October 2010
Aina rohkem maju on suutnud võlakoorma õlult heita
Põhjarannik
Praeguse seisuga on Kohtla-Järve 13 majas vanade võlgnevuste tõttu soojakraanid kinni keeratud, veel kaks nädalat tagasi oli neid maju aga 35.
Olukord korteriühistute võlgade tasumisega on päevpäevalt paranenud.
Kohtla-Järve aselinnapea Viktoria Tsventarnaja märkis, et kui 31. mai seisuga olid Ahtme linnaosa elanikud Kohtla-Järve Soojusele võlgu ligi pool miljonit krooni, siis praeguseks on nende võlg kahanenud 40 000 kroonini. Tõsiseid probleeme esineb vaid paaris majas.
Kohtla-Järve Soojuse müügijuht Lembit Prits täpsustas, et keskkütteta on praegu kolm maja, kuid neilgi saavad võlad varsti tagasi makstud. Tegemist on Lehola 16 (võlgnevus 4700 krooni), Ritsika 24 (8000 krooni) ja Ritsika 26 (159 krooni) asuva kortermajaga.
Kõige suurem võlg (26 665 krooni) on tekkinud Sõpruse 24a asuval majal, kuid neil pole põhjust toasoojata jäämist karta. Elanikud loobusid Ahtme Maja teenustest ning lõid oma korteriühistu, mis sõlmis lepingu vahetult Kohtla-Järve Soojusega ning alustas läbirääkimisi nullist. Vanade võlgade tasumiseks koostatakse tagasimakse-graafik.
Järve linnaosas on võlglasi rohkem
Järve linnaosas olid nädal aega tagasi külmas 22 maja, praegu aga on neid ainult 10. Kahel neist – Uus 1 ja Vahtra 10 – on võlakoorem suurem kui 100 000 krooni. Kolmel majal – Outokumpu 9, Olevi 23 ja Uus 9 – on võlgu kogenenud enam kui 50 000 krooni eest.
Viru Keemia Grupi avalike suhete juht Julia Aleksandrova märkis, et VKG Energia läheneb igale võlgu jäänud kortermajale individuaalselt ning soojusega varustamise jätkamine sõltub sellest, kui aktiivselt on korteriühistu või maja üldkoosolek probleemide lahendamisega tegelenud.
Aleksandrova hinnangul on parim näide KÜ juhatuse ja elanike koostööst Olevi 20. maja. Seal oli palju probleeme, kuid suve jooksul suudeti osa võlast tasuda.
Margarita Podzigunil pole enam külm
Suurem osa Olevi 20. kortermajas elanud inimestest maksis kohusetundlikult oma soojaarveid; võlgnevused tekkisid tühjana seisvate korterite tõttu.
Põhjarannikus on korduvalt kirjutatud sellest, kuidas eelmisel talvel külmusid majas radiaatorid kinni, torustik sulatati üles ja pandi taas tööle ning kuidas suvel suudeti osa küttevõlgadest tagasi maksta.
Alles hiljaaegu seisis maja külmana ning Põhjarannikus kirjutati, et seal elav vanamemm Margarita Podzigun on sunnitud toasoojata olema, ehkki on alati kõiki arveid korralikult maksnud.
Praegu on vanamemm ja ülejäänud majaelanikud õnneks soojas.
“Uus ühistu esinaine võttis olukorra oma kätesse ja suutis lahenduse leida, suurem osa võlast on juba tagasi makstud,” ütles Julia Aleksandrova. “Kahjuks on mõne maja elanikud endiselt passiivsed.”
Kõige suuremad võlad on Sompas ja Orul
Sompa ja Oru linnaosas pole praktiliselt ühtegi korteriühistut, majade haldamisega tegelevad ettevõtted Sompa Maja ja Oru Kodu. Seal köetakse maju munitsipaalkatlamajadest, kuigi elanikel on kogunenud pirakad küttevõlad.
Sompa elanike võlgnevus ulatub ligi 1,5 miljoni kroonini. Viktoria Tsventarnaja sõnul saaks selle raha eest osta 300 tonni õli, see aga moodustab 35% küttehoo-ajaks vajaliku kütuse mahust.
Kukrusel ollakse võlgu pisut üle 200 000 krooni. Kõige nutusem on olukord Orul, kus elanikud on Oru Kodule võlgu jäänud üle 3 miljoni krooni.
“See juhtus vaatamata tõsiasjale, et linn doteeris Oru keskküttekulusid ning kohalikele elanikele oli ruutmeetri hind sisuliselt kaks korda väiksem kui ülejäänud linnaosades,” ütles Tsventarnaja. “See muudab linnale olukorra väga keeruliseks. Oleme sunnitud väiksemate linnaosade katlamajadele kütust ostma ning kohalikke elanikke aitama, raha aga peab tulema maksumaksja taskust.”
Niina Voropajeva