7Hoiame keskkonda
VKG väärtustab keskkonnapoliitika kujundamisel sotsiaalset vastutust ning mõistab, et jätkusuutliku arengu eelduseks on keskkonnamõjude ohjamine. Välja on töötatud terviklik süsteemne lähenemine keskkonnaküsimustele, mis on kooskõlas nii Euroopa Liidu ja Eesti Vabariigi õigusaktide kui ka parima võimaliku tehnika (PVT) raamdokumentidest tulenevate keskkonnanõuetega.
VKG tootmisüksused vastavad kehtivatele keskkonnanõuetele. Vaatamata sellele otsime võimalusi protsesside optimeerimiseks ja tootmistegevuse jalajälje vähendamiseks. Meie eesmärgiks on võimalikult väikese jalajäljega ringmajanduse põhimõtetest lähtuvalt põlevkivi potentsiaali täielik ärakasutamine
2021. aastal oli keskkonnategevuse keskmes Euroopa roheline kokkulepe, mille osas esitas ka Eesti omapoolsed raamseisukohad. Kontsernil oli võimalus anda omapoolne põlevkiviõlisektori sisend seisukohtade kujundamisel ja osaliselt neid lõppdokumendis ka arvestati. Lisaks osalesime erinevates EL-i poolsetes algatustes, sh kliimaseaduse koostamine, süsiniku piirimaksu mehhanism, kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi planeeritavad muudatused jne.
2021. aasta keskkonnaalased tegevusvaldkonnad:
Lõhnaainete emissiooni vähendamine
Eesti suurima põlevkiviõlitootjana mõjutab meie tegevus ümbritsevat keskkonda ja kohalikku kogukonda. Tegevuste planeerimisel lähtume lõhnaainete vähendamise tegevuskavast. 2021. aastal algatasime Petroter I põlevkiviõli tehase rekonstrueerimise projekti. Projekti käigus paigaldatakse uus suitsugaaside utilisatsioonikatel ja elektrifilter, mis vähendavad oluliselt VKG tootmistegevuse mõju Kohtla-Järve linna ja selle ümbruse välisõhu kvaliteedile.
Kasvuhoonegaasid
2021. aastal rakendus Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteemi IV perioodi reeglistik. Eelnevate aastate 2019 ja 2020 tootmistasemete suurenemise ja metoodika muutuse arvelt tõendasime täiendavad 316 000 tasuta kvoodi ühikut.
Maavarade kaevandamise load
VKG Kaevandused esitas taotluse Uus-Kiviõli kaevanduse keskkonnaloa muutmiseks. Ettevõtte soov on tõsta loas lubatud maksimaalset aastamäära 2 miljoni tonnist põlevkivi 5 miljoni tonnini aastas ja muuta kaevise transpordi-lahendust. Keskkonnaamet algatas aprillis keskkonnamõjude hindamise. VKG Kaevandused OÜ ja Enefit Power AS hakkasid 2021. aasta lõpus ühiselt koostama KMH programmi.
VKG Kaevandused esitas Keskkonnaametile taotluse Ojamaa põlevkivikaevanduse mäeeraldise laiendamiseks Aidu ja Kohtla kaeveväljale ning Ojamaa uuringuväljale, mille tulemusel suureneks mäeeraldise pindala 279,16 ha võrra. Taotletava laiendamise tulemusena suureneb mäeeraldisega seotud põlevkivi aktiivne tarbevaru 10 091 000 tonni võrra. 2021. aasta aprillis algatas Keskkonnaamet taotletava tegevuse osas keskkonnamõjude hindamise. VKG Kaevandused hakkas 2021. aasta lõpus koostama KMH programmi.
Põlevkiviõli parima võimaliku tehnoloogia uuring
Keskkonnaministeeriumi eestvedamisel alustati 2021. aastal Eesti põlevkiviõli tootmise parima võimaliku tehnoloogia uuringu koostamist. VKG on osalenud uuringu koostamise töörühmas ning esitanud sisendi kontsernis kasutatavate tehnoloogiate tulemuslikkuse osas. Protsessiga jätkatakse 2022. aastal.
Põlevkivitööstuse jäätmete prügila
2021. aasta sügisel alustas VKG põlevkivitööstuse jäätmete prügila haljastuse katsega, mille raames testitakse võimalust kasutada naaberettevõttes tekkivat stabiliseeritud reoveesetet, et haljastada prügila nõlva.
2021. aastal moodustasid investeeringud keskkonnaprojektidesse ning töökindluse ja tõhususe tõstmisesse 10,2 miljonit eurot, millest otsesed investeeringud keskkonnamõjude vähendamisesse olid 5,3 miljonit eurot.
2021. aasta olulisemateks tegevusteks oli kaasarääkimine „FitFor 55“ Eesti seisukohtade kujundamisel, Ojamaa kaevanduse laiendamine ja Uus-Kiviõli kaeveväljal keskkonnamõjude hindamine ning põlevkiviõli tootmise parima võimaliku tehnoloogia uurigu töörühmas osalemine. Uue põlevkivitööstusjäätmete eriplaneeringu ja biotoodete tehase eriplaneeringu keskkonna strateegilise hindamise protsessi läbiviimine on ühtedeks prioriteetideks. Samuti peame kriitiliselt hindama tööstusheitmete direktiivi avamisest tulenevat mõju meie keskkonnaalasele tegevusele.
Järgnevatel aastatel on VKG arengu- ning keskkonnategevuste fookuses jätkuvalt efektiivsus, jäätmete taaskasutamine, õhuheitmete vähendamine ning kliimaneutraalsuse poliitikaga seotud projektid.