Juhtimine
Kontserni tegevjuhtimise eest vastutab Viru Keemia Grupi juhatus, mis koosneb viiest liikmest
Ahti Asmann (1973)
juhatuse esimees
Jaanis Sepp (1982)
juhatuse aseesimees ja finantsdirektor
Raivo Attikas (1979)
juhatuse liige ja tehnikadirektor
Nikolai Petrovitš (1972)
juhatuse liige ja VKG Oil AS juhatuse liige
Margus Kottise (1968)
juhatuse liige ja VKG Kaevandused OÜ juhatuse liige
Emaettevõtte juhatus võtab vastu kõik VKG kontserni majandustegevust puudutavad olulisemad otsused. Aasta jooksul toimus juhatuses üks muudatus, senine juhatuse aseesimees ja tehnikadirektor Meelis Eldermann läks mais väljateenitud pensionile ja tema asemel tuli juhatuse liikmeks ja tehnikadirektoriks Raivo Attikas. Bilansipäeva järgse sündmusena toimus ka 16.02.2024 muudatus VKG juhatuses ja Margus Kottise asemel sai VKG juhatuse liikmeks Ervin Küttis (1975).
VKG nõukogu koosneb neljast liikmest
Kristjan Piilmann
(1990)
Margus Kangro
(1974)
Ants Laos
(1943)
Elar Sarapuu
(1964)
Seoses VKG pikaaegse nõukogu esimehe Toomas Tamme lahkumisega meie seast 2023. aasta oktoobris vähenes nõukogu koosseis neljaliikmeliseks.
Grupi struktuur
Seisuga 31.12.2023 oli VKG konsolideerimisgrupi juriidiline struktuur järgmine
- 27.03.2023 jõudis lõpuni VKG Energiatootmise OÜ ja VKG Energia OÜ ühinemine, mille järgselt VKG Energia jätkas oma tavapärast tegevust otse VKG AS tütarettevõttena.
- 14.04.2024 toimus VKG jagunemine, mille tulemusena eraldati VKG-st VKG Kaevandused ja jagunenud keha ühines Kirde Varad AS-iga. Kuigi kontserni suuremat struktuuri silmas pidades oli esialgne plaan eraldada VKG-st ainult kaevandamisega seotud põhivarad, siis teatud riskide vältimiseks olime sunnitud kogu kaevandustegevuse viima Kirde Varade ärivertikaali alla.
- 2023. aastal sai tehtud rida samme Viru RMT funktsioonide ümberjagamiseks teiste grupi ettevõtete vahel - aprillis liikus tõstemehhanismide üksus VKG Logistika alla, juunis tööstusautomaatikud VKG alla ning automaatika lukksepad VKG Oili ja elektrikud VKG Energia alla.
- Bilansipäeva järgse sündmusena müüs Viru RMT 17.01.2024 kogu elektrivõrkude hooldusega seotud tegevused Viru Elektrivõrkudele. 8.03.2024 toimunud jagunemise teel liikusid kõik muud Viru RMT varad VKG Energiasse ja 19.03.2024 müüdi Viru RMT koos allesjäänud metallkonstruktsioonide tootmisega ICESTONIA OÜ-le.
Võitlus korruptsiooniriskiga
Korruptsioonivastane võitlus on VKG kontsernis olnud alati tähtsal kohal. VKG on tuvastanud kolm olulisemat korruptsiooniriski koos nende maandamiseks kasutavate meetoditega:
- Altkäemaksu andmine kontserni huvide saavutamiseks - VKG on vastutustundlik ja läbipaistev ettevõte, kus korruptsiooni ja altkäemaksude suhtes on kehtestatud nulltolerants.
- Altkäemaksu võtmine hankijate ja koostööpartnerite valimisel - VKG-s on kehtestatud hankepoliitika, mille eesmärk on vältida kallutatud hankeid ja valida alati välja kontserni jaoks soodsaim koostööpartner. Hankepoliitika täitmist jälgib sisekontroll regulaarsete seiretega.
- Juhtivate töötajate huvide konflikt ettevõtte huvide esindamisel - VKG-s on välja töötatud majanduslike huvide aruande esitamise kord, mille raames juhtivad töötajad peavad raporteerima oma osalused ja seosed erinevates kontsernivälistes äriühingutes. Juhatuse liikmetel on keelatud osutada konkurentsi igas VKG tegevusvaldkonnas, kui nõukogu ei ole selleks andnud eelnevat kirjalikku nõusolekut.
Vihjekanal
Võimaliku huvide konflikti ennetamine
Kontserni korporatiivne juhtimissüsteem hõlmab normide ja protseduuride kompleksi, mis on suunatud huvide konflikti välistamisele kontserni juhtimisorganite vahel.
Konflikti tekkimise korral on ette nähtud mehhanismid vajalike meetmete võtmiseks selle täielikuks reguleerimiseks, samuti tingimuste loomiseks, mis välistaksid konflikti tulevikus.
Huvide konflikti ennetusega tegelevad koostöös kontserni siseaudit ja teised kompetentsed allüksused. Võimalike huvide konfliktide ennetamiseks on kontsernis kehtestatud kindlad piirangud ja nõuded nõukogu ja juhatuse liikmete jaoks. Juhatuse liikmetel on keelatud osutada konkurentsi Viru Keemia Grupi tegevusvaldkonnas, kui nõukogu ei ole selleks andnud eelnevat kirjalikku nõusolekut.
Aruandeaastal ei tekkinud huvide konflikte ei juhatuse ega nõukogu liikmetel.
Välistamaks huvide konflikti tekkimist, on kontserni kuuluvate äriühingute juhatuste liikmetel ja keskastme juhtidel mis tahes muudatuste toimumisel kohustus esitada kinnitatud vormis deklaratsioon juriidilise isiku aktsiate/osakute omamise ja/või juriidilise isiku juhtorgani liikmeks olemise ja/või füüsilisest isikust ettevõtjana tegutsemise kohta.