Hoiame keskkonda
VKG-s on välja töötatud terviklik süsteemne lähenemine keskkonnaküsimustele, mis on kooskõlas nii Euroopa Liidu ja Eesti õigusaktide kui ka parima võimaliku tehnika (PVT) raamdokumentidest tulenevate keskkonnanõuetega. VKG tootmisüksused vastavad kehtivatele keskkonnanõuetele. Vaatamata sellele otsime protsesside optimeerimise ja tootmistegevuse jalajälje vähendamise võimalusi. Meie eesmärgiks on võimalikult väikese jalajäljega ringlusmajanduse põhimõtetest lähtuvalt põlevkivi potentsiaali täielik ja efektiivne kasutamine.
2023. aasta keskkonnaalased fookusteemad
Kasvuhoonegaasid (KHG)
2023. aastal oli VKG otsene CO2-heide õlitoodete tonni kohta 2,05 tonni, jäädes samale tasemele võrreldes 2022. aastaga, kuid olles 5,2% madalam kui 2021. aastal. VKG jätkab pingutusi õlitoodete tootmisega kaasneva otsese CO2-heite vähendamiseks toodetud tonni kohta. Teoreetiliselt ja tehniliselt peaks olema võimalik enamus VKG õlitootmisega seotud otsestest CO2-heitmetest kinni püüda, kui paigaldada korstnatele vastavad püüdurseadmed. Ühelt poolt tähendab see täiendavat investeeringut ja teiselt poolt ka märkimisväärset kulude kasvu, kuna CO2 püüdmise protsess on energiamahukas. Järgnevatel aastatel kavatseb VKG lähemalt uurida CO2 kinnipüüdmise tehnoloogiaid, et olla valmis 2045. aastal investeerima süsiniku püüdurseadmetesse eesmärgiga saavutada süsinikuneutraalne õlitootmine 2050. aastaks. Loodetavasti Euroopa Liit leiab selleks ajaks ka lahenduse, kus ja kuidas kogu kinnipüütud süsinik ladustatakse.
Lisaks pingutustele süsinikujalajälje vähendamisel tellis VKG 2023. aastal esmakordselt välistelt nõustajatelt UAB Vesta Consulting ja Nomine Consult OÜ vastavalt kestlikkusaruandluse direktiivi (CSRD) põhimõtetele oma mõjualade (scope) 1, 2 ja 3 süsinikujalajälje hinnangud. Esimeses etapis koostatud mõjualade 1 ja 2 raporti tulemusel moodustasid suurema osa kontserni heitkogustest otsesed ehk tootmisprotsessidest tulenevad kasvuhoonegaaside heitkogused. Otseste heitkoguste vähendamiseks teeme iga-aastaseid energia- ja kütusekulu auditeid, otsime uusimaid ja uuenduslikke tehnoloogiaid. Kaudsed heitkogused energiakasutusest (mõjuala 2) on seotud taastumatu elektrienergia kasutamisega. Väliste toodete ja teenuste kasutamise ning kontserni toodangu tarbijate poolt kasutamisega seonduv heitkoguste süvaanalüüs (mõjuala 3) valmib 2024. aasta jooksul.
Põlevkiviõli tootmise parim võimalik tehnika (PVT)
Uue alusuuringu tulemuste vormistamise järgselt alustati 2023. aastal põlevkiviõli tootmise PVT viitedokumendi ehk järelduste uuendamisega. Tegevuse käigus vaadatakse üle kogu Eesti põlevkiviõli tootmisele seatud keskkonnaalased nõuded ning viiakse need vastavusse kõige värskemate tehnoloogiliste arenduste ja juriidiliste regulatsioonidega. VKG õlitootmise käitistele toob see kaasa uusi ja/või senisest rangeimaid keskkonnakaitselisi nõudeid, mille täpsem sisu saab paika eeldatavalt 2024. aastal. Tootmistegevus tuleb uute nõuetega vastavuse viia (st teha vajalikud investeeringud) nelja aasta jooksul alates uuendatud PVT viitedokumendi jõustumisest.
Lõhnahäiringute vähendamine
Jätkasime tootmisseadmete töörežiimide analüüsimise ja korrigeerimisega lõhnahäiringute esinemise olukordades, et minimeerida VKG tootmisest ja teiste ettevõtete tegevuse koosmõjust tulenevate lõhnahäiringute intensiivsust ja kestvust. Häiringu intensiivsust iseloomustava väävelvesiniku (H2S) ühe tunni keskmise õhukvaliteedi piirväärtuse ületusi VKG Oili tootmisterritooriumi poolt puhuva tuule korral esines 2023. aastal VKG pidevseirejaama andmetel 120 korral, mida oli 41% võrra vähem kui 2022. aastal.
Lõhnahäiringute täiendavaks vähendamiseks sõlmiti 2023. aasta lõpus koostööleping ettevõttega Envirosuite Limited (Envirosuite), tänu millele oleme nüüd ühendatud tarkvaralahendusega, mis aitab saastetasemeid ka ette prognoosida ja selle baasil tehtavate otsuste läbi minimeerida keskkonnamõjusid. Envirosuite juurutab VKG-s keskkonnateabe platvormi Omnis, mis lubab meil saada paremat olukorrapõhist teavet saastetasemete kohta nii tootmisterritooriumil kui ka väljaspool seda. See omakorda võimaldab meil optimeerida tööprotsesse ja vähendada keskkonnamõjusid. Lisaks toetavad platvormi täiendavad seireseadmed, mis aitavad kiiremini tuvastada kõrgendatud saastetasemete tekkimist ning reageerida vältimaks mõju kandumist väljaspoole VKG tootmisterritooriumi.
Põlevkivitööstuse jäätmete prügila
2023. aastal tehti Lüganuse Vallavalitsuse poolt VKG uue tööstusjäätmete prügila kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu asukohavaliku otsus ja kinnitati keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) I etapi aruanne, misjärel alustati eriplaneeringu detailse lahenduse ja KSH II etapi koostamisega. Paralleelselt alustati läbirääkimisi Keskkonnaministeeriumiga prügila äärsete kinnistute omandiküsimuste lahendamiseks, mis võimaldaks olemasoleva prügila laiendamist.
Biotoodete tootmiskompleks
2023. aastal läbiti VKG biotoodete tootmiskompleksi asukoha eelvaliku otsuse eelnõu ja KHS I etapp ehk Lüganuse Vallavalitsus võttis eriplaneeringu osas vastu positiivse otsuse asukoha eelvaliku kohta ja KSH I etapi aruande kohta. Järgnevalt alustati eriplaneeringu detailse lahenduse ja KSH II etapi analüüside läbiviimisega.
Plastijäätmete pürolüüsitehas
Uue arendusena algatati vastavalt esmastele tehnoloogiapakkujatelt saadud sisenditele planeerimisetapis oleva plastijäätmeid ringlusse võtva pürolüüsitehase keskkonnamõju eelhindamine, et enne võimalikku investeerimisotsust ja keskkonnalubade taotlemist oleksid välja selgitatud kõik antud tehasega kaasnevad keskkonnamõjud ning seonduvalt rakenduvad keskkonnaalased nõuded.
2024. aasta üheks olulisemaks keskkonnategevuseks on panustamine põlevkiviõli PVT viitedokumendi väljatöötamisse, vältimaks õlitootmisele ebarealistlike keskkonnanõuete seadmist. Teisalt on prioriteediks kõigi kontserni ettevõtete tegevuseks vajalike keskkonnakaitselubade tagamine ning eraldi ka olulisemate tootmistegevuses toimuvate muudatuste korral vajalike keskkonnamõjude hindamiste läbiviimine, et oleks tagatud kõigi ettevõtete keskkonda mõjutavate tegevuste vastavus kehtestatud keskkonnanõuetele (sh strateegilise tähtsusega arendustegevused nagu nt põlevkivi tööstusjäätmete prügila, biotoodete tehas ja plastijäätmete pürolüüsitehas). Eraldi fookusteemaks on VKG tootmisterritooriumile uute õhuseireseadmete paigaldamine, uue õhuseireandmete analüüsitarkvara juurutamine ning tööprotsesside täiendav parendamine lõhnahäiringute vähendamiseks.