fbpx

Kasutame sellel veebilehel küpsiseid, et muuta Sinu siinviibimine mugavamaks ja turvalisemaks. Loe lähemalt

Keskkonnahoidu toetav tehnoloogia

Plastijäätmete mehaaniline ja keemiline ringlussevõtt aitab vähendada plastijäätmete hulka. On teada, et Euroopas tarbitakse aastas üle 50 miljoni tonni erinevaid plasttooteid, millest tekib 29 miljonit tonni jäätmeid. Taaskasutusse jõuab neist jäätmetest 32%, energia tootmisesse 43% ja ülejäänud 25% ladustatakse prügilatesse.

 

Euroopa Liidu ringmajanduse strateegia eesmärk on aga 2030. aastaks võtta ringlusesse 55% plastijäätmetest – selle täitmine on Eestis veel probleem. Igal aastal tekkivast umbes 100 000 tonnist plastijäätmetest suudetakse ringlusse võtta vaid pisut üle 25 000 tonni. Kui Eesti soovib täita ELi plastijäätmete ringlussevõtu eesmärki, siis üks võimalik lahendus on panustada lisaks plastijäätmete mehaanilisele ringlusele ka keemilisse ringlusse.

Kuna toodetav segaplastigraanul on valmistatud jäätmetest, siis saame olulise ressursisäästu. Ümbertöödeldud materjalist toodetud uus plast on võrreldes naftast toodetuga 60% väiksema jalajäljega ning võimaldab omakorda plastitootjatel teha keskkonnasäästlikumaid valikuid. Projekti edasiarendused võimaldaks näiteks segaplastigraanulite gaasistamistehnoloogia kasutusele võtmist, mis laseks toota uusi plaste keskkonnasäästlikult.

Tänu plaanitud ringmajandusüksusele suureneb plastijäätmete ringlussevõtt Eestis 15 protsendi võrra (25%-lt 40%-le) ning lõpptoodanguks olev pürolüüsiõli aitab vähendada fossiilset päritolu tooraine tarbimist. Tehas annaks uue elu ligikaudu kolmandikule Eestis tekkivatest plastijäätmetest.

Keemiline ringlussevõtt on oluline meede plastjäätmete keskkonda sattumise ennetamisel. Võrreldes jäätmete põletamise või prügilasse ladestamisega, on keemilisel ringlussevõtul väiksem süsiniku jalajälg. Segaplastijäätmete keemiline ringlussevõtt (pürolüüs) eraldab vähem CO2 kui samade jäätmete põletamine.

Keskkonnanõuete järgimine ja koostöö kogukonnaga

 

Meie tehas vastab kõikidele keskkonnanõuetele, et kaitsta nii loodust kui ka inimeste tervist. Kasutame uusimaid tehnoloogiaid ja seadmeid, mis vähendavad õhusaastet, energiatarbimist ning aitavad puhastada tootmises kasutatavat heitvett. Lisaks on meie tehase protsessid kujundatud nii, et plastjäätmete sorteerimisjääk oleks minimaalne ja võimalikult palju materjale saaks uuesti ringlusse võtta.

Samuti on meie arendustöö keskmes koostöö kogukonnaga. Projekti arendamise käigus oleme pidevas kontaktis kohalike elanike ja organisatsioonidega, et saada nende tagasisidet ja ettepanekuid. Korraldame regulaarselt kohtumisi ja arutelusid, kus esitame projekti edenemise kohta värskeimat teavet ja kuulame ära kogukonna arvamused. Meie esindajad on alati valmis vastama küsimustele ja lahendama muresid, et tagada läbipaistvus ja usaldus kogukonnas.