February 2010
Valmis VKG Ojamaa kaevanduse rikastustehase KMH programm
BNS (majandusuudised)
OÜ-l Hendrikson & Ko valmis Ida-Virumaal Mäetaguse vallas AS-i Viru Keemia Grupp (VKG) Ojamaa tootmiskeskuse rajamise ja töötamise ning kaevise transpordiga kaasneva keskkonnamõju hindamise (KMH) programm.
Tootmiskeskuse arendajal OÜ-l VKG Kaevandused on kavas Ojamaa kaevanduse teenindusmaale rajada põlevkivi tootmiskeskus, sealhulgas rikastusvabrik, killustikukompleks ja killustikulaod.
KMH hõlmab keskkonnamõju prognoosimist, keskkonnamõjude hindamist, kaevise töötlemist ja rikastamise tehnoloogiate alternatiivide kirjeldamist ja hindamist ning vajadusel negatiivsete mõjude vältimise ja leevendavate meetmete kavandamist.
Mäetaguse valla kodulehelt selgub, et vallavalitsuse 26. jaanuari korraldusega tunnistati kehtetuks mullu 19. novembri korraldus Ojamaa kaevanduse detailplaneeringu ja keskkonnamõju hindamise algatamiseks ning algatati Võrnu külas ligikaudu 30 hektari suurusel maa-alal uus detailplaneering, millega on muuhulgas kavas suurendada kaevanduse teenindusmaad.
Korraldusega algatati ka Ojamaa kaevanduse tootmiskeskuse rajamise ja töötamisega ning kaevise transpordiga kaasneva keskkonnamõju hindamine, sest planeeringu koostamise taotleja eesmärgid Ojamaa põlevkivikaevanduse rajamisel erinevad oluliselt kehtivast Ojamaa detailplaneeringust ja selle alusel kavandatavatest tegevustest.
Ojamaa tootmiskeskuse rajamise ja töötamisega kaasneva KMH programmiga saab tutvuda 23. veebruarist 9. märtsini Mäetaguse vallavalitsuses ja valla koduleheküljel, samuti KMH koostaja Hendrikson & Ko kodulehel.
KMH programmi kohta saab KMH koostajale esitada ettepanekuid, vastuväiteid ja küsimusi 9. märtsini. KMH programmi avalik arutelu toimub 11. märtsil Mäetaguse vallas Kiikla külas Kiikla rahvamajas.
KMH programmis toodud ajakava põhjal on KMH aruande koostamine planeeritud aprillikuusse, KMH aruande avalik väljapanek toimub mais, selle avalik arutelu mais või juunis ning aruande heakskiitmine ja keskkonnanõuete määramine juulis.
VKG Kaevandused juhatuse liige Margus Kottise on varem ajakirjanduses öelnud, et lisarajatisi on vaja selleks, et mitte sõltuda Eesti Energiast.
“Esialgu oli mõeldud nii, et põlevkivi on võimalik kasutada kohe ja rikastusvabrikut pole vaja,” ütles Kottise. “Seejärel kavatseti rikastamiseks kasutada Aidu karjääri kompleksi ja nüüd oleme sunnitud ehitama oma vabriku – märksa väiksemate mõõtmetega, parima tehnoloogiaga.”
Tema sõnul peavad rikastusvabrik ja konveier valmima aastal 2012, kui kaevandus peaks saavutama täisvõimsuse.
Eesti Energia Kaevandused on teatanud, et ei takista VKG-l Ojamaa kaevanduse ettevalmistusi ning on nõus võimaldama VKG-le läbipääsu Aidu territooriumil.