4

Äri- ja majandustegevus

2023. aastal jätkas VKG juba eelmisel aastal alustatud grupi restruktureerimist ja tööfunktsioonide korrastamist, mille peamiseks ajendiks on ettevõtte konkurentsivõime tagamine muutuvas majanduskeskkonnas.

Tootmistegevuses olid jätkuvalt prioriteetideks tööohutuse ja töökindluse tagamine.

VKG põhitegevus jagunes kolmeks suuremaks etapiks: protsessi ahelas vastavalt põlevkivi kaevandamine, põlevkiviõlitoodete tootmine ja energia tootmine. Lisaks kuulub VKG kaks teenusettevõtet, mis osutavad logistika- ja remonditeenuseid peamiselt teistele kontserni ettevõtetele.

VKG 2023. aasta õlitoodete toodang 669 000 tonni oli kontserni läbi aegade parim tulemus Lisaks jätkuvale kontserni struktuuri korrastamisele oli VKG kui tootmisettevõtte peamisteks prioriteetideks 2023. aastal tootmise energiaefektiivsuse parandamine ning seadmete töökindluse ja töötajate tööohutuse tagamine.

VKG 2023. aasta õlitoodete toodang 669 000 tonni oli kontserni läbi aegade parim tulemus, seega töökindluse osas võib tulemusega rahul olla. Samas näeme jätkuvalt arenguruumi, sest läbi aasta oli mitmeid avariiseisakuid, mille põhjuseks oli kas alltöövõtjate praak, oma töötajate hooletus või ka valearvestus seadmete vastupidavuse osas. Oleme rahul arengutega tootmisprotsessi energiaefektiivsuse parandamisel. 2023. aastal oli VKG tootmise energiakulu (st elektri ja maagaasi kogus) õlitoodete tonni kohta 12% madalam kui 2022. aastal ja 13% madalam võrreldes 2021. aastaga. Ka selles näitajas on jätkuvalt arenguruumi, seda eelkõige energiatootmise efektiivsuse osas. Rahule ei saanud aga jääda 2023. aasta tööohutuse tulemustega. Kuigi eesmärgiks sai võetud töövõime kaotusega tööõnnetuste arvu vähendamine, siis tegelik tööõnnetuste arv osutus varasemast aastast pea 25% suuremaks. Kindlasti oli 2023. aastal tööohutuse valdkonnas ka positiivseid arenguid (täpsemalt on tööohutusest kirjutatud Tööohutus ennekõike peatükis), kuid koondtulemus ei olnud rahuldav ja 2024. aastal töö tootmisohutuse parandamisega jätkub.

2023. aasta tootmisnäitajate võrdlemisel eelmise aastaga peab arvestama, et 2022 oli poolik aasta. Lisaks peab arvestama sellega, et VKG tootmisega seotud põhivarasid enam ei oma, vaid rendib neid pikaajalise lepingu alusel ettevõttelt Kirde Varad AS. Tulenevalt IFRS 16 nõuetest raporteerib VKG pikaajalisi rendikohustusi siiski põhivaradena. Kui 31.12.2022 seisuga olid jätkuvalt VKG omanduses põlevkivi kaevandamisega seotud varad, siis 31.12.2023 seisuga on ka need Kirde Varade alla liikunud ja VKG ostab õlitootmiseks vajaliku põlevkivi Kirde Varade tütarettevõttelt VKG Kaevandused OÜ pikaajalise lepingu alusel. Sellest on tingitud nii bilansimahu kui ka omakapitali langus võrreldes varasema aastaga. Kuigi turutingimused olid 2023. aastal halvemad kui 2022. aastal, siis nii kasum kui ka puhaskasumi marginaal on paranenud. Seda põhjusel, et 2022. aasta teises pooles Petroter I kapitaalremondi tõttu suure osa ajast seisis, mistõttu ka 2022. aasta toodang ja müük olid tavapärasest väiksemad.

Järgmised teemad