9Vastutustundlik ja jätkusuutlik tegutsemine
Hiljutised sündmused nii globaalses poliitikas kui riiklikus regulatiivses keskkonnas suurendasid ebakindlust, investeerimisriske ja energiajulgeolekuga seotud väljakutseid. Kontserni strateegia on kujundatud vastupidavana erinevatele stsenaariumidele. Strateegilisel planeerimisel võetakse arvesse riske ja võimalusi, mis on seotud kliimamuutuste ja madala süsinikuheitega energeetikale üleminekuga, k.a Euroopa Liidu rohelepet ning „Eesmärk 55“ eelnõu.
Meil on kaardistatud ESG (ingl. keeles Environmental, social and governance) valdkonna eesmärgid – fookuses on seitse valdkonda, millega tegeleme järjepideva protsessi osana. Üks lahutamatu osa meie jätkusuutlikkuse strateegiast on loodusvarade vastutustundlik kasutamine ja efektiivne rikastamine. Me adume, et ükskõik millise maavara kaevandamine ja tootmine avaldab mõju ümbritsevale keskkonnale, seega üritame alati teha rohkem, kui on seaduse või regulatsioonidega ette nähtud.
Kontserni arengusuund on seatud ja vajalikud organisatsioonilised muudatused on algatatud, oleme täielikult keskendunud oma strateegia ja selle aluseks olevate eesmärkide, sealhulgaska jätkusuutlikkuse elluviimisele. Teeme seda teadmisega, et miski pole tähtsam kui ohutus. Teeme pidevalt pingutusi kõikidel juhtimistasanditel, et muuta meie tööstus ja töökeskkond ohutumaks, sest meie vankumatuks eesmärgiks on, et kõik jõuaksid iga päev turvaliselt oma lähedaste juurde koju. Miski pole tähtsam.
Koostöö huvitatud pooltega
Viru Keemia Grupp teeb pidevat koostööd huvigruppidega, pidades dialoogi sisemise ja välise sotsiaalse keskkonna analüüsimiseks ning arvestades kontserni strateegilisi eesmärke ja huvigruppide prioriteete.
Koostöö huvigruppidega on suunatud säästva arengu eesmärkide saavutamisele ning poolte ootuste ja ühiste huvide kaardistamisele. Oleme valinud välja rea sihtrühmi, kelle huvid on märgatavalt seotud meie tegevusega ja võivad avaldada tuntavat mõju meie strateegiliste eesmärkide teostamisele. Eriti tähtsaks peame kohaliku kogukonna kaasamist arendusprojektide puhul.
Huvitatud pooltega koostöö põhimõteteks on poolte huvide austamine, konstruktiivne koostöö; kontserni tegevust puudutava teabe läbipaistvus, koos tegutsemise regulaarsus ja kohustuste järgimine.
Põhilised huvitatud poolte rühmad:
- aktsionärid;
- töötajad;
- kliendid;
- tarnijad ja partnerid;
- riik ja kohalikud omavalitsused;
- kohalik kogukond;
- MTÜd ja kodanikuühendused;
- erialaliidud.
Viru Keemia Grupp on heaks partneriks kohalikele organisatsioonidele, mis aitavad edendada regiooni kultuuri-, spordi- ja hariduseelu. 2022. aastal toetasime 25 algatust ja projekti kogusummaga 260 000 eurot. Meie fookuses on just kohalikud noored. Kontsernil on rida oma algatusi, mis on suunatud regiooni elu edendamisele: Viie kooli võistlus, Jõhvi Balletifestival (koostöös Jõhvi Kontserdimajaga), Ida-Viru Keskhaigla toetamine, hariduslikud projektid, nt STEM, kaevurite ja keemikute päeva tähistamised. Lisaks on projektid, kuhu panustame koos VKG töökollektiiviga mitterahaliselt – Kohtla-Järve linna talgud, puude istutamine, Kiikla lastekodu talgud, koostöö Ida-Viru Keskhaigla vereteenistusega jne.
Organisatsioonikultuur
Lõimime organisatsioonikultuuri vastutustundliku ettevõtluse põhimõtted: inimeste, keskkonna ja vara ohutus, inimõiguste järgimine, võimaluste võrdsus ning tööeetika normide järgimine.
VKG väärtused – avatus, pühendumus, areng – on meie ettevõtlustegevuse lahutamatu osa ning ühendavad endas kontserni ja töötajate huvisid. Väärtused on orientiiriks otsuste vastuvõtmisel, kujundavad mainet ja määravad töö põhimõtted.
Säästvat arengut toetavad organisatsioonikultuuri järgmised väärtused ja põhimõtted:
- inimese, keskkonna ja vara ohutus,
- austusel põhinev töökeskkond,
- tähelepanelikkus ja austus kolleegide vastu,
- võrdsed ja arusaadavad nõudmised kõikidele äripartneritele, ärieetika normide järgimine,
- vastutustundlik suhtumine varasse,
- korruptsiooni, huvide konflikti ja siseteabe ärakasutamise lubamatus.
Aruandlus
VKG sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu poliitika sai alguse 2009. aastal. Samast aastast avalikustab kontsern vastutustundlikku ettevõtlust käsitleva aruande, mida koostatakse lähtudes Globaalse Aruandlusalgatuse (Global Reporting Initiative, GRI) säästva arengu aruandluse põhimõtetest (GRI aruandluse juhend).
Raporti koostamisel jagame ja rakendame samas ka nafta- ja gaasitööstuse säästva arengu vabatahtliku aruandluse põhimõtteid. VKG säästva arengu aruanne on avalik dokument, mis on kättesaadav elektroonselt kontserni kodulehel eesti, inglise ja vene keeles. 2022. aastat kokkuvõttev aruanne on koostamisel ning avalikustatakse jooksva aasta III kvartalis.