2Juhatuse esimehe
pöördumine
Hea lugeja!
Viru Keemia Grupi jaoks oli 2021. aasta oluliste strateegiliste valikute aasta. Euroopa rohepöörde segasevõitu arengutest ning jätkuvale Covid-kriisile vaatamata algatas VKG mitmeid projekte, mis on ettevõtte jaoks määrava tähtsusega käesoleval kümnendil. Otsus algatada projekt Uus-Kiviõli kaevanduse avamiseks ning astuda eriplaneeringu algatamisega esimene samm biotoodete tootmise rajamiseks annab suuna VKG kui Eesti oma suurtööstuse arengule.
Igapäevase töö tasandil ei jäänud ka meie möödunud aastal puutumata koroonaviirusest. Vaatamata üle 80%-lisele vaktsineerituse tasemele oli haiguspuhangu tipphetkedel töölt eemal iga viies töötaja ning täismahus tootmise tagamine oli tõeline väljakutse. Siiski töötasime 2021. aastal läbi 4,53 miljonit tonni põlevkivi ning tootsime klientidele 618 000 tonni põlevkiviõlitooteid ning 918 gigavatt-tundi erineval kujul energiat. Aasta finantstulemused peegeldavad kasvavat nõudlust laevakütuste turul madala väävlisisaldusega põlevkiviõli järele ning kasvavaid energiakandjate hindu. Vaatamata järsult tõusnud süsinikumaksukulule lõpetasime aasta puhaskasumiga 49,78 miljonit eurot.
Strateegiliste otsuste tegemiseks on Eesti ettevõtluskeskkonna ettenähtavus väga halb. Teekaart Euroopa süsinikuheitme neto-nulli eesmärgi poole liikumiseks ei ole kuidagi selgemaks saanud. Euroopa Komisjoni poolt esitatud Fit for 55 regulatsioonide pakett baseerus Covid-eelsetel andmetel ning on kaotanud igasuguse aktuaalsuse ja usutavuse. Heitmekaubanduse süsteemi puudutavad ettepanekud ei võtnud arvesse tõsiasja, et spekulantide kauplemisobjektiks tõusnud süsinikukvootide hinnad olid aastaga kasvanud 3 korda. Kui siia lisada Eesti riigi selgete seisukohtade puudumine, siis regulatsioonide mõttes on meid ees ootamas täielik torm.
Viru Keemia Grupp on veendunud turumajanduse pooldaja ning soovib tegutseda valdkondades, kus eksisteerib loomulik nõudlus ja vaba konkurents. Volatiilse naftaturu osalisena oleme sunnitud alatasa hindama erinevaid riske ning võtma vastu otsuseid puuduliku info tingimustes. Mõistame, et rohepöörde näol on tegemist pretsedenditus ulatuses riikliku sekkumisega majandusse, mis ei jäta mõjutamata ühtegi ärivaldkonna ettevõtet. Samas on ka selge, et täielikuks rohepöördeks puuduvad tänasel päeval tehnoloogiad, Euroopa enda roheenergia tootmine ei kata ligilähedaseltki ära oma tööstuse ja kodumajapidamiste vajadusi ning keskpikas plaanis ei saa Euroopa lubada enda tööstuse konkurentsivõime hävitamist.
Eelnevat arvestades võtsime vastu otsuse algatada projekt Uus-Kiviõli kaevanduse avamiseks, mis tagab Viru Keemia Grupile toorainega varustatuse vähemalt aastani 2038. Maapealse infrastruktuuri rajamisega tegime algust kohe, kuid valdav osa investeeringutest jääb aastatesse 2023–2025. Säästlikku majandamist väärtustades kasutame maksimaalselt olemasolevat Ojamaa tootmiskompleksi ning uue kaevandamise rajamine olulist täiendavat keskkonnamõju kaasa ei too.
Ida-Virumaal juba eksisteeriva tööstustaristu maksimaalne taaskasutamine on üks võtmekomponentidest ka Viru Keemia Grupi poolt algatatud uue biotoodete tootmiskompleksi rajamise projekti juures. Tänane Eesti puidu madal väärindamise aste või lausa väärindamata kujul eksport, Ida-Virumaa tööstustraditsioonid ja olemasolev taristu, kõrge nõudlus biotoodete järele globaalsetel turgudel ning Viru Keemia Grupi kogemused suurtööstuste rajamisel ja opereerimisel on tugevaks eelduseks uue majandusharu tekkeks. Leiame, et biotoodete tootmine ja puidukeemia arendamine on möödapääsmatult vajalik tervele Eesti majandusele ja loomulikult ka Ida-Virumaa arengule. Kohalike elanike ja omavalitsuste toetus kohustab meid tegutsema kiiresti, põhjalikult ja pühendunult.
Kokkuvõttes jätkame tegutsemist laevakütuste tootjana ja vastutustundliku ärikogukonna liikmena. Oleme pühendunud arengule ja otsime pidevalt võimalusi, kuidas parimal moel rakendada Ida-Virumaa tugevusi. Jätkame aktiivset tööd ärikeskkonna parendamise nimel. Viru Keemia Grupi poolt algatatud initsiatiiv Eesti oma kliimaseaduse loomiseks on algatanud diskussioone ja sundinud otsustajaid kaasa mõtlema. Koos saame teha Eesti paremaks!