9

Arendame tuleviku lahendusi

2023. aastal oli VKG arendustegevuste fookuses kaks projekti: biotoodete tootmiskompleksi (BTT) rajamine Lüganuse valda ning plastijäätmete keemilise ringlussevõtu tehase rajamine Kohtla-Järvele.

BTT projekti arendamisel oli esmane fookus Lüganuse vallas algatatud eriplaneeringu ja keskkonnamõju strateegilise hindamise protsessi toetamine. 29.06.2023 kinnitati Lüganuse valla volikogu poolt eriplaneeringu 1. etapi aruanne ja asukoha eelvalik Aa külas. Edasine protsess on keskkonnamõjude hindamine valitud asukohas, mis peaks kulmineeruma 2024. aasta lõpus eriplaneeringu kinnitamisega. 2023 jooksul teostati enamus keskkonnamõjudega seotud analüüse ja uuringuid (asukoha geodeesia uuring, botaanilised inventuurid ja ala piirangute määratlemine, piirkonna liiklusmuutuseuuring, ressursi saadavuse ja logistika uuring, õhu ja merevee mõjudega seonduvad uuringud) ning 2024. aastasse jäi veevõtu kontseptsiooni hinnangu lõpetamine.

Toostuspark Final Clean

Eriplaneeringu protsess on liikunud vastavalt ajagraafikule. Eelistaud asukoht on 160 ha ulatuses riigimaal ja 5 ha ulatuses erakinnistul, mille arendaja 2023. aastal omandas. Lisaks on alustatud ettevalmistusi tehase projekteerimiseks. Selleks on saadud esmased sisendid tehnoloogia tarnijatelt. Antud sektori tehnoloogia tarnijate Andritzi ja Valmetiga on arendatud tehnilise lahendi detaile ja Sweco poolt koostati esmane tehase paiknemine valitud kinnistul.

Plastijäätmete termokeemilisel töötlemisel toodetud pürolüüsiõli taaskasutamisel on võimalik plastijäätmetest kuni 75% tagasi ringlusse suunata Plastijäätmete keemilise ringlussevõtu tehases plaanitakse Eestis tekkivad plastijäätmed termokeemiliselt töödelda ja toota pürolüüsiõli, mida naftakeemiaettevõtted saaksid taaskasutada plasti tootmiseks. Sellisel viisil on võimalik plastijäätmetest kuni 75% tagasi ringlusse suunata ehk uut plasti toota. 2023. aastal valiti tehase jaoks sobivaim tehnoloogia ja teostati selle põhjal kontseptuaalne projekteerimine. Toormevoo kindlustamiseks ja toodete müügiks on sõlmitud esimesed ühiste kavatsuste kokkulepped. Tehase asukoha valimiseks on koostatud keskkonnamõjude eelhinnang. Kõik eelpool toodud tegevused olid suunatud tehase projekteerimise algatamiseks.

Lisaks juba eelpool mainitud kahele projektile, kaardistas VKG 2023. aastal McKinsey & Co kaasabil kõik võimalikud arendusvertikaalid, kus VKG saaks maandada oma keskkonna jalajälge ja kujundada pikaajaliselt jätkusuutlikku äristrateegiat. Analüüsiti umbes 60 erinevat ärivaldkonda, millest valiti välja 3-4 kõige perspektiivikamat ja VKG profiiliga sobivamat suunda, kuhu VKG tulevikus oma arenduspotentsiaali investeerib, sh on nii BTT kui ka plasti pürolüüs.

2024. aastal jätkatakse kahe suure projekti arendamisega, mis edaspidi teostatakse vastavalt VKG tütarettevõtetes VKG Plastic ja VKG Fiber. BTT eriplaneering peaks saama Lüganuse vallas kinnitatud ja algama projekteerimine. Plastijäätmete ringmajanduse projektiga on samuti plaan jõuda tehase projekteerimiseni. Lisaks tegeleb VKG aktiivselt täiendavate ärivõimaluste analüüsiga.

Järgmised teemad