fbpx

February 2012

President annab teenete­märgi õlitehase juhile

Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves an­nab tänavu riikliku autasu kolmele idavirulasele, kel­le seas on tehasejuht, politseinik ja ajakirjanik.

“Tõepoolest, ma olen väga uh­ke selle üle, mida ma siin näen.” ütles vabariigi presi­dent Toomas Hendrik Ilves 2009. aasta lõpus Kohtla-Järvel VKG uue, üle miljardi krooni maksma läinud põlevkiviõlitehase avamisel, tõstes esile seda, et tegemist on nüü­disaegsel tehnoloogial põhine­va ja ekspordile suunatud et­tevõttega.

Veidi üle kahe aasta hiljem, vabariigi aastapäeva eel, an­nab Ilves Petroter I rajamise peamisele eestvedajale, VKG Oili juhatuse liikmele Nikolai Petrovitsile Valgetähe IV klas­si teenetemärgi.

“Kui ordenist kuulsin, ei us­kunud ma seda enne, kui in­ternetist lugesin. Usun, et tee­netemärk ei ole oluline ainult mulle, vaid kogu tehase kol­lektiivile, kes me kai vilasime maailma esimese põlevkiviõli-tehase parast Nõukogude Lii­tu,” ütles Petrovits. Ilves on külastanud Petro­ter 1-е kaks korda. “Esimest korda oli see veel suur-suur ehitusplats, aga avamisel tun­dis ta meie töö vastu tõsist hu­vi,” meenutas Petrovits.

Aukartustäratav seltskond

Valgetähe medali pälvinud Eesti rahvusringhäälingu Nar­va stuudio toimetaja Jüri Ni­kolajev Ütles, et ei näe endal erilisi teeneid. “Kolleegid raa­diomajast muudkui helistavad ja kinnitavad, et olen selle ära teeninud, aga ise suhtun sel­lesse tagasihoidlikult. Samas kui vaatasin, kes on saanud Valgetähe teenetemärgi, siis on seal aukartustäratav selts­kond kultuuritegelasi.”

Nikolajev Üsas, et kui auta­sustatakse ajakirjanikke, võib sellesse mitmeti suhtuda. “Sel­lest võib igasuguseid asju väl­ja lugeda, aga mina võtan se­da rahulikult. Suhtun selles­se nii, et olen saanud teene­temärgi riigilt ja rahvalt, ke­da ma austan, kinnitas tuntud raadiohääl.

Kotkaristi V klassi teene­temärgi kavaler. Ida prefek­tuuri korrakaitsebüroo piir­kondliku politseitöö talituse juht Ain Kruuse hindas riik­liku auraha puhul enim kol­leegide usaldust. “Kindlas­ti tekitab see väga uhke tun­de, et kolleegid ja juhtkond on mind pidanud autasu väärili­seks ning mind sellele esita­nud. See on eelkõige nende­poolne tunnustus minu tööle,” Ütles mees, kellel täitub lähi­ajal politseis 20 aastat.

Aurahasaajaid ligi sada

President Toomas Hendrik Ilvese eile allkirjastatud otsu­sega saavad Eestile osutatud teenete eest riiklikud autasud 99 inimest. “Iseseisvuspäeva eel tänab ja tunnustab meie riik teenetemärkidega inime­si, kelle pühendumus erineva­tel elualadel on olnud paljude­le teistele julgustuseks ja in­nustuseks,” kirjutas riigipea otsuse eessõnas.

President Ilvese sõnul näi­tab riik selle tunnustuse kau­du nii oma rahvale kui ka väli­silmale, millised on Eesti väär­tushinnangud ja vaim, milli­sed teod on talle olulised.

“Ma lähtun riigipeana sel­lest, et Eesti Vabariigi teenetemärk on Eesti Vabariigi kõr­geim tänu ja tunnustus inime­sele, nii Eesti kui mõne tei­se riigi kodanikule, kelle töö ja tegevus on aidanud Eestil muuta paremaks, turvalise­maks, rikkamaks, ning mõ­nigi kord on autasu saaja il­mutanud isiklikku vaprust. Ta on teinud enamat, kui tööüles­anne otseselt ette näeb,” ütles president Ilves.

Ta lisas, et teenetemärkide saajaid ei ole palju, mis peaks tõstma neist igaühe väärtust ja kaalu.

Välismaalastest saavad Eestilt riikliku autasu näi­teks USA ekspresident Geor­ge W. Bush panuse eest Eesti NATOsse pääsemisel ja tun­tud inimõiguslane Ljudmilla Aleksejeva, kes seisab vanku­matult demokraatia eest Ve­nemaal.

Sirle Sommer-Kalda