Töökeskkond ja tööohutus
Eriti prioriteetseks kerkis käesolev valdkond 2021. aastal, kui püstitati eesmärk saavutada tööõnnetustevaba töökeskkond ja selle saavutamiseks eraldati vajalikud ressursid. Aastad on aga näidanud, et ohutu töökeskkonna saavutamise aluseks on töökultuuri muutus ja see omakorda nõuab aega.
2023. aastal pöörasime erilist tähelepanu töökeskkonna ja tööohutuse poliitika täiustamisele, et tagada meie töötajate maksimaalne kaitse ja heaolu. Võtsime vastu olulisi samme, kinnitades ühised põhimõtted meie ohutuspoliitikas. Need põhimõtted hõlmavad ennetavat lähenemist, mis tähendab töötajate teadlikkuse tõstmist ja pidevat õppimist. Oleme kindlaks teinud, et iga õnnetus või intsident on ka võimalus õppimiseks ja süsteemide parandamiseks, mis aitab vältida tulevikus sarnaste olukordade kordumist. Selleks, et tõhustada meie reageerimist intsidentidele, oleme ühtlustanud intsidentide uurimise põhimõtteid. See lähenemine tagab, et kõiki juhtumeid käsitletakse järjepidevalt ja põhjalikult, keskendudes mitte ainult sümptomitele, vaid ka juurpõhjustele.
Fikseeritud tööõnnetuste arv 2021–2023
Vaatamata pingutustele on kontserni tööõnnetuste arv viimastel aastatel püsinud samal tasemel. Samas on aset leidnud arenguid, mis lubavad loota tööõnnetuste arvu langemist järgnevatel aastatel. VKG on võtnud strateegilise suuna julgustada töötajaid aktiivsemalt teatama kõikidest juhtumitest ja vahejuhtumitest töökohal. Meie eesmärk on luua kultuur, kus isegi kõige väiksemad traumad ja ohutusnõuete eiramised saavad esile tõstetud ja uuritud. Sel 2023. aastal töövõime kaotusega tööõnnetuste arv kasvas aasta varasemaga võrreldes üle 25%. Kui aga analüüsida tööõnnetuste raskusastet, siis 2023. aastal oli enamus tööõnnetustest pigem kerget laadi.
Fikseeritud ohtlike olukordade arv (sh near-miss juhtumid) 2021–2023
2024. aastal jätkub järjepidev töö töökeskkonna ja tööohutuse parandamiseks.
Fookuses on järgmised eesmärgid
- intsidentide uurimise kvaliteedi tõstmine;
- töökeskkonna kontrolli põhimõtete ühtlustamine;
- töötajate teadlikkuse tõstmine ohutuse valdkonnas.