fbpx

November 2010

Pealinna õpilased uudistavad põlevkivimaad

Põhjarannik

Kui kaevanduspargi-muuseumi koh­ta ütlesid elle pal­jud õpilased, et nad on seal käinud ja erilist põnevust see enam ei paku, siis Kukru se mak­ke ronimine teki­tas üldise elevuse.

Juba neljandat aastat toob MTÜ Kooliturism koos Tal­linna tehnikaülikooliga mitu­kümmend bussitäit pealinna kooliõpilasi “Põlevkivimaa” projektiga kaevandusparkimuuseumi, põlevkivimuuseumi, VKG elektrijaama ning Kukruse mäele Ida-Virumaad avastama,

‘Täna alustame uut hooae­ga,’ ütles “Põlevkivimaa” pro­jektijuht Heigo Sahk Tallinna Kesklinna vene gümnaasiumi 37 9. klassi õpilasega Kukru­se mäkke ronides. “Novemb­ris käime siin kaheksa grupi­ga, ülejäänud 42 tulevad aprillis-mais. Kui kõik poolsada gruppi kevadeks jätta, laheks liiga tihedaks ja raskeks.”

Üldjuhul on projekt suu­natud 10. klasside Õpilastele, ent väga rangelt seda koolide­le ette ei kirjutata – soovi kor­ral võivad tulla ka üheksan­dikud või mitu klassi (ja kas või mitu kooli) koos. Peaasi et grupp bussi ära mahub.

Põlevkivimaale tulla soo­vijatest Sahki sõnul puudust ei ole. “Õhus on tunda väikest nihet reaalsete asjade poo­le. Sellest ka õpilaste vanu­se piiritlemine: 10. klass on üldjuhul selline aeg, kus noor hakkab mõtlema, mida ta te­ha tahab. Kui palju siin näh­tav neid mõjutab, pole eraldi uuritud, aga mingi vaatenur­ga annab see kõigile kindlas­ti juurde.”

Sahk tunnustas külastata­vate asutuste ja ettevõtete tõotajaid, kes noortega häs­ti suhelda mõistavad ja nei­le asjad arusaadavaks räägi­vad.

“Oleksime väga tahtnud käia VKG uues olitehases. aga arusaadavatel põhjustel pole see kahjuks võimalik,” ütles Sahk, et nagu eelnenud aastatel, piirdutakse ka seekord ettevõtte elektrijaama­ga. Lisaks külastatakse põlevkivimuuseumi ja kaevandusparki-muuseumi.

Varasemate siinkäikude lõpp-punkt, Valaste juga, jääb vähemalt novembris kavast välja – pimedas pole sinna mõ­tet minna. Kas suletud vaa­teplatvormiga juga kevadel taas plaani lisatakse, ei osa­nud Sahk veel öelda.