Riskijuhtimise metoodika
Korporatiivne riskijuhtimissüsteem on suunatud potentsiaalsete riskide välja selgitamisele ja võimalusele võtta kasutusele õigeaegsed meetmed nende kõrvaldamiseks või minimeerimiseks. See annab võimaluse korrigeerida äriplaneerimist, investeerimisplaane ja sotsiaalpoliitikat. Arvestades ärikeskkonna dünaamilist arengut ning kontserni tegevust mõjutavate tegurite koosseisu, iseloomu ja intensiivsuse pidevat muutumist, täiustatakse ka riskijuhtimissüsteemi tagamaks operatiivne reageerimine.
Kontserni juhtkond on koostanud põhjaliku nimekirja riskidest, mis võivad mõjutada ettevõtte jätkusuutlikkust. Kõik loetletud riskid on jaotatud nelja rühma:
- strateegilised riskid – seotud kontserni pikaajaliste eesmärkidega (muutused turul, konkurentsis);
- tegevusriskid – seotud kontserni protsessidega (töötajate ja seadmete tegevus);
- finantsriskid – seotud otseste rahaliste kaotustega (intressimäärad, valuutakursid);
- vastavusriskid –- seotud regulatsioonidega (seadused, juhendid).
Potentsiaalsete riskide analüüsi juures vaadeldakse välis- ja sisetegureid.
- Välistegurid: turu, majandusharu, sotsiaal-majanduslikud, poliitilised, finantsilised, konjunktuurilised ja muud kontserni ja tema tütarettevõtete tegevusega seotud tingimused.
- Kontsernisisesed tegurid: juhtimise, tootmise ja kaadriga seotud, sotsiaalsed, ökoloogilised ja muud.
Iga riski puhul on eraldi hinnatud selle esinemise tõenäosust ja mõju potentsiaalset suurust. Sellest lähtuvalt on valitud välja kriitilise tähtsusega riskid, mille tõenäosus on suur ja mõju oluline. Antud riskid on lahti kirjutatud kontserni riskijuhtimise aruandes, neile on antud hinnang, määratud vastutav juhatuse liige ja kokku lepitud tegevuskava riski maandamiseks.
Allpool on välja toodud kontserni kolm kõige olulisemat riski.
Toorme kättesaadavusega seotud riskid
Kuna VKG peamine eesmärk on põlevkivi väärindamine, siis tegevuse jätkumise kõige kriitilisemaks teguriks on varustatus põlevkivi ressursiga. 2012. aastal avas VKG Ojamaa kaevanduse, millega kaasnevalt põlevkivi kättesaadavuse risk langes oluliselt. Ojamaa kaevandus katab umbes 85% kogu VKG põlevkivi vajadusest aastani 2030. Puudujääv 15% kaetakse pikaajaliste tarnelepingutega teiste põlevkivi kaevandajate poolt või olemasoleva laovaru arvelt. Kui turult sobivatel tingimustel põlevkivi osta ei saa ja laovaru ammendub, siis alakoormatakse vastavalt tehaseid ja töötatakse osalise võimsusega.
Põlevkivi varustuskindluse tagamiseks peale 2030. aastat käib aktiivne töö uute kaevelubade omandamiseks. Keskkonnasäästu ja majanduslikke tegureid arvestades oleks sobivaim uus kaeveluba Uus-Kiviõli kaeveväljale, mis asub Ojamaa kaevevälja kõrval. Plaan on lähima kahe aasta jooksul tagada põlevkiviga varustatus kuni aastani 2045.
Toornafta maailmaturuhindadega seotud riskid
Kuna põlevkivi väärindamisest saadav peamine toode on põlevkiviõli, siis kontserni majanduslik edukus sõltub otseselt sellest, millist hinda ollakse globaalsel energiaturul valmis põlevkiviõli eest maksma. Põlevkiviõlide referentstoode on 1%-lise väävlisisaldusega kütteõli, mille hind omakorda sõltub toornafta hinnast. Kuna toornafta hind võib pakkumise ja nõudluse väikese erinevuse tulemusena väga oluliselt muutuda, siis ka põlevkiviõlide müügist saadav tulu võib olla väga kõikuv. Olenevalt õlide maalimaturu hinnast võib põlevkiviõlide müük moodustada 50–90%VKG kogutuludest.
VKG tegeleb aktiivselt toornafta maailmaturuhindadega seotud riskide maandamisega. Müügitulude järsu languse korral on kontserni jätkusuutlikkuse tagamiseks kasutusel kaks teineteist täiendavat meedet.
- 1. Põlevkiviõlide müügihinna fikseerimine tulevikutehingutega.
- 2. Likviidsuspuhvri kogumine.
Vastavalt kehtivale poliitikale maandab VKG põlevkiviõlide referentstoote hinda 25–65% ulatuses järgmise 18 kuu planeeritavast tootmismahust. Likviidsuspuhvri suurenemisel võib tulevikutehingute osakaal kogu müügist langeda.
Keskkonnariskid
Töötleva tööstuse esindajana ja süsinikku sisaldava kütuse tootjana kaasnevad VKG tegevusega märkimisväärsed keskkonnariskid, mis avalduvad nii põlevkivi kaevandamisel, selle väärindamisel kui ka saaduste turustamisel. VKG eemärk on olla omas sektoris teerajajaks ja näidata eeskuju, kuidas on võimalik traditsioonilises tootmises esinevaid keskkonnariske lahendada nutikalt ja tänapäevaseid tehnoloogiaid kasutades. Viimase 15 aasta jooksul on kontsern oma jalajälje vähendamiseks investeerinud .... miljonit eurot erinevatesse keskkonnaprojektidesse. Investeeringute peamine fookus on olnud ressursi maksimaalselt efektiivsel kasutamisel ja kaasnevate keskkonnamõjude leevendamisel. Tehtav töö on pidev ja jätkub ka tulevikus, sest pikas plaanis tasub see kindlasti ära.
Lisaks tootmistegevusega kaasnevate keskkonnariskide maandamisele on sama oluline nendest riskidest avalikult rääkimine ja erinevate huvigruppide kaasamine diskussiooni, kuidas teha asju veel paremini. Selleks korraldab VKG igal aastal Keskkonnapäeva. 2017. aastal toimunud keskkonnapäeva tähelepanu oli pööratud keskkonnamõjudele.