltsi ja/või tütarettevõtete tegevjuhtidele, juhatuse liikmetele.
Rahvusvahelised juhtimissüsteemid
Rahvusvahelistes juhtimissüsteemides nagu ISO ning OHSAS on olemas eraldi protseduurid riskide maandamiseks kvaliteedi-, keskkonna- või tööohutuse juhtimises. Need rahvusvaheliselt tunnustatud süsteemid on kasutusel ka VKGs, kontserni ettevõtetes kasutatavad juhtimissüsteemid on kirjas allolevas tabelis.
Ettevõtte nimi |
ISO sertifikaadid (keskkonna- ja kvaliteedijuhtimis-süsteemid) |
OHSAS sertifikaat (töötervishoiu ja –ohutuse juhtimissüsteem) |
VKG |
ISO9001, ISO14001 |
|
VKG Oil |
ISO9001, ISO14001 |
OHSAS18001 |
VKG Energia |
ISO9001, ISO14001 |
OHSAS18001 |
VKG Transport |
ISO9001, ISO14001 |
OHSAS18001 |
Viru RMT |
ISO9001 |
OHSAS18001 |
VKG Soojus |
ISO9001, ISO14001 |
OHSAS18001 |
VKG Plokk |
ISO9001 |
|
VKG Elektrivõrgud |
ISO9001 |
OHSAS18001 |
VKG Elektriehitus |
ISO9001, ISO14001 |
OHSAS18001 |
Kemikaaliohutus ja tootevastutus
VKG osaleb aktiivselt keemiatööstuse ettevõtmistes kohalikul, riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil. Kontsern on Eesti Keemiatööstuse Liidu (EKTL) liige ning seeläbi tihedalt seotud Euroopa ja maailma keemiatööstuse katusorganisatsioonide CEFIC1 ja ICCA2 vabatahtlike algatuste rakendamisega. Hoolime ja Vastutame (Responsible Care – RC) initsiatiivile pühenduti juba üle 10 aasta tagasi ning 2013. aastal otsustati Eestis esimeste ettevõtete seas liituda Ülemaailmse Tootestrateegia3 (Global Product Strategy – GPS) juurutamise projektiga.
GPS on ICCA poolt juhitud vabatahtlik algatus, mis koos RC Ülemaailmse Hartaga moodustab vundamendi keemiatööstuse panusele ÜRO poolt ellu kutsutud rahvusvahelises kemikaalijuhtimise strateegias (SAICM4). Kogu Euroopa keemiatööstuse jaoks võimaldab GPS REACH’i tulemuste ja kasulikkuse võimendamist ning avalikkuse usalduse tõstmist kemikaalide ohutu käitlemise suhtes. Kui REACH ainetoimikud on väga mahukad, spetsiifilised, komplekssed ja detailsed dokumendid, siis GPS’i väljundiks on ohutusteabe kokkuvõtted (GPS Product Safety Summary), mis sisaldavad riskianalüüsi ning riskijuhtimise teabe kogumit kergesti arusaadavas vormis, mida saab edastada töötajatele, allkasutajatele ja teistele huvitatud isikutele. Need kokkuvõtted sisaldavad ohtude ja kokkupuudete teavet, riskijuhtimise soovitusi ning kemikaalide kasutamisest tulenevat kasu ühiskonnale
Eestis koordineerib GPSi rakendamist EKTL, kuid ellu viiakse seda ettevõtete poolt ning antud juhul on VKG võtnud endale suunanäitaja rolli Eesti keemiatööstuse tasandil. 2013. aasta on kulunud peaasjalikult projekti ettevalmistamisele: vajalike tegevuste kaardistamisele, vajaduse selgitamisele, ressursside planeerimisele jne. Esimeste reaalsete tulemusteni jõutakse 2015. aastal, mil GPS portaali laetakse üles esimesed ohutusteabe kokkuvõtted ning projekti lõpule viimine on seotud REACH viimase registreerimistähtajaga 2018. aastal, mil kõikide turustatavate ainete ohutusteabe kokkuvõtted peaksid olema avalikkusele kättesaadavaks tehtud.
1 The European Chemical Industry Council - www.cefic.org
2 International Council of Chemical Associations - www.icca-chem.org
3 www.keemia.ee/et/keemiatoeoestus-hoolib-ja-vastutab/uelemaailmne-tootestrateegia-gps
4 Strategic Approach to International Chemicals Management (SAICM) is a policy framework to foster the sound management of chemicals - www.saicm.org
GPSi peamised eesmärgid:
- Levitada laialdasemalt teadmisi ainete ohtude kohta.
- Edendada tootevastutust ja kindlustada nõuetekohane kemikaalide käitlemine ja kasutamine kogu väärtusahela ulatuses sõltumata geograafilisest asukohast (vähendada erinevusi arengumaade ja tööstusriikide vahel), pakkudes asjakohast ja usaldusväärset teavet.
- Suurendada läbipaistvust, aidates ettevõtetel pakkuda sidusrühmadele informatsiooni müügil olevate kemikaalide kohta kergesti arusaadavas formaadis: GPS ohutusteabe kokkuvõtte vormis.
- Aastal 2018 on toote ohutuse info avalikkusele kättesaadav kõigi turustatavate ainete kohta.
Ohtlike kemikaalide arvestus ja aruandlus
Olulisteks Hoolime ja Vastutame initsiatiivi põhimõteteks on teiste ettevõtete abistamine ning vastutuse võtmine oma toodete eest kogu väärtusahelas. Neid printsiipe tuleb lisaks tavaklientidele rakendada ka kontsernisiseselt ning seetõttu harmoniseeritakse ja ühtlasi parendatakse VKGs ohtlike kemikaalide arvestuse ja aruandluse pidamist terve ettevõtete tasandil. Kontserni prioriteediks selles vallas on tütarettevõtete vaheline koostöö, sünergia ja teineteisest õppimise soodustamine. Ettevalmistavad tööd aruandluse ja arvestuse ühtlustamiseks algasid juba varem, kuid 2013. aastal jõuti esimeste reaalsete ja võrreldavate tulemusteni. Järgnevate aastate eesmärgiks on süsteemi täiustada ning pidevalt tõsta kogutava teabe kvaliteeti, tehes seda parimate praktikate jagamise kaudu tütarettevõtete vahel.