April 2010
Ansip: Järgmisel kümnendil hõivatus põlevkivitööstuses kasvab
Narva Postiljon
Peaminister Andrus Ansip kinnitas eilsel pressikonverentsil Narvas, et lähema kümnendi jooksul tööhõive põlevkivitööstuses kasvab, seda eeskätt põlevkiviõli tootmisel ja seega ka kaevandustes.
Peaminister tegi eile ühepäevase visiidi Narva. Esmalt oli tal kohtumine Soldina Gümnaasiumi õpilastega, seejärel pressikonverents. Pärast seda kohtus Ansip kohalike ettevõtjatega ja Narva eakata liidu rahvaga.
Peaministril tuli pressikonverentsil vastata reale kohalikke ajakirjanikke huvitanud majandusküsimustele. Kõne all oli nii euro, töökohad kui ka maksusüsteem ja pensioniiga.
Ansipi kinnitusel on Eesti praegune maksusüsteem üles ehitatud selliselt, et see võimalikult stabiilselt täidaks eelarvet, olenemata sellest, kas parasjagu on majanduslangus või -tõus.
Konservatiivsus tagab stabiilsuse
“Kõikumised inimeste sissetulekutes võivad olla suured, kuid kui märkimisväärne osa maksutuludest põhineb tarbimisel, siis ei ole muudatused eelarve-laekumistes nii suured. Inimesed on oma loomuses konservatiivsed – kui hakatakse saama suuremat sissetulekut, siis see ei tähenda, et inimese tarbimine hüppeliselt kasvaks. Osa rahast akumuleeritakse. Kui sissetulekud langevad, siis jääb tarbimine siiski enam-vähem samale tasemele. Selleks kasutatakse säästusid, laene jne,” selgitas peaminister meie majandusmudeli plusse.
Käsitledes euro tulekut rõhutas ta jõuliselt, et lisaks eurokriteeriumite täitmisele on Eesti võtnud euroliitu astumisega endale ka kohustuse liituda eurotsooniga. Ja see ka juhtub. 12. mail otsustavad selle konsensusliku hääletamisega kõigi liikmesriikide rahandusministrid, sealhulgas ka Eesti Vabariigi rahandusminister Jürgen Ligi peab poolt hääletama. Ma tunnen teda isiklikult ja tean -ta hääletab poolt,” kalambuuritses Ansip ajakirjanike ees.
Rääkides tööpuudusest sai peaminister rõhutada, et juba mitu nädalat näitab töötus langustendentsi. “Töötute protsent tööealistest on vähenenud kümnendiku protsendipunkti võrra. See võib tunduda väike number, kuid see tähendab viimastel nädalatel 500-700 töötut vähem,” rõhutas ta.
Tööpuuduse leevendamise ainukese abinõuna näeb Ansip investeerimiskeskkonna parendamist, muuhulgas soodsat tööjõu maksukeskkonda, mis hoiaks potentsiaalsete rahastajate jaoks tööjõukulud madalal ja atraktiivsed.
Rääkides riiklikest prognoosidest tööhõive kohta põlevkivitööstuses leidis Ansip, et see hakkab suurenema.
“Jah, lähema kümne aasta jooksul tööhõive selles sektoris kasvab. Soovi tegeleda põlevkiviga on näha lisaks Eesti Energiale ka eraettevõtete hulgas. Tähtsamaks on muutumas õlitootmine, ka riigi energiaettevõte on alustamas uue õlitehase rajamist. Selge on, et samas muutuvad tehnoloogiad vähem tööjõudu vajavateks ja tööviljakus peab kasvama.
Kuid üldine hõive kogu majandusharus lähikümnendil kasvab,” vastas peaminister Andrus Ansip Narva Postiljoni küsimusele.
Oma vastustes ajakirjanike küsimustele lasi Ansip sisse ka väikese vea. Kui temalt päriti, miks raskes majandussituatsioonis, kui inimeste sissetulekud vähenevad on tõusnud kommunaalkulud, vastas peaminister, et üldised kommunaalhinnad nagu näiteks soojus on kohaliku omavalitsuse küsimus, mis aga puudutab näiteks elektrihinda, siis see on hoopis langenud.
Tegelikkuses on Narva puhul olukord täpselt vastupidine. Linnas müüb elektrienergiat kohalik eraettevõte VKG Elektrivõrgud, mis oma tegevuse lokaalsest iseloomust tulenevalt on pigem just kohalikul tasandil kergemini reguleeritav. Küll aga saab linna soojuse elektrijaamadest, mis oma tegevuses sõltuvad kordades rohkem üldriiklikest huvidest, kui kohalikest soovidest.
Tanel Mazur