March 2010
Kaalul on põlevkivitööstuse tulevik
Põhjarannik
Eesti põlevkiviõli tööstuslikku tootmist alustati 1924. aastal ning põlevkivist õli tootmine on kodumaine pikaajaliste traditsioonidega tootmisharu, mis annab olulise panuse riigi majandusse. Toodangust kuni 85% eksporditakse Euroopa Liidu liikmesriikidesse.
ASi Viru Keemia Grupp tütarettevõte AS VKG Oil on Eesti suurim põlevkiviõli tootja ja viimasel kümnel aastal on õlitootmise laiendamisse investeeritud miljardeid kroone. Heaks näiteks investeerimistegevusest on valminud uus õlitehas Petroter.
Euroopa Liidu kasvuhoonegaaside kauplemissüsteemi algusaasta oli 2005 ning 2012. aastani on süsteemi aluseks liikmesriigi ettevõtetele (käitistele) kauplemissüsteemis eraldatud tasuta kvoodid.
Ettevõtted, kes ületavad eraldisi, peavad vabaturult puuduva osa juurde ostma. 2013. aastast on kavas oluline muudatus kauplemissüsteemis, mille lõpptulemusena peaks aastast 2020 kogu kasvuhoonegaaside kogus olema vabakaubeldav oksjoniturul. Lisaks karmistatakse nõudeid ettevõtetele ja laiendatakse turuosaliste arvu tootmisharudega, mis varem ei olnud hõlmatud kauplemissüsteemi.
Selline lähenemine seab ohtu traditsiooniliste Euroopa Liidu tootmisharude konkurentsivõime, võrreldes kolmandates riikides, nagu näiteks Hiina ja Venemaa, tegutsevate või tegevust alustavate ettevõtetega.
Üleminekuperioodil 2013-2020 jaotatakse kasvuhoonegaaside kauplemissüsteemi kaasatud tootmisharud kaheks – tavatootmisharud ja süsinikdioksiidi lekkeohuga tootmisharud. Viimaste hulka kuuluvad ELi tegutsevad tootmisharud, millele CO2 kaubanduse mõju on suur ja on oht, et nimetatud tootmine paikneb ümber kolmandatesse riikidesse.
Tavatootmisharudele eraldatakse üleminekuperioodil tasuta kvoote tootmisharu parimast võimalikust tehnoloogiast (PVT) lähtuvalt tootele 80% ja vähendatakse proportsionaalselt 2020. aastani 30%-ni.
Süsinikulekke ohuga ettevõtetele eraldatakse kuni 100% kvooti kogu perioodi ulatuses. Energeetikasektoris tasuta kvoote ei eraldata. Erandiks on liikmesriigid, kus rahvuslik kogutoodang jaotatuna elanike arvule oli 2007. aastal alla 50% ELi keskmisest või siis fossiilsete kütuste osakaal energiabilansis üle 30%.
Eesti kuulub nende liikmesriikide hulka, kellele eraldatakse lähtuvalt erandist energiasektorile 70% 2007. aasta emiteeritud baasist ja vähendatakse eraldatud C02 kvooti 20% 2020. aastaks.
Eesti põlevkiviõli tootmine on ühes sektoris naftast õli tootmisega ning on süsinikulekke ohuga tootmisharude nimistus.
Näiliselt võiks sellise seisukohaga olla rahul ja kindlad, et ELi põlevkiviõli tootmine on jätkusuutlik. Tegelikkus aga on karm ja seab ohtu kogu põlevkivikeemia tootmise tuleviku.
Nimelt on eraldatavate tasuta kvootide aluseks tooteühikule eraldatav kvoot tootmisharu 10% parimast tehnoloogiast lähtuvalt. Sellisel lähenemisel võrreldakse naftast õlitooteid põlevkivist toodetud analoogsete õlitoodetega.
Piltlikult võrreldakse maakoores miljoneid aastaid nafta kujunemisprotsessi põlevkiviõli tootmisel reaktoris või retordis tundide jooksul toimuva termilise pürolüüsiprotsessiga.
Süvaanalüüsita on selge, et põlevkiviõli tootmisel emiteeritakse kasvuhoonegaasi 2,4-2,8 tonni ühe tonni õli kohta, naftast õlitootmisel on see näitaja aga 0,3-0,5 tonni. Seega on vahe kordades ja selline lähenemine seab ohtu põlevkiviõlitootmise tuleviku ning halvendab oluliselt põlevkiviõlitoodete konkurentsivõimet.
Teiseks oluliseks erisuseks põlevkiviõlitootmisel. võrreldes naftast õli tootmisega, on tekkivad tahked jäätmed -tuhk ja poolkoks.
Seega on oluline saavutada läbirääkimistel ELi komisjonis põlevkiviõlitootmisele eristaatus. Seda enam, et põlevkiviõli tootmine on ELi tootmisharude kontekstis unikaalne ning naftavarude vähenemise tõttu perspektiivseim tehnoloogia kütuste ja õlide tootmisel. Seda väidet iseloomustab oluline arendustegevus väljaspool Euroopa Liitu näiteks Hiinas, USAs ja mujal.
Uue kasvuhoonegaaside kauplemissüsteemiga kaasnev määramatus seab ohtu põlevkiviõli tootmise jätkusuutlikkuse lähiaastatel. See pidurdab investeeringuid ja raskendab edasiste plaanide koostamist. Viru Keemia Grupil on kavas ehitada veel üks uus õlitehas Petroter, rafineeimistehas ja tsemenditehas.
Praegu puuduvad CO2 kinnipüüdmise ja ladustamise tehnoloogiad, kus ladustamise hind oleks võrdne CO2 hinnaga turul või alla selle ning võimaldaks rakendamisel leevendada kasvuhoonegaaside kauplemise mõju. CO2 uuest kaubandussüsteemist tulenevalt tõuseb märgatavalt põlevkivi baasil toodetud elektrienergia hind ning sellega kaasnevad inflatsioon ja toodete hinnatõus.
Puuduvad ka selge Eesti riigi poliitika ja ametnike seisukoht põlevkivikeemiatööstuse tuleviku kohta ning võimalikud kompensatsioonimehhanismid, võrreldes näiteks põlevkivienergeetikaga.
Toodud määramatuste ja uue kasvuhoonegaaside kauplemissüsteemiga kaasnevate ohtude mõju vähendamise üle toimuvad läbirääkimised ELi Komisjoni ja Eesti esindajate vahel. Lähikuudel peaks selguma, millised on perspektiivid ning milliseks kujuneb Eesti põlevkivikeemiatööstuse tulevik, mis omakorda avaldab olulist mõju Eesti, aga eelkõige Ida-Virumaa üldisele sotsiaalmajanduslikule seisundile ning inimeste tööhõivele regioonis.
MEELIS ELDERMANN, VIRU KEEMIA GRUPI TEHNIKADIREKTOR