10

Vastutus­tundlik ja jätku­suutlik tegutse­mine

Säästva arengu juhtimine

Kontserni strateegia, arvestades säästva arengu eesmärke, on kujundatud vastupidavana erinevatele stsenaariumidele. Strateegilisel planeerimisel võetakse arvesse riske ja võimalusi, mis on seotud kliimamuutuste ning regulatiivse ja investeerimiskeskkonna ebamäärasusega.

Kontsernis viidi läbi organisatsioonilised muudatused ning praegu keskendutakse täielikult strateegia ja selle aluseks olevate eesmärkide, sealhulgas ka jätkusuutlikkuse elluviimisele. Üks lahutamatu osa meie jätkusuutlikkuse strateegiast on loodusvarade vastutustundlik kasutamine ja efektiivne rikastamine. Me adume, et ükskõik millise maavara kaevandamine ja tootmine avaldab mõju ümbritsevale keskkonnale, seega üritame alati teha rohkem, kui on seaduste või regulatsioonidega ette nähtud.

Keskendudes VKG põhisuunale - põlevkiviõli tootmisele - jätkame samal ajal ringmajanduse, taastuvenergiaparkide ja biotootmise projektide arendamist. Uued ärivertikaalid toetavad jätkusuutlikkuse põhimõtteid ning on suunatud mitmete roheväljakutsete leevendamiseks ja lahendamiseks.

2015. aasta septembris allkirjastasid maailma riigid ÜRO Peaassambleel kestliku arengu tegevuskava aastani 2030 ja selle 17 kestliku arengu eesmärki. Viru Keemia Grupp on neist valinud kaheksa prioriteetset valdkonda, millega tegeleme ning kuhu järjepidevalt panustame. Need on „Tervis ja heaolu“, „Kvaliteetne haridus“, „Jätkusuutlik energia“, „Tööhõive ja majanduskasv“, „Tööstus, innovatsioon ja taristu“, „Säästev tootmine ja tarbimine“, „Kliimamuutuste vastased meetmed“. VKG teeb tööd selle nimel, et aidata kaasa seatud eesmärkide elluviimisele mitte ainult oma põhitegevuse raames, vaid ka toetades ning osaledes regiooni projektides ja algatustes, mis on suunatud elukvaliteedi tõstmisele, teaduse ja hariduse, kultuuri ja keskkonnakaitse arendamisele.

Koostöö huvitatud pooltega

Kontsernis on kaardistatud huvigrupid, kelle huvid on märgatavalt seotud meie tegevusega ja võivad avaldada tuntavat mõju meie strateegiliste eesmärkide teostamisele. Eriti tähtsaks peame kohaliku kogukonna kaasamist arendusprojektide puhul. Kogukonna kursis hoidmiseks korraldame lisaks avalikele aruteludele ka mitteformaalseid kohtumisi, kus arutame päevakajalisi teemasid ning kogume kogukonna esindajatelt tagasisidet ning arvamusi ühe või teise teema/küsimuse osas.

VKG põhilised huvirühmad on aktsionärid, töötajad, kliendid, tarnijad ja partnerid, riik ja kohalikud omavalitsused, kohalik kogukond, MTÜd ja kodanikuühendused ning erialaliidud. Koostööks huvigruppidega on meil välja töötatud erinevad formaadid regulaarsetest kohtumistest avatud uste üritusteni. Huvirühmade koostöö põhimõteteks on poolte huvide austamine, konstruktiivne koostöö, kontserni tegevust puudutava teabe läbipaistvus, koos tegutsemise regulaarsus ja kohustuste järgimine.

Kontsern on heaks partneriks kohalikele organisatsioonidele, mis aitavad edendada regiooni kultuuri-, spordi- ja hariduselu. Meie fookuses on just kohalikud noored. Eelmisel aastal toetas kontsern peaaegu 40 kohalikku algatust ja üritust ligi 240 000 euro ulatuses. Juba aastaid toetame ärikingituste tegemise asemel Ida-Viru Keskhaigla sünnitus- ja lasteosakonda. Kaks korda aastas viime Teeme ära ja Maailmakoristuspäeva raames läbi linnaruumi korrastamise, kuhu kaasame oma töötajad, nende pereliikmed ning piirkonna gümnaasiumid. Kontsern on pikaajaline vereteenistuse partner ning neli korda aastas korraldame oma tootmisterritooriumil doonorite päevad. Eelmisel aastal loovutati 63 liitrit doonoriverd. Edendame aktiivset eluviisi ka oma töötajate seas, mille toetamisele suunasime 50 000 eurot.

Organisatsioonikultuur

Suurtööstusettevõtte jaoks on organisatsioonistruktuuri lõimumine vastutustundliku ettevõtluse põhimõtetega ülitähtis. VKG organisatsioonikultuur toetab kontserni väärtusi ja strateegilisi eesmärke. Usume, et organisatsioonikultuur on oluline ettevõtte edukuse ja jätkusuutlikkuse seisukohast ning aitab luua ohutu ja inspireeriva töökeskkonna.

Panustame pidevalt tugevasse organisatsioonikultuuri, sest see:

  • rõhutab eetilist käitumist ja ausust kõikides tegevustes, suhetes töötajate, partnerite ja sidusrühmadega;
  • julgustab koos- ja meeskonnatööd, edendades avatud suhtlust, teadmiste jagamist ning kollektiivset vastutust;
  • toetab töötajate arengut ja õppimist, pakkudes koolitusi, mentorlust ja karjäärivõimalusi;
  • loob positiivse töökeskkonna, kus töötajad tunnevad end motiveerituna ja kaasatuna, julgustades neid kaasa mõtlema ning ausat tagasisidet andma;
  • julgustab paindlikkust ja suurendab kohanemisvõimet, võimaldades ettevõttel kiiresti reageerida muutuvatele turutingimustele ja klientide vajadustele.

VKG väärtused - avatus, pühendumus, areng - on meie ettevõtlustegevuse lahutamatud osad ning ühendavad endas kontserni ja töötajate huvisid. Väärtused on orientiiriks otsuste vastuvõtmisel, kujundavad mainet ja määravad töö põhimõtted.

Aruandlus

VKG koostab ning avalikustab Sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu aruannet 2008. aastast. Aruanne on avalik dokument, mis on kättesaadav elektroonselt kontserni kodulehel eesti, inglise ja vene keeles. 2022. ja 2023. aasta Sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu aruanne on koostamisel ja saab avalikustatud 2024. aasta 3. kvartalis. Aruanne koostatakse Globaalse Aruandlusalgatuse (Global Reporting Initiative, GRI) säästva arengu aruandluse põhimõtete (GRI aruandluse juhend) ja GRI nafta- ja gaasitööstuse aruandluse vastavate osade kohaselt. Aruande koostamisel kasutame ka ISO sertifitseerimismaterjale. Keskkonna- ja tööohutuse andmed on kooskõlas standardites esitatud nõuetega.

Lisaks Sotsiaalse vastutuse ja säästva arengu aruandele peab VKG alates 2025. aastast koostama ka kestlikkusaruannet lähtuvalt EL-i direktiivist….. Esimene vastav aruanne saab avalikustatud 2026. aastal. Kuna tegemist on mahuka tööprotsessiga, siis ettevalmistused selle väljatöötamiseks juba käivad.

Järgmised teemad