June 2010
Pressinõukogu tegi Pealinna kohta tauniva otsuse
Pressinõukogu pressiteade
Pressinõukogu tegi Pealinna kohta tauniva otsuse
Tallinn, 2. juuni 2010. Pressinõukogu arutas Viru Keemia Grupi kaebust ajalehes Pealinn aprillis ilmunud artiklite peale ning otsustas, et leht eksis hea ajakirjandustava vastu.
5. aprillil 2010 ilmunud artiklites „Eesti Energia ja eraettevõtte tüli Ojamaa põlevkivikaevanduse pärast teeb kahju kõigile“, „Erafirma rikub Ojamaal räigelt seadust“, „Roheliste proovikivi“ ja „Ekspert: kaevandus võeti kellegi huvides jõuga käest?“ on Ojamaa põlevkivikaevandusest ja Viru Keemia Grupi plaanidest räägitud erinevate allikatega, välja arvatud Viru Keemia Grupi esindaja.
Viru Keemia Grupp kaebas Pressinõukogule, et artiklid põhinevad tõendamata ja kontrollimata faktidel ning kahjustavad firma mainet. Samuti ei ole kaebaja rahul, et nende kohta on esitatud tõsiseid süüdistusi, kuid sõna ei antud. Kaebaja märkis, et Pealinna toimetus võttis ettevõttega küll ühendust, kuid pärast tööaega lehe trükkimineku päeval.
Pealinn vastas Pressinõukogule, et artiklites olevad väited tuginevad erinevatel dokumentidel või on allikate ütlused. Lehe kinnitusel helistas toimetaja lehe trükkimineku päeval Viru Keemia Gruppi, kuid kommentaari ei saanud. Tänaseks on leht avaldanud kaebaja selgitused ja vabandanud, et vastulause avaldamine viibis. Leht märkis, et kaebaja ei pöördunud pärast artiklite ilmumist ise toimetuse poole ega nõudnud täiendavate seisukohtade avaldamist.
Pressinõukogu otsustas, et Pealinn rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Pealinn rikkus ka eetikakoodeksi punkti 5.1., mis näeb ette, et kui kellegi kohta avaldatakse tõsiseid süüdistusi, tuleks talle pakkuda kommentaari võimalust samas numbris. Artiklites on Viru Keemia Grupi kohta esitatud tõsiseid süüdistusi, kuid ettevõte sõna ei saanud. Pressinõukogu hinnangul ei olnud artiklite teema nii päevakajaline, et materjali pidi kaebaja kommentaari ära ootamata avaldama.
Samuti rikkus leht eetikakoodeksi punkti 4.1., mille järgi peavad uudised, arvamused ja oletused olema selgelt eritatavad. Pressinõukogu leiab, et artiklis „Eesti Energia ja eraettevõtte tüli Ojamaa põlevkivikaevanduse pärast teeb kahju kõigile“ pole selgeid allikaviiteid ning seepärast mõjuvad paljud hinnangud ajakirjaniku hoiakuna.
Pealinn avaldas Pressinõukogu otsuse 31. mail.
Pressinõukogu
http://www.eall.ee/pressinoukogu/index.html
6463363