Põlevkiviressursi kui peamise tooraine kättesaadavust tuleb hinnata kahest aspektist – ressursi mahuline piisavus ja regulatsioonidest tulenev maksimaalne lubatav kaevandamismaht.
Põlevkiviressurssi on Eestis piisavalt ning valdavalt suudavad põlevkivi tarbivad ettevõtted oma toormevajaduse ise tagada. Erandiks on VKG, kelle tootmisvõimsuste ümbertöötlemise võime ületab juba aastaid ettevõttele eraldatud kaevelubade maksimaalset määra. Arengule jalgu jäänud maapõueseadus ei ole taganud turuosalistele kindlust ja prognoositavust ning seetõttu on menetlusse antud suur hulk kaevelubade taotlusi, sh ettevõtete vahel kattuvaid. Eesti põlevkiviressursi parima ja vähim keskkonda häiriva kasutuselevõtmise nimel on oluline, et turosalised leiaksid koostöövõimalusi ning kompromisse, mis võtaksid parimal moel arvesse nii ettevõtete mahulisi vajadusi kui ka asukoha logistilist sobivust põlevkivi ümbertöötlemisvõimsuste suhtes.
VKG käitab Ojamaa kaevandust, mille geoloogilise varu jääk oli 2018. aasta lõpu seisuga 60,2 miljonit tonni. Kui arvestada kehtiva keskkonnamõju hindamisega, mille järgi on maksimaalne lubatav kaevandamismaht 3,5 miljonit tonni geoloogilist varu aastas, jätkub Ojamaa kaevanduses ressurssi orienteeruvalt 12–14 aastaks. Kaevanduse eluea pikendamiseks kavatseb VKG taotleda kaeveluba ka Ojamaa kaevandusega piirnevale ning Eesti Energia poolt kasutamata jäetud Aidu III mäeeraldisele.
Põlevkiviressursi tagamiseks pikemas perspektiivis on VKG prioriteetideks Uus-Kiviõli, Oandu ja Sonda kaeveväljadega seotud loataotluste menetlemine. Antud kaeveväljad on VKG Kohtla-Järvel asuvate põlevkivi ümbertöötlemisvõimsuste suhtes logistiliselt parimas asukohas ning võimaldaksid maksimaalselt ära kasutada olemasolevat infrastruktuuri. Ojamaa kaevanduse juures asuv põlevkivi rikastusvabrik suudaks teenindada ka uutelt kaeveväljadelt saadava toodangu töötlemise ning puuduks vajadus täiendavateks maapealseteks ehitustöödeks ja looduse häiringuteks. Hetkel on Uus-Kiviõli ja Oandu loataotlused takerdunud kohtuvaidlustesse, kuid võttes arvesse põlevkiviressursi üldist piisavust, on kompromisslahendused kindlasti võimalikud.
VKG maksimaalne lubatav aastane kaevandamismaht ei kata täielikult VKG vajadusi. VKG-le väljastatud kaeveload võimaldavad kaevandada 2,77 miljonit tonni geoloogilist varu, millest on võimalik toota ligikaudu 3,5 miljonit tonni kaubakivi. Juhul kui eelneva 7 aasta jooksul on teised turuosalised jätnud endale lubatud mahu täies ulatuses kaevandamata ning tingimusel, et üldine põlevkivi kaevandamine jääb maksimaalselt 20 miljoni tonni geoloogilise varu piiridesse, on VKG-l võimalik tagantjärele kaevandamise mehhanismi kaudu suurendada oma toodangut 3,5 miljoni tonni geoloogilise varuni (4,4 miljonit tonni kaubakivi). VKG põlevkivivajadus kõiki õlitootmisvõimsusi arvestades on kokku 4,2 miljonit tonni geoloogilist varu aastas ehk VKG põlevkivi puudujääk minimaalselt 0,7 miljonit tonni geoloogilist varu aastas.
Hetkel katmata ressursivajaduse katab VKG osaliselt ostudega Kiviõli Keemiatööstuselt ning Enefit Kaevandustelt, kuid vabal konkurentsil baseeruva põlevkivituru puudumine ei võimalda VKG-l käsitleda antud lahendusi pikaajaliselt stabiilsetena.