1Juhatuse esimehe
pöördumine

Hea lugeja!


2022. aasta algas ettevõtte jaoks uue Covid-haigestumiste lainega, halvimal hetkel oli kuni kolmandik meie töötajatest haiguslehel. Kõik see oli väga oluline 24. veebruarini 2022, mil Venemaa alustas sõda Ukraina vastu. Covid muutus sõja humanitaarkatastroofi ja inimliku tragöödia taustal teisejärguliseks ning kadus lõpuks sootuks tähelepanu alt. Sõda seadis meid ümbritseva keskkonna hoopis uue konteksti, testis meie väärtusi, sundis meid kohanduma muutuvate oludega.

Ajalukku läheb 2022 kui sõja-aasta, kuigi seda võiks nimetada ka energiakriisi aastaks või Euroopa tööstuse konkurentsivõime vähendamise poliitika riskide realiseerumise aastaks. Süsinikukaubanduse kontrollimatu süsteemi ja elektrituru toimimismehhanismide nõrkused andsid endast märku juba 2021. aasta lõpus, aga realiseerusid täiel mahul sõja mõjul. Kümme korda kasvanud elektrienergia hinnad, tarneahelate probleemid, toorainete plahvatanud hinnad ja inflatsioon lõid Eesti majandusse haava, millest taastumine võtab aega.

Kiiresti muutuv regulatiivne ja majanduskeskkond on VKG igapäevane reaalsus. Tugev finantsolukord, kiired otsustamisprotsessid, pidev riskide hindamine ja maandamine on olnud meie tugevusteks ning teenisid meid hästi ka 2022. aastal. Toorme- ja tarneahelakriisi tipphetkel suutsime rekonstrueerida Petroter I tehase ning jätkata muutumata kujul kõiki varasemalt planeeritud tegevusi. Samuti alustasime Uus-Kiviõli kaevanduse maa-pealse infrastruktuuri ehitustöödega eesmärgiga tagada aastateks 2025–2028 põlevkivi kaevandamise sujuv üleminek ammenduva varuga Ojamaa kaevandusest.

Kuna töötame kaubabörsil, siis konkurentsivõime seisukohalt on VKG jaoks olulisim lõpptoote madal omahind. Parima tulemuse annab tootmisüksuste stabiilne ja kooskõlastatud toimimine, mille saavutamiseks teeme tugevaid pingutusi. Petroter I tehase rekonstrueerimise järel ootame 2023. aastalt uut tootmisrekordit, misjärel koondame kogu tähelepanu tootmistõrgete vältimisele. Usume, et aastatepikkune kogemus võimaldab meil leida õige tasakaalu töökindlusinvesteeringute tegemiseks.

Strateegilises plaanis lähtub VKG eeldusest, et rohepöörde regulatsioonide karmistumine EL-i tasandil jätkub vaatamata EL-i enda poolt tekitatud energiakriisile. Seetõttu oleme väga ettevaatlikud põlevkivi töötlemisega seotud arendusinvesteeringute tegemisel ning põlevkivi väärindamise kõrvale plaanime aktiivselt uusi arenguvertikaale. Biotoodete tootmine ja jäätmeplasti pürolüüsi projektid on 2023. aastal jõudmas järgmisesse arengufaasi. Lisaks analüüsime laiemalt VKG võimalusi arendada töötlevat tööstust Eestis ja eelkõige Ida-Virumaa tööstusmaastikul.

Strateegiliselt olulise initsiatiivina alustasime 2022. aasta lõpus kontserni restruktureerimist viisil, mis parimal moel võimaldaks finantseerida nii Uus-Kiviõli kaevanduse avamist kui ka uusi CO2 heitmeta arendusprojekte. Rohepööre on teinud sisuliselt võimatuks Eestis võõrkapitali kaasamise fossiilse toorme väärindamiseks. Venemaa sõda Ukrainas tegi Eestist agressor-riigi naabri, mis peletas eemale võimalikke investoreid. Seetõttu oleme vastu võtnud otsuse luua endale esindus Lääne-Euroopasse, et olla lähemal nii põlevkiviõli ostuklientidele kui ka laiendada võimalusi kaasata võõrfinantseerijaid.

Majanduses ja ühiskonnas toimuvad muutused väga kiiresti. Juhtkirja kirjutamise hetkeks on Eesti saanud uue valitsuse, Venemaa naftaembargo mõjud on jõudnud Eestisse prahihindade ja raudteetariifide tõusu kaudu, inflatsioon on tõusnud 20%-ni ja majanduslanguseks mõõdetakse 4%. Eelmainitu VKG plaane ei muuda, sest oleme muutusteks hästi valmis. Ootame tootmises rekordilist aastat ja teeme pingutusi, et oma arendusprojektidega tõestada suuremahulise töötleva tööstuse võimalikkust Eestis.


Ahti Asmann

Viru Keemia Grupi juhatuse esimees