Personali areng
Meie töötajad osalevad iga päev huvitavate ülesannete lahendamises, leides ja kasutades selleks uusi lähenemisviise.
Viru Keemia Grupi meeskonnas töötavad kõrge sisemise motivatsiooniga töötajad, kes jagavad kontserni väärtusi. Nende heaolu ja maksimaalsete arenguvõimaluste tagamine ning parimate töötajate värbamine ja hoidmine on kontserni prioriteedid.
Personaliosakonna juhataja
Meie töötajad osalevad iga päev huvitavate ülesannete lahendamises, leides ja kasutades selleks uusi lähenemisviise.
Viru Keemia Grupi meeskonnas töötavad kõrge sisemise motivatsiooniga töötajad, kes jagavad kontserni väärtusi. Nende heaolu ja maksimaalsete arenguvõimaluste tagamine ning parimate töötajate värbamine ja hoidmine on kontserni prioriteedid.
Personaliosakonna juhataja
Peamised töösuunad
- Personali süsteemne valik ja rotatsioon
- Motivatsioonisüsteemi arendamine ja kaasamiskultuuri kujundamine
- Töö tootlikkuse ja organisatsiooni tõhususe kasv
- Pädevuse arendamine ja väljaõpe
Personalipoliitika tähtsaimad põhimõtted
Ohutus
Seame töötajate, elanike ja keskkonna turvalisuse kõrgemale mis tahes majanduslikest, tehnilistest või muudest kaalutlustest, tagame töötajatele ohutud töötingimused ja nõuame sama ka partneritelt.
Austus ja diskrimineerimise puudumine
Suhted kontsernis põhinevad vastastikusel austusel ja usaldusel, me hindame iga töötajat ja võtame tema arvamust kuulda. Ühisele eesmärgile suunatud pädevuste, vaatenurkade ja kogemuste mitmekesisus võimaldab meil lahendada keerulisi ülesandeid.
Ausus
Järgime kõrgeid eetikastandardeid ja oleme töötajate vastu ausad.
Tõhusus
Püüame olla oma tegevuses võimalikult tõhusad ja värbame oma ala parimaid professionaale, võimalikult motiveeritud ja sihikindlaid spetsialiste.
Kaasamine
Usume, et ainult kontserni töötajate ühiste jõupingutuste ja kooskõlastatud tegevusega on võimalik saavutada seatud ulatuslikke eesmärke. Kutsume töötajaid osalema ettevõtlusprotsessides ja andma aktiivselt tagasisidet.
Töötajatest
2019. aasta lõpus töötas kontsernis ja selle tütarettevõtetes 1792 inimest. Aruandeperioodil lisandus töötajate koosseisu 157 inimest.
Märkimisväärseid kõikumisi töötajate arvus võrreldes 2018. aastaga 2019. aastal ei esinenud (+1,4%). Tootmise tõhus planeerimine ja automatiseerimine ning personaliressursid võimaldasid tõsta tootmisnäitajaid ilma töötajate koosseisu oluliselt suurendamata.
2019. aastal oli tööjõu voolavus 12,7%, mis on 24 protsendipunkti madalam kui 2018. aastal.
Kontserni töötajate vanuseline struktuur, 2019
Töötajate jagunemine kategooriatesse, 2019
Meeste ja naiste suhe kontserni juhtkonnas, 2019
Töötajate jagunemine põhilise tegevussuuna järgi, 31. detsembril 2019
VKG töötajatele 2019. aastal makstud keskmine brutopalk oli 1629 eurot, mis on 16% kõrgem kui Eesti ja 38% kõrgem kui Ida-Virumaa keskmine palk. Töötajad saavad lisatasu õhtuti ja öösel töötamise eest. Tööajarežiimi puhul järgitakse seadust ja kollektiivlepingut. Kui töötaja tööaeg erineb tööandja üldreeglites kehtestatust, reguleeritakse seda töölepinguga, võttes arvesse töö iseloomu, tootmise iseärasusi ja töötingimusi. Töö korraldatakse vahetuste kaupa, kui tootmisprotsess kestab kauem kui lubatud tööpäev, aga ka seadmete tõhusamaks kasutamiseks, tootmismahu suurendamiseks või rohkemate teenuste osutamiseks.
Lisaks töötasule makstakse kontserni töötajatele lisatasu staaži eest, toetust lapse sünni puhul, juubelitoetust ja matusetoetust kõige kurvemate sündmuste puhul. Väikeste lastega vanematele võimaldame täiendavalt tasustatud lisapuhkust. Väljamakseteks kõikidele kontserni töötajatele, sõltumata nende kuuluvusest ametiühingusse, kulutati mullu kokku 1,4 miljonit eurot.
Väärtustame oma töötajaid ja näitame seda oma traditsioonidega: keemikute ja kaevurite päevad, jõulupeod, juubilaride tänuüritus, koolikella pidu 1. klassi astuvatele lastele ja nende vanematele – lapsed saavad kingiks kõigi vajalike koolitarvetega varustatud koolikoti.
Psühhosotsiaalsete ohutegurite uuring – igaühe arvamus on oluline!
2019. aasta üheks olulisemaks sündmuseks osutus kõikides kontserni ettevõtetes tehtud laiaulatuslik töökeskkonna psühhosotsiaalsete riskitegurite hindamise uuring, mille peamine eesmärk oli selgitada välja töötajatele enim mõju avaldavad tegurid. Uuringu tegid partnerettevõtted OÜ Tondihobu ja AS Pe Konsult. Küsitluses osales rohkem kui 50% töötajate koguarvust
Hindamine korraldati töötajate küsitluse põhjal. Vastata sai nii elektrooniliselt kui ka paberil. Tulemused olid üsna erinevad, sõltuvalt iga ettevõtte spetsiifikast. Üldiselt on mikrokliima ja psühhosotsiaalne keskkond kontsernis positiivsed, kuid töötajad nimetasid ka kasvanud töökoormust ja tööülesannete pingelisemaks muutumist. On hea tõdeda, et kontserni töötajad märkisid juhtimise avatust ning püüet jagada teavet ettevõtte seisukorra ja plaanide kohta.
Küsitluses välja selgitatud täiendavad psühhosotsiaalsed riskitegurid kaardistati ja lisati töökeskkonna riskianalüüsile. Ilmnenud tegurite tõttu võeti mitmesuguseid meetmeid ennetamaks psühhosotsiaalsete riskiteguritega seotud tervisekahju: näiteks korraldati ümber töötaja töö ja töökoht, optimeeriti töökoormust, kehtestati täiendavad vaheajad jne.
Seaduse järgi on psühhosotsiaalsed riskitegurid õnnetusjuhtumite ja vägivalla oht töökohal, ebavõrdne kohtlemine, kiusamine ja ahistamine tööl, töötaja võimetele mittevastav töö, pikemat aega üksinda töötamine ja üksluine töö, aga ka muud juhtimise, töörežiimi ja töökeskkonnaga seotud aspektid, mis võivad mõjutada töötaja vaimset ja kehalist tervist ning tekitada tööstressi.
Täname kõiki kontserni uuringus osalenud töötajaid. Kulutasite ankeedi täitmiseks oma aega, kuid saadud vastused aitavad meil mõista, kuidas töökeskkonda veelgi paremaks muuta. Küsitluses osalesid rohkem kui pooled töötajad. See on kaudne kaasatuse näitaja: töötajad on kontserni arengust ja edust huvitatud.
Ohutuse- ja kvaliteedijuht
Täname kõiki kontserni uuringus osalenud töötajaid. Kulutasite ankeedi täitmiseks oma aega, kuid saadud vastused aitavad meil mõista, kuidas töökeskkonda veelgi paremaks muuta. Küsitluses osalesid rohkem kui pooled töötajad. See on kaudne kaasatuse näitaja: töötajad on kontserni arengust ja edust huvitatud.
Ohutuse- ja kvaliteedijuht
Töötajate arendamine ja koolitamine
Koolituse ja arengu süsteem hõlmab kõiki kontserni töötajaid ning alltöövõtjaid ja potentsiaalsete töötajate sihtrühmi – õpilasi ja üliõpilasi. Koolitusprogrammis võetakse arvesse kontserni strateegilisi plaane ning olukorda tööturul ja riigis tervikuna.
Koolitusprogrammid töötajate eri rühmadele korraldatakse vastavalt koolitusvajaduse prioriteetidele, võttes aluseks töötajate vajaduste analüüsi ja praeguse pädevustaseme.
Mullu viidi kontsernis läbi rohkem kui 70 eri taseme töötajate koolitusprogrammi. Koolituste kogumaksumus oli üle 250 000 euro, mis on 20% rohkem kui eelmisel aruandeperioodil.
Keskastme juhtide pädevuse tõstmiseks töötati 2019. aasta esimesel poolaastal välja kontserni tootmisüksuste ja tsehhide juhtidele mõeldud erikursus. Koolitusprogrammi koostamisel arvestati tänapäevaseid tootmise juhtimise ja planeerimise põhimõtteid. Programmis kasutati lihtsaid, arusaadavaid ja rakendatavaid praktilisi mudeleid ja meetodeid. Poole aastaga võeti läbi kuus moodulit küsimustest, millega tootmisjuhid oma tegelikus töös korrapäraselt kokku puutuvad. Koolituse raames külastasid programmis osalejad mitmeid ettevõtteid, kus nad said tutvuda tootmise korralduse ja töökohtadega. Koolituskava juhtisid koolitajad koolitusfirmast Invicta OÜ.
Koolituse eesmärk ja missioon oli tootmisüksuste juhtidele innustavate arenguvõimaluste loomine. See on ettevõtte edu ja kollektiivi ühtekuuluvuse tagatis. Tutvusime koolitusel tootmise juhtimise alustega, mis pakuvad meile võimalust ennast juhtimise alal iseseisvalt arendada. Samuti annavad need teadmised võimaluse analüüsida ettevõtte tootmisprotsesse, teha kindlaks nende kitsaskohad ja likvideerida dubleerivad protsessid. Kõik see annab tulevikus väljalastavale tootele kindla väärtuse.
Koolituskavas osalenud VKG Oili põlevkivi ümbertöötlemise tsehhi juht
Konstantin Dõkov
2019. aastal avati kontsernis ka uus funktsionaalne õppekeskus. Selle remondiks ja sisustamiseks investeeriti rohkem kui 73 000 eurot. Õppeklassid on varustatud portatiivsete arvutikohtade ning õppeks ja juhendamiseks vajaliku tehnikaga.
Meie suurimad algatused
Keemikute päev
Kontserni põhiameti pidu – keemikute päev toimus mullu uues formaadis: tootmisterritooriumil kolleegide seas, et tähelepanu keskmes oleksid just need, kellele see päev on pühendatud ning päev oleks nende jaoks eriline ja tagamaks võimalikult paljude kontserni töötajate osavõtu üritusest. Uksed olid avatud kõigile tootmisterritooriumi töötajatele ning samuti alltöövõtjatele. Sellises koduses ja südamlikus õhkkonnas toimus silmapaistvate keemikute pidulik tunnustamine.
Dresiinidel kihutades Relsiralli poodiumile
Relsiralli on rahvusvaheline võistlus, mis toimus juba 11 korda. Mullusest võistlusest võttis osa 15 võistkonda neljast riigist ning teekond kulges dresiinikolonnis liikudes marsruudil Pärnu–Lelle–Pärnu. 140 kilomeetrit käsidresiinidel pumpamist, eneseületamised, emotsioonirikkad lisakatsed, võidud, pettumused, rängad kukkumised ja hüppelised tõusud edetabelis ning lõpuminutiteni kestev pinge teadmatusest. Tuleb tunnistada, et meie VKG Relsiralli meeskond sai küllaltki sisutiheda kaks päeva kestnud võistlusega suurepäraselt hakkama sai. Tasuks siis võimas III koht rahvusvahelisel võistlusel.
Koolikellapidu
Igal aastal, kui kooli alguseni on jäänud vaid paar nädalat, kutsume kokku kontserni töötajate esimesse klassi minevaid lapsi, et üheskoos tähistada koolikellapidu. Mullu istus esmakordselt koolipinki 67 poissi ja tüdrukut. Traditsiooni järgi kingime lastele mõnusa meelelahutusprogrammi Rakveres ning koolikoti, milles leidub kõik vajalik koolitee edukaks alustamiseks.
Kaevurite päev
Jäime endile truuks ning pidasime maha vägeva peo, mis tõi kokku nii kolleegid, pered kui ka sõbrad. Kohtla-Nõmmele olid ametipäeva puhul üksteist õnnitlema tulnud mitte ainult kaevurid perede ja sõpradega, vaid ka nende kolleegid energeetikud, keemikud, transporditöötajad – kõik, kes on seotud põlevkivi kaevandamise ja ümbertöötamisega. Kaevurite päev on aastatega muutunud ka põlevkivisektori veteranide kohtumispaigaks, nii oli ka sel korral. Kokku said mitmete põlvkondade esindajad, sest kaevuritel leidub alati, mida jagada ning meenutada. Muusikalise meelelahutuse eest seisis hea üks Eesti populaarsemaid artiste NOЁP. Päeva meeldivaks lõpunoodiks oli aga Vene talendisaates The Voice oma vokaalvõimetega säranud Uku Suviste etteaste.
Koostöö õppeasutustega
Alates 2006. aastast annab VKG Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi kaudu välja stipendiume. Ajavahemikus 2006–2019 ületas meie antud stipendiumite kogusumma 105 000 eurot.
VKG bakalaureuseõppe stipendiumid on ette nähtud kuni kahele Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna elektroenergeetika, mehhatroonika, pinnaseteaduste ja geotehnoloogia, keemia- ja keskkonnakaitse tehnoloogia või soojusenergeetika eriala edukale bakalaureuseõppe üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1300 eurot.
VKG magistriõppe stipendium on ette nähtud ühele Tallinna Tehnikaülikooli keemia- ja keskkonnakaitse tehnoloogia, kütuste keemia ja tehnoloogia või soojusenergeetika ja elektroenergeetika eriala edukale magistriõppe üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1400 eurot.
VKG rakenduskõrgharidusõppe stipendiumid on ette nähtud kuni neljale Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži kütuste tehnoloogia, tootmise automatiseerimise, masinaehitustehnoloogia, energiatehnika, keemiatehnoloogia, tehnoloogiliste protsesside juhtimise ning telemaatika ja arukate süsteemide eriala edukale rakenduskõrghariduse üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1000 eurot.
VKG stipendiumid toetavad üliõpilaste motivatsiooni kontsernis vajalike elukutsete omandamisel ja annavad selge signaali, et ootame oma ridadesse noori spetsialiste.
Kontsern peab oluliseks ka tõhusat tööd koolide ja gümnaasiumidega. Püüame luua katkematu hariduse süsteemi kool – kõrgkool – ettevõte, mille eesmärk on tagada noorte pidev juurdevool ning tulevikus meil tööd alustavate spetsialistide hea ettevalmistus ja vajalik pädevus.
Koostöö ametiühinguga
Kontsernil on pikaajaline partnerlussuhe ametiühinguorganisatsiooniga Keemikute Ametiühing. Ametiühingu esindajad osalevad tegusalt kontserni tootmisohutuskultuuri arendamises, aruteludes sotsiaalsete soodustuste süsteemi muutuste üle ja turvaliste töötingimuste loomise meetmetes. Viru Keemia Grupis kehtib kollektiivleping, milles on sätestatud kontserni sotsiaalsed kohustused töötajate ees. 2019. aasta lõpu seisuga oli 29% kontserni töötajatest AÜ liikmed ning kollektiivleping hõlmas 100% töötajatest.