10Meie töötajad
VKG oma 1 613 töötajaga (2020. aastal 1 612) on üks Ida-Virumaa suurimaid tööandjaid. Tarnijate, koostööpartnerite ja töötajate pereliikmete kaudu mõjutab kontserni käekäik kaudselt veel mitme tuhande inimese heaolu antud piirkonnas.
VKG tunneb suurt vastutust Ida-Virumaa arengu toetamisel. Meie eesmärk on pakkuda oma inimestele stabiilsust ja kindlustunnet tuleviku suhtes, kuigi arvestades õlituru volatiilsust ei pruugi selle saavutamine alati võimalik olla.
Meie töötajad on kvalifitseeritud spetsialistid, kes teevad oma tööd pühendunult ja on lojaalsed.
VKG töötajate keskmine staaž ettevõttes on 10 aastat, pikima staažiga töötaja on ettevõttes töötanud 55 aastat.
Kontsernis töötas 2021. aasta detsembrikuu lõpus 1 246 meest ja 367 naist. Tulenevalt füüsilise töö suuremast osakaalust ja ametkohtadest, millel naistel ei ole võimalik töötada, on meestöötajate hulk oluliselt suurem.
Töötajate rahvuslik, sooline, vanuseline ja keeleline mitmekesisus seab meile kõrged nõudmised võrdse kohtlemise, kaasamise ja informeerimise vallas. Personalipoliitikas kirjeldatud ühtsed käitumisreeglid, ettevõtte väärtused ning eetilised käitumisjuhised tagavad ausad ja õiglased töösuhted ning töötajate lojaalsuse.
Efektiivne ja motiveeritud töö kajastub otseselt ettevõtte majandustulemustes. Töö tasustamisel lähtume piirkonna tööturu olukorrast, erinevate sektorite palgaturu tingimustest, töötaja vastutuse määrast, oskustest ning teistest näitajatest, mis võivad mõjutada töö tasustamise aluseid. Kontsernis kehtib läbipaistev ja kindlate põhimõtetega tulemustasusüsteem. Tasakaalustatud töötingimused ja õiglane tasustamis-süsteem tagab motiveeritud ja lojaalsed töötajad ning kõrge töökultuuri.
Töötajate keskmine vanus on 45 aastat
Ligi 900 töötajat on vanusegrupis 35–54
2021. aastal asus tööle 186 uut töötajat, lahkus 173 töötajat
Tööjõuvoolavuse määr moodustas mullu 10%, millest vabatahtlik voolavus oli 6%.
2021. aastal lõpetas 14 kontserni töötajat kõrgkooli, neist 11 TalTech Virumaa kolledži.
Ootused töötajaskonna käitumise suhtes on käitumisreeglite ja - põhimõtetele näol koondatud ühtsesse dokumenti „Eetikakoodeks ja tegutsemise põhimõtted“.
-
Väärtustame
-
Tunnustame
-
Toetame meeskonnavaimu
-
Soodustame ja arendame järelkasvu
-
Loome ohutu töökeskkonna
Kontsern keskendub töötajate pideva järelkasvu tagamisele ning töötajate kvalifikatsiooni tõstmisele.
2021. aasta sügisel algatasime VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatorite järelkasvu projekti. Laiaulatusliku reklaamikampaaniaga värbasime õppegrupi, kes asusid Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse töökohapõhise õppeprogrammi raames õppima ning VKG Oili tehnoloogiaseadmete operaatoritena tööle. Töökohapõhise õppegrupi lõpetajad on 2023. aastal oluliseks järelkasvuks meie kvalifitseeritud töötajatele.
2021. aastal keskendusime senisest enam kontserni töötajate koolitamisele, kooskõlastati arendustegevuse prioriteedid, koolitusplaanid ja tegevuskavad sisekoolitajate arendamiseks, et tagada tööalaste kompetentside süsteemne ettevõttesisene edasiandmine, aga ka valmisoleks ettevõttesiseste vajaduspõhiste tellimuskoolituste läbiviimiseks. Töötajate arendamine uute töövõtete, efektiivse töökorralduse ning kõrge juhtimiskultuuri saavutamiseks on jätkuvalt meie prioriteene eesmärk ka 2022. aastal.
2022. aastal panustab kontsern koostöös Töötukassa ja Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusega reklaamikampaaniasse keemiaprotsesside operaatori õppegrupi komplekteerimiseks, et tagada kutseõppe järjepidevus Ida-Virumaal VKG jaoks olulisel, kuid mitte väga populaarsel erialal.
Mullu jätkasime Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi vahendusel stipendiumide maksmist rakenduskõrghariduse, bakalaureuse ja magistriõppe tudengitele. Stipendiumid määrati seitsmele tudengile, kes omandavad haridust inseneriteaduskonna elektroenergeetika ja mehhatroonika, maapõueressurside, keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia või soojusenergeetika erialadel.
Meie personalipoliitika fookuspunktid
Väärtustame
Tunnustame
Toetame meeskonnavaimu
Soodustame ja arendame järelkasvu
Loome ohutu töökeskkonna
Ohutu töökeskkond
Tööohutus on Viru Keemia Grupi üks põhiväärtusi. Usume, et kõik rasked tööõnnetused on ennetatavad ning lähtume oma tegevuses 0 õnnetuse visioonist. Selle saavutamiseks oleme sõnastanud neli arengu valdkonda: turvalisuse nähtavus, turvaline käitumine, õppimine ja mõõdikud.
Mullu oli kokku fikseeritud 28 juhtumit, neist 10 raske kehavigastusega, 12 kerge ja 4 esmaabi vajadust. Detailsema vaate avalikustame sügisel ilmuvas Säästva arengu aruandes.