2022. aasta majanduskeskkond
2022. aasta algas COVID-19 pandeemia mõjude jätkumisega, kuid aasta teiseks kvartaliks hakkas pandeemia taanduma tänu vaktsineerimisele ja viiruse ohtlikkuse vähenemisele. See võimaldas taastada inimeste vaba liikumise ja majandusaktiivsus tõusis märkimisväärselt, kuni koroonakriis hakkas ununema.
Kuid enne pandeemia täielikku taandumist algas uus kriis – Venemaa sissetung Ukrainasse. See tõi kaasa laialdased majandussanktsioonid Venemaale, mille tulemusena tõusid energia- ja toormehinnad järsult. See lisas inflatsioonisurvet, mis oli juba alanud COVID-19 piirangute taandumisega ja mida toetas keskpankade agressiivne rahapoliitika. Inflatsiooni ohjeldamiseks tõstsid keskpangad intressimäärasid – USA föderaalreservi intressimäär tõusis nullist 4,33%-ni ja Euroopa Keskpanga hoiustamise baasintress tõusis 2%-ni, mis oli kõrgeim alates 2008. aastast. Need sammud tõid kaasa majandusaktiivsuse languse ja pidurdasid majanduskasvu.
Eestis reageeris majandus kiiresti globaalsele olukorrale, põhjustades tarbijahindade tõusu ja reaalhindades arvutatud SKT kahanemise. 2022. aasta keskmine tarbijahindade tõus Eestis oli 19,4% ja SKT langes 1,3%. Kiire hinnatõus ja palgasurve, mis tõi kaasa 8,9% palgakasvu, vähendasid Eesti inimeste ostuvõimet, kuna palgad ei suutnud inflatsiooniga sammu pidada.
Viru Keemia Gruppi mõjutas enim globaalse õliturul toimuv. 2022. aasta jooksul tõusis Brenti nafta hind märkimisväärselt, jõudes märtsis tasemele 128 dollarit barrel, mis oli kõrgeim tase alates 2008. aastast. Naftahinnad jäid volatiilseks, kõikudes 100 ja 120 dollari vahel, kuid aasta lõpuks langesid taas aasta alguse tasemele, keskmiseks hinnaks kujunes 99 $/bbl.