Image alt tag
4

Säästva arengu juhtimine

Viru Keemia Grupi eesmärk on ühitada ettevõtte dünaamiline kasv ökosüsteemile langeva koormuse vähendamise, tootmisobjektide turvalisuse ja ohutuse hoidmise ning igat liiki investeeringute tõhususe suurendamisega.

VKG sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu terviklik poliitika sai alguse 2009. aastal. Olime üks esimesi sotsiaalse vastutuse kontseptsiooni edendajaid ja propageerijaid Eestis ja esmajoones Virumaal. Pikemalt loe siit

Säästva arengu prioriteedid

Image alt tag

Põhitegevuse tõhususe suurendamine

  • Tootmis- ja tööohutus
  • Keskkonnamõju minimeerimine
  • Energiatõhusus ja -säästmine
  • Töötajate potentsiaali arendamine
  • Regionaalarengu toetamine
Image alt tag

Algatuste ja ühingutesse kuulumise toetamine

  • Jagame ÜRO globaalse kokkuleppe põhimõtteid.
  • Meie säästva arengu eesmärgid ja tegevussuunad on seotud ÜRO säästva arengu eesmärkidega.
  • Toetame Pariisi kliimakokkuleppe elluviimist ja Euroopa Liidu 2050. aastaks kliimaneutraalsuse saavutamise püüdlusi.
  • Osalemine liitudes
    • Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum
    • Hoolime ja Vastutame
    • UN Nations Global Compact
    • Global Reporting Initiative
Image alt tag

Meie juhtmõtted

  • Avatus ja läbipaistvus
  • Ausus ja korrektsus
  • Vastutustundlik tegutsemine
  • Vastavus rahvusvahelistele standarditele

Organisatsiooni­kultuur

Lõimime organisatsioonikultuuri vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted: inimeste, keskkonna ja kontserni vara ohutuse esimus, inimõiguste järgimine, võimaluste võrdsus ja ning tööeetika normide järgimine.

Kontserni väärtused – avatus, pühendumus, areng – on meie ettevõtlustegevuse lahutamatu osa ning ühendavad endas kontserni ja tema töötajate huvisid. Väärtused on orientiiriks otsuste vastuvõtmisel, kujundavad mainet ja määravad töö põhimõtted.

Säästvat arengut toetavad organisatsioonikultuuri väärtused ja põhimõtted

1.

Inimese, keskkonna ja vara ohutus

Töötajate, elanikkonna ja keskkonna ohutus seisab alati kõrgemal mis tahes majanduslikest, tehnilistest või muud laadi kaalutlustest. Kontserni eesmärk on kindlustada inimestele ohutud töötingimused ja me nõuame sama ka oma partneritelt. Kontsernis on kehtestatud selge, arusaadav ja täidetav ohutusreeglite süsteem. Tunnistame töötajate õigust loobuda ja/või keelduda inimeste tervist või keskkonda kahjustada võivate tööülesannete täitmisest.

2.

Austusel põhinevad töötingimused

Järgime inimõigusi ja tagame kõigile võrdsed võimalused. Kontsern püüab luua kiusamis- ja ahistamisvaba töökeskkonna. Töösuhete korraldus ei sõltu rahvusest, usulistest veendumustest, soost, vanusest, sotsiaalsest seisundist ega päritolust, füüsilistest piirangutest, terviseseisundist, perekonnaseisust, soolisest eneseväljendusest või sättumusest ega muudest tunnustest. Eeldame, et töötajad suhtuvad üksteisesse austuse ja lugupidamisega, luues koos avatud suhtlemise, usalduslikkuse ja vastastikuse austuse õhkkonna.

3.

Vastutustundlik suhtumine varasse

Tunnistame, et seadmed, tehnoloogia, lahendused ja siseteave on kontserni väärtuslikud ressursid. Ei ole oluline, kas tegemist on materiaalse või teabevaraga.

Nende optimaalne kasutamine, säilitamine ja tööks vajalikus seisukorras hoidmine on strateegiliste eesmärkide saavutamise alus ja meie kõigi kohus. Mõistame, et tänapäeva professionaalse töötaja puhul on oluline teabeturvalisuse ohtude teadmine ja mõistmine ning võime neile tõhusalt vastu astuda.

4.

Tähelepanelikkus ja austus kolleegide vastu

Leiame, et kohustuste tõhusalt täitmine ja laiaulatuslike ülesannete lahendamine ei ole võimalik ilma usalduse, vastastikuse abistamise ja eri vaatenurkade konstruktiivse arutamiseta.

Oleme alati valmis aitama kolleege, sõltumata sellest, millises allüksuses nad töötavad.

5.

Võrdsed ja arusaadavad nõudmised kõikidele äripartneritele, ärieetika normide järgimine

VKG esitab kõikidele oma äripartneritele võrdsed ja selged nõudmised ning korraldab võistlevaid pakkumisi hinna, kvaliteedi ja tingimuste poolest optimaalseima koostööpartneri valimiseks. Partnerite esindajatega suhtlemisel ning ka muus kontserni partnerite tegevusega seotud suhtluses peavad töötajad järgima üldkehtivaid ärieetika norme, vältima liialdusi, halvustavat suhtumist ja isiklikke hinnanguid. Töötajad, kes vastutavad koostöö eest partneritega, peavad ka partneritele teada andma, millistest eetilistest nõudmistest tuleb juhinduda ja kuidas neile nõudmistele vastata.

6.

Korruptsiooni, huvide konflikti ja siseteabe ärakasutamise lubamatus

Kontsernis ei taluta mis tahes vormis korruptsiooni. Altkäemaks, äraostmine, kallid kingitused vms on kategooriliselt keelatud. Kui töötajate või partnerite puhul ilmneb korruptsioonivastaste seaduste rikkumine, võetakse kontsernis viivitamatult asjakohased meetmed.

7.

Koostöö võimuorganitega pikaajalise süsteemse partnerluse alusel

Viru Keemia Grupp rajab suhted riigivõimuorganitega pikaajalise süsteemse partnerluse põhimõtetele ja kujundab soodsat investeerimiskliimat.

Hõbemärgis saavutatud!

2019. aastal pälvis Viru Keemia Grupp esmakordselt hõbemärgise! Alates 2007. aastast korraldab 2005. aastal loodud Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum (VEF) vastutustundlikkuse hindamist: Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksit.

Kokku said mullu märgise 78 ettevõtet ja kõikides nendes ettevõtetes hoolitakse väiksemal või suuremal määral ümbritsevast elukeskkonnast ning soovitakse panustada ühiskonda rohkemaga kui seadus nõuab. Need 78 ettevõtet ja nende juhid on mõistnud, et langetatud otsuste mõjupiirkond võib ulatuda märksa kaugemale, ettevõttest väljapoole.

Vastutustundlikkus pole meile omaette eesmärk või plaan. Eelkõige on see meie töö loomulik väljund ning seda mõtteviisi on aastast-aastasse lõimitud nii strateegiasse kui igapäevastesse tegevustesse. Püüame teha ja panustada kasvõi pisutki rohkem kui meilt nõutakse, sest nii kindlustame pidevalt arenevas ja muutuvas ärikeskkonnas oma jätkusuutlikkuse. Esmakordselt VKG ajaloos hinnati meie tegevust hõbemärgise vääriliseks – järelikult teeme me midagi hästi ja seda on märgatud


Ahti Asmann

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees

Vastutustundlikkus pole meile omaette eesmärk või plaan. Eelkõige on see meie töö loomulik väljund ning seda mõtteviisi on aastast-aastasse lõimitud nii strateegiasse kui igapäevastesse tegevustesse. Püüame teha ja panustada kasvõi pisutki rohkem kui meilt nõutakse, sest nii kindlustame pidevalt arenevas ja muutuvas ärikeskkonnas oma jätkusuutlikkuse. Esmakordselt VKG ajaloos hinnati meie tegevust hõbemärgise vääriliseks – järelikult teeme me midagi hästi ja seda on märgatud


Ahti Asmann

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees

Riskijuhtimine säästva arengu valdkonnas

Kontsernis toimib riskijuhtimise süsteem, mis määrab ühtse lähenemise riskijuhtimise protsessile ning koondab riskide analüüsimise ühtlustatud vahendeid ja meetodeid, sh keskkonna-, tootmisohutuse ja sotsiaalsed riskid.

Aruandes on riskijuhtimise eesmärgid ja põhimõtted määratletud riskihalduse valdkonnas.

Riskijuhtimine on üles ehitatud riskihalduse vahendite kõikidesse määravatesse ettevõtlusprotsessidesse lõimimise põhimõttel, mis võimaldab moodustada riskijuhtimise vastutusalad ja korraldada riskiseiret kõikidel juhtimistasanditel.

Säästva arengu valdkonna peamiste riskide hulka kuuluvad keskkonna- ja tootmisohutuse ning kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavusega seotud riskid. Võtame asjakohaseid ennetusmeetmeid, et hoida ära ohtude teoks saamist ning kaitsta inimesi, keskkonda, seadmeid ja tehnoloogilisi protsesse.

Juhindume inimeste elu ja tervisega seotud ohtude ning keskkonnariskide haldamisel ennetuspõhimõttest.

Ennetuspõhimõte on rahvusvahelistes dokumentides sõnastatud nii:

Seal, kus on tõsiste ja taastumatute kahjustuste oht, ei tohi ebapiisav teaduslik tõendus olla põhjus, et edasi lükata keskkonnameetmete võtmist, sest see ei tundu hetkel olevat majanduslikult tõhus.

Rio de Janeiro keskkonna ja arengu deklaratsioon

14. juuni 1992

Ennetuspõhimõte on rahvusvahelistes dokumentides sõnastatud nii:

Seal, kus on tõsiste ja taastumatute kahjustuste oht, ei tohi ebapiisav teaduslik tõendus olla põhjus, et edasi lükata keskkonnameetmete võtmist, sest see ei tundu hetkel olevat majanduslikult tõhus.

Rio de Janeiro keskkonna ja arengu deklaratsioon

14. juuni 1992

Riskijuhtimise protsess

Image alt tag

1. Tootmis- ja keskkonnaohutuse riskid

Töötleva tööstuse esindajana ja süsinikku sisaldava kütuse tootjana kaasnevad VKG tegevusega keskkonnariskid, mis avalduvad nii põlevkivi kaevandamisel kui ka selle väärindamisel. VKG eesmärk on olla omas sektoris teerajajaks, näidates teistele eeskuju, kuidas on võimalik traditsioonilises tootmises esinevaid keskkonnariske lahendada nutikalt ja tänapäevaseid tehnoloogiaid kasutades. Viimase 15 aasta jooksul on kontsern investeerinud oma jalajälje vähendamiseks 86 miljonit eurot erinevatesse keskkonnaprojektidesse. Investeeringute peamine fookus on olnud ressursi maksimaalselt efektiivsel kasutamisel ja kaasnevate keskkonnamõjude leevendamisel.

Riskijuhtimise meetmed

  • Regulatsioonide monitooring: Keskkonnaosakonnas toimib keskkonnaga seotud regulatsioonide sisemine monitooring – seaduse- ja direktiivide muudatusi jälgitakse igapäevaselt.
  • Kursisolek tööstusharu suunaga; esindatus otsustusprotsessides: VKG osaleb kõigis võimalikes töögruppides läbi Keemiatööstusliidu.
  • Õigeaegsed investeeringud
  • Huvigruppide kaasamine ning õigeaegne informeerimine ja info jagamine

2. Inimestega seotud riskid

Kontserni tegevus sõltub otseselt töötajatest. Piisava hulga kvalifitseeritud töötajate puudumine, eelkõige inseneri- ja tehnoloogiavaldkonnas, võib kaasa tuua tööjõupuudusega seotud riskid. Eestis valitsev konkurents tööjõuturul võib tugevneda, sest kvalifitseeritud spetsialiste on liiga vähe. Võimetus meelitada tööle uusi kvalifitseeritud töötajaid ja/või hoida olemasolevaid kvalifitseeritud töötajaid võib negatiivselt mõjutada kontserni kui tööandja atraktiivsust. Nõudmine ja sellega seotud kulud kvalifitseeritud töötajatele kasvavad eelduste kohaselt, peegeldades olulisel määral teiste tööstusharude ja riiklike projektide huvi nende vastu.

Riskijuhtimise meetmed

  • Kontsern pakub ohutuid töökohti ja konkurentsivõimelist palka, osalemist suurtes projektides ja huvitavaid tööülesandeid ning koolitab töötajaid eriprogrammide alusel. Võtame täiendavaid meetmeid, et vähendada tööjõu voolavust ja ergutada töötajaid ennast arendama.
  • Ettevõte identifitseerib olemasolevad võtmetöötajad ja talendid ning loob neile arenguprogrammi tagamaks teadmiste järjepidevuse. Osaleme TTÜ kolledži meid huvitavate erialade õppekavade arendamisel.
  • Stipendiumid TTÜ üliõpilastele stimuleerimaks nende kodukohta jäämist.

3. Kohaliku kogukonnaga seotud riskid

Risk, et kogukonna mõtteviis on aina rohkem pöördumas roheliseks ning on fossiilsete kütuste tootmise vastu. Ühiskondlik aktsepteerimatus võib avaldada mõju ettevõte tegevusele, mainele ning valmistada raskusi investeerimisprojektide realiseerimisel ning töötajate värbamisel.

Risk, et kohalik kogukond ei toeta ettevõtte uusi arendusprojekte ning tööstuse laienemist. Antud riski maandamiseks suhtleme avatult kohalike elanikega, korraldame algatusrühmadega regulaarseid kohtumisi , mille käigus tutvustame arengusuundi ning arutame keskkonnateemasid. Suuname mahukaid investeeringuid kohaliku elukeskkonna edendamiseks nt Kohtla-Järve linna välisõhu kvaliteedi parandamine. Samas on tähtis lisada, et Ida-Viru piirkonna eripäraks on põlevkivitööstuse integreeritus sotsiaalmajanduslikku arengusse ning nende vastastikune mõju. Põlevkivitööstus on regiooni üks suuremaid tööandjaid – otseselt töötab sektoris ca 7300 inimest, kuid kaudselt on seotud kordades rohkem inimesi. Samas pakub sektor ka regiooni keskmisest kõrgemat palgataset. Seega siin elavatele inimestele tähendab sektori olemasolu ja areng kindlustunnet tuleviku suhtes ja stabiilset sissetulekut, mis tagab igapäevase toimetuleku ning turvatunde.

4. Maine langusest tulenevad riskid

Maine kahjustumise risk, mis võib tekkida seoses keskkonnareostuse, madalate palkade või uute tehaste/kaevanduste rajamisega jne. Ettevõtte tegevus võib tuua kaasa maine kahju või halvemal juhul mingit laadi ettevõtte vastase ühiskondliku tegevuse.

Kaardistatud maandamismeetmed

  • Ettevõtte tegevus peab vastama kõikidele kehtivatele seadustele.
  • Publitseerime regulaarselt säästva arengu ja sotsiaalse vastutuse aruannet vastavalt GRI standardile.
  • Täidame avalikustamise nõudeid oma tegevuse arendamisel ja planeeringute menetlemisel, kaasates erinevaid huvigruppe (riik, linn, kogukond).
  • Järgime vastutustundliku ettevõtluse põhimõtteid.
  • Panustame kohaliku kogukonna arengusse.

Sisekontroll

Sisekontroll tagab riskide kindlakstegemise ja hindamise, kontrolliprotseduuride väljatöötamise ja juurutamise, juhtorganite teavitamise avastatud puudustest koos parandusmeetmete ettepanekutega, õigeaegse kohanemise muutustega sise- ja väliskeskkonnas, kontrollisüsteemi elluviimise infotehnoloogia valdkonnas ja huvide konflikti kiire lahendamise.

Sisekontrollil on oluline roll kontserni juhtimise tõhususe suurendamisel ja seoses finantsmajandusliku tegevusega.

Kontsernis toimib sisekontrolli süsteem, millega tagatakse:

  • riskide minimeerimine;
  • kontrolliprotseduuride väljatöötamine, juurutamine, nõuetekohane täitmine, järelevalve ja nende täiustamine kõigil äritegevuse ja juhtimistasanditel;
  • kontserni tegevuse katkematus, maksimaalne tõhusus ja jätkusuutlikkus ning arenguvõimalused, sealhulgas õigeaegne muudatuste tegemine kontserni tegevuses vastavalt muutustele sise- ja väliskeskkonnas;
  • ühtne ja süstemaatiline metoodiline lähenemine ning kvaliteetne teabe- ja analüütiline tugi kontserni juhtimisotsuste vastuvõtmisel;
  • ettevõtte tegevuse käigus tekkivate huvide konfliktide lahendamine õigel ajal.

Võitlus korruptsiooniga

Viru Keemia Grupp juhib kõiki oma ettevõtlusprotsesse eetiliselt ja vastutustundlikult. Kontserni jaoks on vastuvõetamatu igasugune korruptsioon, sealhulgas altkäemaksu andmine ja võtmine.

VKG-s on koostatud ja kinnitatud Huvide konfliktide vältimise kord. See on kohustuslik kõikidele kontserni ja selle tütarettevõtete töötajatele sõltumata nende ametikohast.

Kord määratleb huvide konflikti mõiste ja muud pettusevastase võitlusega seotud terminid ning seab kõrgemale juhtkonnale kohustuseks koostada ühtne eetiline standard korruptsiooni mis tahes vormide ja ilmingute vastuvõetamatuse kohta. Korras on loetletud kontsernis kasutatavad pettuse ja korruptsiooniga võitlemise meetodid ja protseduurid – sh otseliin, uurimise korraldus ja üleskutse olla vastutustundlik, teatades korra rikkumise juhtumitest. Selles dokumendis sisalduvad ka ametiisikutega tehtava koostöö, kingituste vastuvõtmise ja andmise, esinduskulude ning kolmandate isikutega seotud finantssuhete põhimõtted.

Otseliinile tulnud teadete kontrollimisel tuvastati, et 2019. aastal kinnitatud korruptsioonijuhtumeid ei olnud.

VKG tuvastas kolm olulisemat korruptsiooniriski koos nende maandamiseks kasutavate meetoditega.

  • Altkäemaksu andmine Kontserni huvide saavutamiseks – VKG on vastutustundlik ja läbipaistev ettevõte, kus korruptsiooni ja altkäemaksude suhtes on kehtestatud täisleppimatus ehk nulltolerantsus.
  • Altkäemaksu võtmine hankijate ja koostööpartnerite valimisel – Kontsernis on kehtestatud hankepoliitika, mille eesmärk on vältida kallutatud hankeid ja valida alati välja Kontserni jaoks soodsaim koostööpartner. Hankepoliitika täitmist jälgib sisekontroll regulaarsete seiretega.
  • Juhtivate töötajate huvide konflikt ettevõtte huvide esindamisel – Kontsernis on välja töötatud majanduslike huvide aruande esitamise kord, mille raames juhtivad töötajad peavad raporteerima oma osalused ja seosed erinevates kontsernivälistes äriühingutes. Juhatuse liikmetel on keelatud osutada konkurentsi igas VKG tegevusvaldkonnas, kui nõukogu ei ole selleks andnud eelnevat kirjalikku nõusolekut.

Kontsernis toimib spetsiaalne konfidentsiaalne kanal (vihje@vkg.ee), mille kaudu saab iga töötaja või kolmas isik teada anda Kontserni tegevusega seotud rikkumistest, olgu tegemist korporatiivse juhtimise, ärieetika, inimõiguste järgimise, töökorralduse, ohutuse, töökaitse, toodangu ja teenuste kvaliteedi või muude korruptiivse iseloomuga küsimustega.

vihje@vkg.ee

Pöördumiste käsitlemine

Koostööd huvitatud pooltega tehakse tagasisidekanalite kaudu, mis võimaldavad huvitatud pooltel avaldada oma arvamust või esitada kaebusi. Üks sellistest kanalitest on korruptsioonist, kelmustest ja õigusrikkumistest teatamise otseliin. Otseliin on vahend, millega vahetada kontsernis teavet ja saada huvitatud pooltelt tagasisidet.

Otseliinile võib teate saata mitmel moel: e-kirjaga, telefoni teel või veebilehe kaudu. Iga vahendi kasutamisel tagatakse teate saatja konfidentsiaalsus.

Otseliini poole võib pöörduda iga inimene, ka anonüümselt. Kõigi teadetega tegeldakse individuaalselt, need vaadatakse objektiivselt ja igakülgselt läbi, võetakse vastu otsus ja antakse tagasisidet.

Teie saadetud küsimuste läbivaatamisel kontrollivad teateid meie allüksuste esindajad – personalispetsialistid, juristid ja tootmisohutuse valdkonna töötajad. Oleme huvitatud, et töötajad/partnerid kasutaksid otseliini aktiivselt ja oleksid selle võimalustest teadlikud.

Inimõiguste järgimine

VKG ehitab oma tegevuse üles inimõiguste järgimisele ja võrdsete võimaluste tagamisele ning tööalasele õigusele. Püüame luua kiusamisvaba töökeskkonna ega luba diskrimineerimist rahvuse, soo, päritolu, vanuse või muu põhjuse alusel. Eeldame, et meie töötajad suhtuvad üksteisesse lugupidamise ja austusega. Me ei kasuta lapstööjõudu ega sunnitööd. Kontsern tunnistab töötajate seaduslikku õigust moodustada vabatahtlikkuse alusel ühinguid oma õiguste ja huvide kaitseks, sealhulgas õigust moodustada ametiühinguid ja neisse astuda. Järgime inimõiguste valdkonnas vastutustundlikult seaduste nõudeid ja rahvusvahelise õiguse norme.

Kontserni inimõiguste alased seisukohad on sätestatud järgmistes dokumentides:

  • personalipoliitika;
  • huvide konflikti vastu vältimise kord;
  • tööstus- ja keskkonnaohutuse ning töökaitse poliitika.

Teabe avalikustamine

Viru Keemia Grupi juhtimise süsteemis etendab olulist osa teabe avalikustamine ja läbipaistvus, mis on samal ajal tasakaalus kontserni ärisaladuste ja muude konfidentsiaalsete andmete kaitsmisega.

Meie eesmärk on esitada õigeaegset ja regulaarset teavet oma tegevuse kohta kõigile selle saamisest huvitatud isikutele.

Meie tegevust käsitleva teabe peamisteks põhimõteteks on avatus, usaldusväärsus, operatiivsus, õigeaegsus ja kättesaadavus.

Tähtsaimad teabe edastamise vahendid on kontserni ametlik veebileht ja tütarettevõtete veebilehed ning sotsiaalvõrgustikud Facebook, Instagram ja LinkedIn.

Tähtsaimad teabe edastamise kanalid, mis on leidnud laialdase lugejaskonna, on kontserni ametlik lehekülg internetis, aastaaruanne ning sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu aruanne. Kodulehel ja aruannetes võib tutvuda uudiste ja oluliste sündmustega ning rahandus- ja tootmisalaste näitajatega.

Teabe võrdseks kättesaadavuseks kõigile huvitatud osapooltele avaldame teavet kontserni kodulehel nii eesti, inglise kui ka vene keeles (aastaaruanne on kättesaadav eesti ja inglise keeles, sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu aruanne kolmes keeles).

Image alt tag

Koostöö meediaga

Viru Keemia Grupp toetab aktiivset koostööd meedia esindajatega. Koostööd meediaga reguleeritakse meediasuhete korraga.

Teabe avalikustamise peamised eesmärgid on:

  • kontserni tegevuse kohta kvaliteetse ja faktidel põhineva teabe andmine;
  • kontserni maine kujundamine ja toetamine;
  • võrdõigusliku ja partnerliku dialoogi kujundamine massiteabevahendite, võimuorganite ja kontserni tegevusvaldkonnaga seotud ühiskondlike organisatsioonide esindajatega.

VKG suhtekorraldusosakond reageerib operatiivselt pressi esindajate päringutele, andes põhjalikku ja täpset teavet kontserni projektide kohta ja kommenteerides olulisi tööstusharuüleseid teemasid.

Rahvus­vahelised juhtimis­süsteemid

Ettevõtetes toimib regulaarne kvaliteedijuhtimissüsteemi eesmärkide täitmise seire, korraldatakse siseauditeid ning sõltumatu sertimisorgani välisauditeid. Parima praktika juurutamise raamistikus otsitakse ka kvaliteedijuhtimisel uusi lahendusi ja parimaid tavasid.

Rahvusvahelised juhtimissüsteemid nagu ISO ning OHSAS on kasutusel ka VKG-s, kontserni ettevõtetes kasutatavad juhtimissüsteemid on kirjas allolevas tabelis.

ISO sertifikaadid (keskkonna- ja
kvaliteedijuhtimis-süsteemid)
OHSAS sertifikaat (töötervishoiu
ja -ohutuse juhtimissüsteem)
VKG ISO9001, ISO14001 -
VKG Oil ISO9001, ISO14001, ISO50001 OHSAS 18001
VKG Kaevandused ISO9001, ISO14001 OHSAS 18001
VKG Energia ISO9001, ISO14001, ISO 50001 OHSAS 18001
Viru RMT ISO9001
VKG Soojus ISO9001, ISO14001 OHSAS 18001
VKG Elektrivõrgud ISO9001 OHSAS 18001

2019. aasta sertifitseerimised kontserni ettevõtetes:

VKG Oil

  • energiajuhtimissüsteemi sertifitseerimine vastavalt ISO 50001:2018 standardile (esmane sertifitseerimine);
  • kvaliteedijuhtimissüsteemi, keskkonnajuhtimissüsteemi ja töötervishoiu- ja tööohutuse juhtimissüsteemide korralised välisauditid (vastavalt standarditele ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ja OHSAS 18001:2007);
  • keemialaboratooriumi üleminekuaudit standardilt EVS-EN ISO/IEC 17025:2006 standardile EVS-EN ISO/IEC 17025:2017 ning VKG Oili keemialaboratoorium akrediteerimine vastavalt EVS-EN ISO/IEC 17025:2017 standardile.

VKG Kaevandused korralised auditid

  • ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteem,
  • ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteem,
  • OHSAS 18001 töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteem

VKG Energia korralised välisauditid

  • ISO 9001 – kvaliteedijuhtimissüsteem,
  • ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteem,
  • ISO 50001 energiajuhtimissüsteem,
  • OHSAS 18001 töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteem.

Viru RMT korralised auditid

  • ISO9001:2018 – kvaliteedijuhtimissüsteem, 2020. aastal tuleb resertifitseerimisaudit;
  • EN ISO 3834-2:2006 Keevituse kvaliteedinõuded, resertifitseerimine;
  • EN 1090-2:2018 Teras- ja alumiiniumkonstruktsioonide valmistamine. Osa 2: Tehnilised nõuded teraskonstruktsioonidele, resertifitseerimine;
  • EN ISO/IEC 17011:2017 kalibreerimislabori akrediteerimise järelevalve, 2020. aastal järelevalvehindamine ja üleminek standardi uuele versioonile.

VKG Elektrivõrkude korralised auditid

  • ISO 9001:2015 – kvaliteedijuhtimissüsteem,
  • OHSAS 18001:2007 töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteem.

VKG Soojuse vaheauditid

  • ISO 9001:2015 – kvaliteedijuhtimissüsteem,
  • ISO 14001:2015 - keskkonnajuhtimissüsteem,
  • OHSAS 18001:2007 - töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteem.
  • 2020. aastal teostatakse toodud juhtimissüsteemide resertifitseerimise auditid.

Tarneahela juhtimine

VKG ostutegevuse prioriteetideks on teabe avatus, diskrimineerimise ja põhjendamatute konkurentsipiirangute puudumine ostuprotsessi osaliste suhtes ning pikaajaliste suhete loomine tarnijatega.

Kontserni põhimõtted tarnijatega suhtlemisel:

  • läbipaistvus,
  • konkurents,
  • võrdõiguslikkus,
  • vastastikused tagatised,
  • konfidentsiaalsus,
  • teabe avatus.

Tööde, teenuste, materjalide ja seadmete ostmisel kasutab kontsern tarnijatevahelist konkureerimist. Kontserni tasemel toimib kaupade, tööde ja teenuste ostmise kord. See on alusdokument planeerimisel, ostuprotseduuride teostamisel ja tarnijate valimisel.

Tarnijate valikul ja nendega töötamisel juhindutakse integreeritud juhtimissüsteemist, mis vastab standardile ISO 9001:2017.

Kõikide kontserni ja tema tütarettevõtete tehtud ostude eest vastutab ostuosakond. Vajaliku konkurentsitaseme saavutamiseks võib ostuosakond läbi viia avaliku eelkvalifitseerimisprotseduuri, et luua potentsiaalsete ostudel osalejate andmebaas, kuhu kuuluvad ettevõtted on võimelised töid teostama, teenuseid osutama ja kaupu tarnima vastavalt tootmisprotsessidele, kvaliteedile ja ohutusele, töö ja teenuste tulemustele kehtestatud nõuetele. Potentsiaalseid osalejaid, kelle kvalifikatsioon vastab nõutud tasemele, võidakse kutsuda osalema tulevastel ostupakkumistel.

Põhinõuded tarnekonkurssidel osalejatele:

  • vastavus ostudel osalejate põhinõuetele, mis on kirjas kaupade, tööde ja teenuste ostmise korras;
  • kogemus, tootmisvõimsus ja kvalifitseeritud tööjõu olemasolu vajalikul kvaliteeditasemel kindlaks määratud kaubaliikide tootmiseks (tarnimiseks), kindlaks määratud liiki tööde teostamiseks ja kindlaks määratud liiki teenuste osutamiseks;
  • maksevõime;
  • firma positiivne finants- ja maineväärtus.

2019. aasta arvudes


566

korraldatud konkurssi


2299

saadud pakkumist


64.5

miljoni euro eest oste

Koostöö huvitatud pooltega

Koostöö huvitatud pooltega on suunatud säästva arengu eesmärkide saavutamisele ning osapoolte ootuste ja ühiste huvide kaardistamisele. Oleme valinud välja rea sihtrühmi, kelle huvid on märgatavalt seotud meie tegevusega ja võivad avaldada tuntavat mõju meie strateegiliste eesmärkide teostamisele. Samuti arvestame seadustes ja muudes normatiivaktides sätestatud kohustustega.

Huvitatud pooled on organisatsioonid ja üksikisikud, kellele kontserni tegevus, tooted või teenused võivad avaldada märkimisväärset mõju või kelle tegevus võib mõjutada strateegiliste eesmärkide saavutamist.

Huvitatud osapooltega koostöö põhimõtted

  • poolte huvide austamine;
  • konstruktiivne koostöö;
  • kontserni tegevust puudutava teabe läbipaistvus;
  • koos tegutsemise regulaarsus;
  • kohustuste järgimine.

Viru Keemia Grupp teeb pidevat koostööd huvitatud pooltega, pidades dialoogi sisemise ja välise sotsiaalse keskkonna analüüsimiseks ning arvestades kontserni strateegilisi eesmärke ja huvitatud poolte prioriteete.

Peamised mehhanismid koostööks huvitatud pooltega:

  • ärikontaktid, koostöölepingud ja kokkulepped;
  • tööalased kohtumised ja esitlused;
  • ettevõtte kommunikatsioonisüsteem;
  • avalikud kuulamised;
  • ühised töörühmad;
  • töötajate ja klientide arvamuste küsimine ja uurimine;
  • kuulumine ühiskondlikesse ja ekspertide ühendustesse;
  • konverentsid ja ümarlauad;
  • aruandlus.

Põhilised huvitatud poolte rühmad:

  • aktsionärid;
  • töötajad;
  • kliendid;
  • tarnijad ja partnerid;
  • riik ja kohalikud omavalitsusasutused;
  • kohalik kogukond;
  • MTÜd ja kodanikuühendused;
  • erialaliidud.

Koostöö huvitatud poolte võtmerühmadega


Aktsionärid

Peamised ootused ja huvid

  • Õiglane dividendipoliitika
  • Teabe avatus
  • Aktsionäride õiguste järgimine

Koostöömehhanismid

  • Aktsionäride regulaarsed igakuised koosolekud
  • Aktsionäride üldkoosolek
  • Äriühingu aruandlus

Töötajad

Peamised ootused ja huvid

  • Väärikas hüvitiste pakett
  • Ohutud töötingimused
  • Erialase arengu võimalused
  • Sotsiaalne tugi

Koostöömehhanismid

  • Ettevõttesisene kommunikatsioonisüsteem
  • Kohtumised ettevõtte juhtkonnaga aktuaalsete küsimuste arutamiseks
  • Ühised tervishoiukomisjonid
  • Nõupidamised ametiühingu esindajate osalusel
  • Küsitlus psühholoogiliste tegurite kohta
  • Foorumid, konverentsid, kultuuri- ja spordiüritused

Kliendid

Peamised ootused ja huvid

  • Toodangu kvaliteet, selle tehnilised ja ökoloogilised omadused
  • Turunduskanalite ja müügiosakonna tõhusus ja paindlikkus
  • Läbipaistev hinnakujundus
  • Ärieetika

Koostöömehhanismid

  • Lepingud
  • Tagasiside ja ettepanekute käsitlemise süsteem
  • Massiteabevahendid
  • Ettevõttevälise suhtluse süsteem
  • Ärikohtumised, sealhulgas väljasõidukohtumised
  • Konverentsid ja foorumid
  • Äriühingu aruandlus

Tarnijad ja partnerid

Peamised ootused ja huvid

  • Vastastikuste kohustuste täitmine
  • Läbipaistvus, avatus ja konkurents tarnijate valikul
  • Ärieetika järgimine ja võitlus korruptsiooniga

Koostöömehhanismid

  • Lepingud ja kokkulepped
  • Objektiivne hindamissüsteem
  • Ärikohtumised
  • Äriühingu aruandlus

Riik ja kohalikud omavalitsus­asutused

Peamised ootused ja huvid

  • Energiasõltumatuse tagamine
  • Maksude laekumine
  • Põlevkivisektori tehnoloogiline areng
  • Negatiivsete keskkonnamõjude minimeerimine
  • Tegevuse vastavus õigusnormidele

Koostöömehhanismid

  • Ühised töörühmad, ümarlauad ja nõupidamised
  • Äriühingu aruandlus
  • Osalemine komisjonides ja konverentsidel

Kohalik kogukond

Peamised ootused ja huvid

  • Töökohtade loomine regioonis
  • Ühiskondliku aktiivsuse kasvu ja sotsiaalse ettevõtluse toetamine
  • Maksulaekumised kohalikku eelarvesse
  • Tootmis- ja keskkonnaohutus
  • Konkurentsivõimeline töötasu
  • Algatuste ning kultuuri-, spordi- ja haridusprojektide toetamine regioonis

Koostöömehhanismid

  • Sotsiaalse arengu, hariduse, tervishoiu, kultuuri ja spordi toetamise projektid
  • Avalikud kuulamised, ümarlauad ja dialoogid
  • Ettevõtte sisemine ja väline suhtlus
  • Äriühingu aruandlus

MTÜd ja kodaniku­ühendused

Peamised ootused ja huvid

  • Kontserni tootmisohutus, loodushoiumeetmed
  • Kontserni osalemine kohalikus ja tööstusharu arengus
  • Teabe avalikkus ja tegevuse läbipaistvus

Koostöömehhanismid

  • Konverentsid ja näitused
  • Ümarlauad
  • Sotsiaalprojektide ühine elluviimine
  • Äriühingu aruandlus

Erialaliidud

Peamised ootused ja huvid

  • Osalemine majandusharu arendamises
  • Vastutustundlik ettevõtlus
  • Inimõiguste ning tootmis- ja keskkonnaohutuse normide järgimine
  • Teabe ja teadmiste vahetus

Koostöömehhanismid

  • Osalemine erialastes ja majandusharude vahelistes üritustes
  • Osalemine erialaste organisatsioonide komisjonides
  • Ühisprojektid
  • Äriühingu aruandlus

Avalike arutelude läbiviimine

2019. aastal keskkonnamõjude hindamise avalikke arutelusid ei toimunud, kuid ühiskonnas on leidnud elavat vastukaja mitu teemat, mis on otseselt seotud kontserni tegevusega. Suurim neist, mis on aktuaalsust kogunud aasta vältel on Euroopa Liidu eesmärk saavutada kliimaneutraalsus aastaks 2050 ning Eesti Energia ja VKG ühisprojekt eelrafineerimistehase rajamiseks.

Eelrafineerimine

2019. aastal alustasime Eesti Energiaga võrdsete partneritena koostööd. Eesmärgiks oli seatud põlevkiviõli eelrafineerimistehase rajamine töötlemismahule 1,6 miljonit tonni aastas. Enne põhiprojekti koostamist tellisime aga tehase kontseptsiooni defineerimiseks ja seatud hüpoteeside ning eelduste valideerimiseks eeltasuvusuuringu, millesse kaasasime valdkonna rahvusvahelised tipptegijad nagu KT Kinetics Technology, Honeywell UOP ja Mott Cor. 2020. aasta suvel saime uuringu tulemused kätte: spetsialistide analüüsid ja testid kinnitasid meie seatud tehnilisi eeldusi ja investeeringu suurust. Eeltasuvusuuring kinnitas, et põlevkiviõli sobib standardsete merekütuste tootmiseks. Kuid aasta jooksul on rahvusvahelisel turul toimunud muutused, mis kallutasid kaalukausi planeeritud eelrafineerimistehase kahjuks ning olemasoleva õlitööstuse kasuks. Taolise positiivse teadmisega oleme turu- ja majandusolukorrale tuginedes otsustanud praeguseks eelrafineerimistehase arendamise protsessi lõpetada.

Kliimaneutraalsus 2050

Aina enam tähtsustuv teema ühiskonnas on kliimaneutraalsus ja põlevkiviõlisektori sobivus selle eesmärkidega. See teema hakkas läbi kõlama mullu ning on fookuses kindlasti ka järgmistel aastatel. VKG osaleb aktiivselt kõikides aruteludes ja seda erinevatel tasemetel – dialoogis riigi ja KOVidega, õiglase ülemineku aruteludes ning ümarlaudades, kohtumas erinevate ühisorganisatsioonide ja kodanikualgatusrühmadega.

VKG Keskkonnapäev 2019: keskkonnasäästlik kliimapoliitika ei ole ainult põlevkiviõlisektori väljakutse

Image alt tag

2019. aasta oktoobris toimunud Viru Keemia Grupi keskkonnapäeva pealkiri oli „Põlevkivisektor ja kliimapoliitika muutustes“. Keskkonnapäevaga soovisime korraldada laiapõhjalise arutelu eesmärgiga mõista, kuidas karmistuv kliimapoliitika mõjutab ühiskonda tervikuna ning põlevkivikeemia ja –õlitootjaid seal hulgas.

Kliimaneutraalsuse saavutamine põlevkiviõlisektoris on katsumusterohke, kuid nii sektori kui ka keskkonna kasuks töötavad ja tuleviku ning ühiskonna suhtes vastutustundlikud lahendused on olemas. VKG keskkonnapäeval käsitlesime teemat erinevatest vaatevinklitest. Sõna võtsid riigi ning EL-i juhtivad spetsialistid ning arvamuste kujundajad, rohelise maailmavaate edendajad, teadlased, avaliku sektori ning tööstuse esindajad.

Kliima ja põlevkivisektori vahelisest seosest on rääkinud paljud, samas valdkonna esindajad on avaldanud arvamust pigem tagasihoidlikult. Karmistuva kliimapoliitika kontekstis on oluline mõista, mida see tähendab ühiskonnale tervikuna ning põlevkivikeemia ja -õlitootjatele kaasaarvatuna. Üldsõnalisuse asemel on vaja luua selgust, millised on meie võimalused, vahe-eesmärgid ning kas ja kuidas saab põlevkiviõlisektor kaasa aidata püstitatud eesmärkide saavutamisele.


Meelis Eldermann

Tehnikadirektor, juhatuse aseesimees

Kliima ja põlevkivisektori vahelisest seosest on rääkinud paljud, samas valdkonna esindajad on avaldanud arvamust pigem tagasihoidlikult. Karmistuva kliimapoliitika kontekstis on oluline mõista, mida see tähendab ühiskonnale tervikuna ning põlevkivikeemia ja -õlitootjatele kaasaarvatuna. Üldsõnalisuse asemel on vaja luua selgust, millised on meie võimalused, vahe-eesmärgid ning kas ja kuidas saab põlevkiviõlisektor kaasa aidata püstitatud eesmärkide saavutamisele.


Meelis Eldermann

Tehnikadirektor, juhatuse aseesimees

Regiooni elu edendamise projektid

Meie prioriteediks on toetada just Virumaad ning siin tegutsevate organisatsioonide, inimeste ja seltside ühiskonnakasulikku tegevust. Kontsern pöörab eriti suurt tähelepanu piirkonna arengule, hoides tihedat sidet kohalike võimuesindajate ja elanikega. VKG toetab spordi-, kultuuri- ja haridusalgatusi ning panustab kohaliku elu edendamisse oma töötajate vabatahtliku töö kaudu.

Oleme huvitatud kaasalöömisest kogukonna pikaajalistes projektides (k.a koostöös teiste organisatsioonidega), mille eesmärgiks on arendada ja edendada kohalikku elukeskkonda. Meie fookuses on põlevkivisektori ning teadus- ja uurimisinstitutsioonide teadusarenduse projektid ja uurimused (üritused, teaduslikud konverentsid jms), mis on suunatud uuenduslike lahenduste otsimisele ja nende rakendamisele tööstuses. Samuti toetame säravate ideede realiseerimist.

2019. aastal sai meie toetuse üle 35 projekti ja idee ning toetuste summa ületas 145 000 eurot.

Viru Keemia Grupi abi ja toetust saab Eestis tegutsev mittetulunduslik ühing ja/või organisatsioon, kelle huvipiirkonnaks on kas Ida-Virumaa või Eesti tervikuna. Suurema tähelepanu saavad kohalikud lastekollektiivid, spordiklubid ning õppeasutused. Otsetoetuse andmist üksikisikutele kaalume ainult erandlikel asjaoludel, kui tegu on humanitaarvajadusega.

Meie suuremad algatused