fbpx

June 2016

Viru Keemia Grupp ja Eesti Energia korraldavad põlevkivi kaevandamise 100. aastapäeval ekskursioone

Just neil päevil 100 aastat tagasi algas Eestis põlevkivi tööstuslik kaevandamine. Väärika juubeli tähistamiseks viivad põlevkiviettevõtted Viru Keemia Grupp ja Eesti Energia 7. – 9. juulini oma tootmisüksustes läbi ekskursioone kokku kuni 200 huvilisele. Ekskursioonidel saab ülevaate sajandi jooksul omandatud põlevkivialasest kompetentsist ehk näha ja kuulda, kuidas toimub põlevkivi kaevandamine ning sellest elektri ja õli tootmine.

VKG viib huvilised 8. ja 9. juulil vaatama kaasaegset põlevkivi ümbertöötlemise tehast Petroter, kus on võimalik tutvuda põlevkivist õli tootmise nutika protsessiga ehk oma silmadega näha, kuidas kivist saadakse õli. Kokku toimub kahel päeval 4 ekskursiooni.  

Eesti Energia korraldab 7. ja 8. juulil kokku 4 ekskursiooni. Need viivad osalejaid Narva karjääri ja Eesti elektrijaama, mis on omasuguste seas maailmas suurimad. Narva karjääris tutvustatakse huvilistele põlevkivi kaevandamise protsessi, räägitakse viimaste aastate olulisematest arengutest selles vallas ning näidatakse võimsaid mäemasinaid. Eesti elektrijaamas saab ülevaate sellest, kuidas käib põlevkivist elektri tootmine.

Registreerimine on avatud 4. juulini või kuni kohti jätkub. Ekskursioonid toimuvad nii eesti kui vene keeles. Registreeru SIIN.

Väärika aastapäeva puhul leiab aset teisigi sündmusi. Eile andis Eesti Post välja „Põlevkivi kaevandamine 100“ postmargi. Sellel on Kohtla-Järve Põlevkivimuuseumist pärit foto, mis kujutab tööd Kukruse kaevanduses 1920ndatel. Lähipäevil avatakse Eesti Loodusmuuseumis põnev põlevkiviteemaline väljapanek. Augusti lõpus toimub pika traditsiooniga Kaevurite Päev. Juubeliaasta kulmineerub septembris toimuva rahvusvahelise sümpoosioniga „Põlevkivi 100“, kus jagatakse eestimaalaste sajandipikkust põlevkivi väärindamise kogemust.

1916. aasta juuni keskel alustati toonaste Kohtla ja Järve valdade alal põlevkivi proovikaevandamisi maavara energeetilise potentsiaali väljaselgitamiseks. Selleks andis tõuke Petrogradi kütusekriis. Kaevandatud põlevkivi saadeti uuringuteks Petrogradi, kus sai peagi kinnitust, et sellel on kütteainena perspektiivi.