1

Juhatuse esimehe pöördumine

Hea lugeja!

2023. aastal keskendus Viru Keemia Grupp (VKG) kolmele olulisele valdkonnale – töökindluse tagamisele tootmises, ohutuskultuuri arendamisele ning ettevõtte restruktureerimisele eesmärgiga tagada nii olemasoleva õlitootmise jätkusuutlikkus kui ka luua parimad eeldused uute arendusprojektide realiseerimiseks. Tugev pingutus andis tulemuseks rekordilise õlitoodangu mahu ning ettevõtte struktuuri, kus fossiilsete maavarade väärindamine on selgelt eraldatud süsinikuneutraalsete tööstusliku tootmise lahendustest.

Laiemas plaanis oli VKG tegevuskeskkond analoogne viimaste aastatega ehk märksõnad on samad: sõda Ukrainas ja segased perspektiivid seoses rohepöördega. Jätkuv sõda on muutnud välisinvestorid Eesti kui Venemaa naabri suhtes ettevaatlikumaks ning sunnib ka kohalikke ettevõtteid hindama ümber kapitali tootluse ootuseid. VKG otsustas viia lõpuni reguleeritud äridest väljumise ning müüs 2023. aasta lõpus OÜ VKG Elektrivõrgud. Samuti otsustasime müüa elektri- ja metallkonstruktsioonide ehitamisele spetsialiseerunud tütarettevõtte OÜ Viru RMT. Nimetatud tehingute sulgemine jäi küll 2024. aastasse, kuid tähistas VKG jaoks täielikku pühendumist töötlevale tööstusele.

2023. aastal töötlesime läbi 4,8 miljonit tonni põlevkivi, millest tootsime klientidele uut mahurekordit tähistavat 669 000 tonni põlevkiviõlitooteid ning 900 GWh energiat.Rohepöördes on asjaolud muutunud varasemast veel segasemaks. VKG ettepanek algatada kliimaneutraalsuse eesmärkide, ambitsioonide ja põhimõtete kokkuleppimiseks kliimaseaduse õigusloome protsess, leidis küll eesmärgistamist 2023. aastal Riigikogu valimiste järel sõlmitud koalitsioonileppes, kuid praktikas paraku ei ole suudetud seaduse põhimõtteid isegi sõnastada. Väga selgelt joonistub välja olukord, kus Eesti osaleb üle-eruroopalistes aruteludes, omamata ise selget seisukohta, mida tahetakse saavutada ja milliseid riske ollakse valmis võtma. Kokkuvõttes tuleb tunnistada, et investeeringute turu-, tehnoloogia-, valuuta- jms riskide hindamisel on lisandunud tugevalt regulatiivne risk Eesti riigi näol.

2023. aastal töötlesime läbi 4,8 miljonit tonni põlevkivi, millest tootsime klientidele uut mahurekordit tähistavat 669 000 tonni põlevkiviõlitooteid ning 900 GWh energiat. Heade tootmistulemuste taga oli aasta varem rekonstrueeritud Petroter I tehase stabiilne töö ning koksitootmise lõpetamine. Aasta märgiliseimaks sündmuseks põlevkivi valdkonnas oli Uus-Kiviõli kaevanduse sisuline avamine ehk kallakšahti rajamine ning lõhke- ja kaevetöödega alustamine. Suurimaks väljakutseks lähiaastatel on tagada uue kaevanduse piisavas mahus tootmisvõimekus ajaks, kui Ojamaa kaevandus ammendub ja suletakse. Uus-Kiviõli kaevandus tagab meile toorme aastani 2038 ning annab piirkonna inimestele kindluse töö jätkumiseks.

Möödunud aastal kujundasime täiesti ümber ettevõtte sisulise struktuuri, viies selle vastavusse muutunud turuolukorraga ja regulatiivsete suundumustega. Esimese sammuna eraldasime kõik VKG uued arendusprojektid fossiilse maavara tootmisvaradest ja nende opereerimisest. Juba varasemalt sai selgeks, et põlevkivisektori tegevusele võõrkapitali kaasamine EL-i pankadest oli muutunud võimatuks. Uute arendusvertikaalide juriidiline ja sisuline eraldamine põlevkivitööstusest tagab VKG biotoodete tootmise, ringmajanduse projektide ning päikese- ja tuuleenergia projektide finantseerimisele rohelise tule.

Venemaa-vastaste sanktsioonide tulemusel vähenes olulisel määral naftatoodetega kauplemine Läänemere piirkonnas. Laevaliikluse vähenemisest tõusnud prahihinnad mõjusid müügimarginaalidele negatiivselt ning tunnetasime selget vajadust laiendada kliendibaasi ja liikuda lähemale oma ostjatele. 2023. aasta lõpus viisime kogu müügitegevuse juhtimise ja finantseerimise ning kontserni investeeringute strateegilise juhtimise oma Šveitsi üksusesse ning kohapealsete värbamistega tugevdasime oma müügiorganisatsiooni.

2024. aastasse sisenesime juba selge organisatsiooni struktuuri ning uuendatud strateegiaga. VKG eesmärk on arendada ja opereerida töötleva tööstuse projekte. Meie tegevuse alustalaks on põlevkiviõli tootmine, mida jätkame tugeva globaalse nõudluse rahuldamiseks. Samal ajal jätkame ringmajanduse ja biotootmise projektide arendamist. VKG laiem soov on panustada Eesti töötleva tööstuse arengusse kogu VKG teadmiste ja kogemuste ning Ida-Virumaa piirkonna ja inimeste poolt pakutava potentsiaaliga.

Ahti Asmann

Juhatuse esimees

Järgmised teemad