7

Meie inimesed

Ehitame kontserni ja töötajate vahelist koostööd sotsiaalse partnerluse printsiibist lähtudes ning järgides poolte huvide optimaalset tasakaalu kontserni ees seisvate eesmärkide ning võetud kohustuste raames.


Viru Keemia Grupi meeskonnas töötavad kõrge sisemise motivatsiooniga töötajad, kes jagavad kontserni väärtusi. Nende heaolu ja maksimaalsete arenguvõimaluste tagamine ning parimate töötajate värbamine ja hoidmine on kontserni prioriteedid.


Eve Rei

Personalidirektor

Ehitame kontserni ja töötajate vahelist koostööd sotsiaalse partnerluse printsiibist lähtudes ning järgides poolte huvide optimaalset tasakaalu kontserni ees seisvate eesmärkide ning võetud kohustuste raames.


Viru Keemia Grupi meeskonnas töötavad kõrge sisemise motivatsiooniga töötajad, kes jagavad kontserni väärtusi. Nende heaolu ja maksimaalsete arenguvõimaluste tagamine ning parimate töötajate värbamine ja hoidmine on kontserni prioriteedid.


Eve Rei

Personalidirektor

Peamised töösuunad


1.

Personali süsteemne valik ja rotatsioon

3.

Töö tootlikkuse ja organisatsiooni tõhususe kasv

2.

Motivatsioonisüsteemi arendamine ja kaasamiskultuuri kujundamine

4.

Pädevuse arendamine ja väljaõpe

Personalipoliitika tähtsaimad põhimõtted

Ohutus

Seame töötajate, elanike ja keskkonna turvalisuse kõrgemale mis tahes majanduslikest, tehnilistest või muudest kaalutlustest, tagame töötajatele ohutud töötingimused ja nõuame sama ka partneritelt.

Austus ja diskrimineerimise puudumine

Suhted kontsernis põhinevad vastastikusel austusel ja usaldusel, me hindame iga töötajat ja võtame tema arvamust kuulda. Ühisele eesmärgile suunatud pädevuste, vaatenurkade ja kogemuste mitmekesisus võimaldab meil lahendada keerulisi ülesandeid.

Ausus

Järgime kõrgeid eetikastandardeid ja oleme töötajate vastu ausad.

Tõhusus

Püüame olla oma tegevuses võimalikult tõhusad ja värbame oma ala parimaid professionaale, võimalikult motiveeritud ja sihikindlaid spetsialiste.

Kaasamine

Usume, et ainult kontserni töötajate ühiste jõupingutuste ja kooskõlastatud tegevusega on võimalik saavutada seatud ulatuslikke eesmärke. Kutsume töötajaid osalema ettevõtlusprotsessides ja andma aktiivselt tagasisidet.

Eetikakoodeks ja tegutsemise põhimõtted on koonddokument, mis reguleerib meie tegevust ja käitumist ning mille järgimist ootame nii kõikidelt meie töötajatelt, juhatuse ja nõukogu liikmetelt kui ka meie koostööpartneritelt. Sellest, kuidas suhtume oma kolleegidesse ja tööülesannete täitmisesse, sõltub mitte ainult meie maine, vaid ka jätkusuutlikkus. Eetiline käitumine ning suhtumine on aluseks usaldusväärsele partnerlusele ning tööandja kuvandile.

Aruandluse perioodi jooksul fikseerisime kuus eetikanormide rikkumisega seotut juhtumit. Juhtumite asjaolude väljaselgitamise, tagasisidestamise ning ennetavate meetmete väljatöötamise ja rakendamisega tegelevad erapooletud kontserni esindajad. Kõikidest eetikanormide rikkumistest teavitatakse juhtkonda.

image alt text

Töötajatest

Meie töötajad on kvalifitseeritud spetsialistid, kes teevad oma tööd pühendunult ja on lojaalsed. VKG töötaja keskmine staaž ettevõttes on 10 aastat, pikima staažiga töötaja on ettevõttes töötanud 55 aastat.

Kontsernis töötas 2020. aasta detsembrikuu lõpus 1237 meest ning 375 naist. 2021. aasta lõpus oli VKG tööperes kokku 1 613 inimest, kellest 1246 meest ja 367 naist. Aruandlusperioodil suuri kõikumise töötajate koosseisus ei ilmnenud.

Tulenevalt füüsilise töö suuremast osakaalust ja ametkohtadest, millel naistel ei ole võimalik töötada, on meestöötajate hulk oluliselt suurem. Töötajate keskmine vanus on 45 aastat. 2020. aastal asus tööle 122 ja lahkus 115 inimest ning samad näitajad 2021. aastal olid vastavalt 186 ja 173 töötajat. Tööjõuvoolavuse määr mõlemal aastal oli 10%, sealhulgas vabatahtlik voolavus 6%.



Kontserni töötajate vanuseline struktuur, 2020-2021

image alt text
image alt text

Töötajate jagunemine kategooriatesse, 2020–2021

image alt text
image alt text

Meeste ja naiste suhe kontserni juhtkonnas, 2020-2021

image alt text
image alt text

Töötajate jagunemine põhilise tegevussuuna järgi,
31. detsembril 2020 ja 31. detsembril 2021

image alt text
image alt text

Brutopalk

2020
1718 eurot
2021
1744 eurot

Töötajad saavad lisatasu õhtul ja öösel töötamise eest. Kontsern peab rangelt kinni töölepingu seadusest. Tööajarežiimi puhul järgitakse seadust ja kollektiivlepingut. Kui töötaja tööaeg erineb tööandja üldreeglites kehtestatust, reguleeritakse seda töölepinguga, võttes arvesse töö iseloomu, tootmise iseärasusi ja töötingimusi. Töö korraldatakse vahetuste kaupa, kui tootmisprotsess kestab kauem kui lubatud tööpäev, aga ka seadmete tõhusamaks kasutamiseks, tootmismahu suurendamiseks või rohkemate teenuste osutamiseks.

Lisaks töötasule makstakse kontserni töötajatele lisatasu staaži eest, toetust lapse sünni puhul, juubelitoetust ja kõige kurvemate sündmuste puhul matusetoetust. Väikeste lastega vanematele võimaldame täiendavalt tasustatud lisapuhkust. Väljamakseteks kõikidele kontserni töötajatele, sõltumata nende kuuluvusest ametiühingusse, kulutati 2020. aastal kokku 1,3 ning 2021. aastal 1,4 miljonit eurot.

Elukestev õpe ja töötajate koolitamine

Kontsern keskendub töötajate pideva järelkasvu tagamisele ning töötajate kvalifikatsiooni tõstmisele. Koolituse ja arengu süsteem hõlmab kõiki kontserni töötajaid ning alltöövõtjaid ja potentsiaalsete töötajate sihtrühmi – õpilasi ja üliõpilasi.

Koolitusprogrammis võetakse arvesse kontserni strateegilisi plaane ning olukorda tööturul ja riigis tervikuna. Koolitusprogrammid töötajate eri rühmadele korraldatakse vastavalt koolitusvajaduse prioriteetidele, võttes aluseks töötajate vajaduste analüüsi ja praeguse pädevustaseme.

Viimastel aastatel räägime kontsernis aina rohkem ja aktiivsemalt elukestvast õppest, vajadusest oma teadmisi ja oskusi pidevalt täiendada, et olla töömaailmas konkurentsivõimelised ning seejuures areneda ka isiksustena. Oma koolitusstrateegia koostamisel tuginesime nii sisemistele vajadustele ja fookustele kui ka Eesti elukestva õppe strateegiale 2020. Töötajate koolituse ja arendamise teemad on käsitletud Personalipoliitikas. Kontsernis vastutab koolitusstrateegia, fookuste ja programmide eest koolitusjuht. Igal kontserni töötajal on võimalus oma oskuste tõstmiseks ning arenguks. Arenguvestlustel kaardistatakse töötaja vajadused ning soovid, mille põhjal koostatakse hiljem ka koolituskaart. Toetame ja soodustame meie töötajate soove õppida ning omandada uusi teadmisi.

Kuna aruandluse perioodil valitses koroonakriis pidime enamuse meie koolitustest viima online formaati. Sellele vaatamata toimus üle 20 koolitust, millest võttis osa üle 300 kontserni töötaja. Kokku oleme töötajate kvalifikatsioonide ja oskuste tõstmisele suunanud 180 000 eurot.

Töötajate arendamine uute töövõtete, efektiivse töökorralduse ning kõrge juhtimiskultuuri saavutamiseks on jätkuvalt meie prioriteene eesmärk ka 2022. aastal.

Koolitusvaldkonnas on kaardistatud kolm valdkonda, kuhu aastatel 2021-2022 meie põhirõhk läheb:

  • meeskonna- ja koostööd soodustavate kompetentside arendamine;
  • kontsernis kasutusel olevate tarkvarade kasutajaoskuste taseme tõstmine;
  • tarkvara ja erinevate programmide kasutajaoskuste parendamine.

Meie tegevusvaldkonnas on ülioluline tagada tootmisüksustele vajalik järelkasv, viia töötajate juhendamine, väljaõpe ning järjepidev teadmiste ja oskuste täiendamine vajadustele vastavaks. Näiteks ainult kontserni tütarettevõttes, mis vastutab põlevkivi väärindamise ees, on kasutusel kokku 13 unikaalset tehnoloogiat. Me kasutame aktiivselt ka sisekoolitajaid, kes jagavad kolleegidega nii spetsiifilisi teadmisi, kuid koolitavad ka üldisemate teemade osas. Ettevõte toetab oma töötajate arengut ettevõttesiseste koolitusprogrammidega, võimaldades töötajatele erialast enesetäiendamist avalikel koolitustel või kursustel. Lisaks sellele koostame pidevalt infokirju ja toetavaid artikleid, milles tutvustame töötajatele tänapäeval väga erinevaid võimalusi enesearenguks ja iseseisvaks õppeks.

2021. aasta sügisel algatasime VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatorite järelkasvu projekti. Laiaulatusliku reklaamikampaaniaga värbasime õppegrupi, kes asusid Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse töökohapõhise õppeprogrammi raames õppima ning VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatoritena tööle. Töökohapõhise õppegrupi lõpetajad on 2023. aastal oluliseks järelkasvuks meie kvalifitseeritud töötajatele.

VKG ja Eesti Töötukassa sõlmisid koostööleppe

Mullu novembris allkirjastasid kontserni juhatuse esimees Ahti Asmann ning Eesti Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel asutustevahelise koostööleppe. Koostöölepe on praktiline väljund era- ja avaliku sektori senisele koostööle, millel on mitu eesmärki – kasvavates tööjõunõudluse ja -konkurentsi tingimustes töötajatele arenguvõimaluste pakkumine, kvalifikatsiooni tõstmine, koolituste korraldamine ja toetusmeetmete rakendamine töökohtadel, kus haridussüsteem ei ole sobivaid töötajaid piisaval arvul ette valmistanud.

image alt text

„Sõlmiv koostöölepe on hea tahte ja jätkuva koostöösoovi kinnitus. Oleme Töötukassa pikaaegne ja oluline partner ning kaasarääkija piirkondlike tööjõuvajaduste, tööturuteenuste väljaarendamise ning täiend- ja ümberõppe alal. Töötukassa on olnud meile kindlaks partneriks nii kontserni aktiivsetel arenguetappidel kui ka keerulistel aegadel,“ kommenteeris koostöölepet Ahti Asmann.




„Sõlmiv koostöölepe on hea tahte ja jätkuva koostöösoovi kinnitus. Oleme Töötukassa pikaaegne ja oluline partner ning kaasarääkija piirkondlike tööjõuvajaduste, tööturuteenuste väljaarendamise ning täiend- ja ümberõppe alal. Töötukassa on olnud meile kindlaks partneriks nii kontserni aktiivsetel arenguetappidel kui ka keerulistel aegadel,“ kommenteeris koostöölepet Ahti Asmann.



Traditsioonilised üritused uues formaadis


Väärtustame oma töötajaid ja näitame seda oma traditsioonidega: keemikute ja kaevurite päevad, jõulupeod, juubilaride tänuüritus, koolikella pidu 1. klassi astuvatele lastele ja nende vanematele, mille raames lapsed saavad kingiks kõigi vajalike koolitarvetega varustatud koolikoti.

Pandeemia olud on avaldanud mõju ka meie iga-aastastele üritustele. Aruandluse perioodil ei saanud me tähistada kontserni jaoks traditsioonilisi ametipühasid – keemikute ja kaevurite päevi suurte üritustena. Küll aga ei tulnud see takistuseks parimate keemikute ja kaevurite valimisel. Tunnustamise tseremooniad toimusid vabas õhus ning ainult tunnustatavate ning juhtkonna osalusel. Töötajate õnnitlemine laiemalt toimus videotervituste ja -kontsertidega.

image alt text

Tänu taandunud viirusele ning leevendatud meetmetele saime augusti keskel peetava koolikellapeo korraldada ikkagi tavapärases formaadis, kuid kõiki ohjamismeetmeid rangelt järgides. 2020. aastal tähistas üks meie armsamatest traditsioonidest oma 20 aasta juubelit. 2020. aastal alustas kooliteed 72 ning mullu 60 meie töötajate last. Koolimaailma saadame lapsi avastama täispakitud koolikotiga, milles leidub kõik vajalik koolitee edukaks alustamiseks.

image alt text

Lööme kaasa vahval rahvusvahelisel algatusel Relsiralli. 140 kilomeetrit käsidresiinidel tuulega võidu, hambad ristis pumpamist, eneseületamised, emotsiooniküllased lisakatsed, tõusud, mõõnad, uskumatu üksteise toetamine, innustavad laulud, väsimus, villid, võiduiha – kõik need sõnad võtavad väga lühidalt, kuid ilmekalt kokku kogu meie võistluse. 2021. aastal toimunud üritusel said VKG meeskond taas suurepäraselt hakkama!

image alt text

VKG liigub

Tervis on viimaste aastate jooksul tõusnud üha aktuaalsemaks teemaks ja iga päevaga hõlmab aina suuremat osa meie ajast. Meie VKG-s usume, et terves kehas on terve vaim ja tahame seda elustiili kontserni töötajate seas edendada. Seetõttu panustame töötajate tervislikku eluviisi, võimaldades igal töötajal kasutada ettevõtte sporditoetust läbi Stebby keskkonna (endine SportID) kui töötaja ise samuti oma spordiharrastusse panustab.

Lisaks oleme pikemat aega teinud koostööd YuMuuv tiimiga ning pakkunud läbi selle äpi meie töötajatele iga kuu erinevaid väljakutseid, mis innustavad ja lihtsustavad hoolitsemist kõige tähtsama – meie endi tervise eest. On tõestatud, et liikumine vabastab õnnehormoone, mis suurendavad meie heaolu. Liikudes hoiame oma füüsilist tervist heas korras, kuid samas hoolitseme ka vaimse tervise eest. Lisaks on see oluline samm vähendamaks stressitaset tööl.

image alt text

Koostöö õppeasutustega


Alates 2006. aastast annab VKG Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi kaudu välja stipendiume. Ajavahemikus 2006–2021 ületas meie antud stipendiumite kogusumma 132 000 eurot.

image alt text

VKG bakalaureuseõppe stipendiumid on ette nähtud kuni kahele Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna elektroenergeetika, mehhatroonika, pinnaseteaduste ja geotehnoloogia, keemia- ja keskkonnakaitse tehnoloogia või soojusenergeetika eriala edukale bakalaureuseõppe üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1300 eurot.

VKG magistriõppe stipendium on ette nähtud ühele Tallinna Tehnikaülikooli keemia- ja keskkonnakaitse tehnoloogia, kütuste keemia ja tehnoloogia või soojusenergeetika ja elektroenergeetika eriala edukale magistriõppe üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1400 eurot.

VKG rakenduskõrgharidusõppe stipendiumid on ette nähtud kuni neljale Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolledži kütuste tehnoloogia, tootmise automatiseerimise, masinaehitustehnoloogia, energiatehnika, keemiatehnoloogia, tehnoloogiliste protsesside juhtimise ning telemaatika ja arukate süsteemide eriala edukale rakenduskõrghariduse üliõpilasele. Ühe stipendiumi suurus on 1000 eurot.

2020. aastast paneme välja ka kaks VKG-nimelist medalisti stipendiumi TalTechi Virumaa kolledži tudengitele. VKG kuld- ja hõbestipendiumid kogufondiga 2 500 eurot.

VKG stipendiumid toetavad üliõpilaste motivatsiooni kontsernis vajalike elukutsete omandamisel ja annavad selge signaali, et ootame oma ridadesse noori spetsialiste.

Kontsern peab oluliseks ka tõhusat koostööd koolide ja gümnaasiumidega. Püüame luua katkematu haridustee: kool – kõrgkool – ettevõte, mille eesmärk on tagada noorte pidev juurdevool ning tulevikus meil tööd alustavate spetsialistide hea ettevalmistus ja vajalik pädevus.

Meie töötajad on hea erialase ettevalmistusega, kogenud ja õpihimulised. 2021. aastal lõpetas 14 kontserni töötajat kõrgkooli, neist 11 TalTech Virumaa kolledži.

Tulevaste kolleegidega silla ehitamiseks osaleb kontserni tubli meeskond igal aastal ka karjäärimessil “Võti Tulevikku.“

image alt text

Koostöö ametiühinguga

Kontsernil on pikaajaline partnerlussuhe ametiühinguorganisatsiooniga Keemikute Ametiühing. Ametiühingu esindajad osalevad tegusalt kontserni tootmisohutuskultuuri arendamises, aruteludes sotsiaalsete soodustuste süsteemi muutuste üle ja turvaliste töötingimuste loomise meetmetes. Viru Keemia Grupis kehtib kollektiivleping, milles on sätestatud kontserni sotsiaalsed kohustused töötajate ees. 2021. aasta lõpu seisuga oli 30% kontserni töötajatest AÜ liikmed ning kollektiivleping hõlmas 100% töötajatest.