Strateegilised turu- ja õigusriskid
Tegutseme volatiilsel globaalsel turul, kus hinnakõikumisele avaldab mõju terve rida tegureid ja seda nii siseriiklikul, Euroopa kui ülemaailmsel tasemel. Seega, ühe strateegilise riskina näeme õli müügihinna langust alla kriitilise piiri seoses nafta hinna üldise langusega. Põlevkiviõli müük moodustab 2/3 kontserni netokäibest, seega on nafta ja naftatoodete turuhindade muutuse risk kontserni tegevuse paratamatu osa. Valdav osa VKG Oil müügilepingutest on sõlmitud tingimusel, et toote müügihind on otseselt seotud naftatoodete börsihindadest. Teine osa sõltub maailmaturu hindadest kaudselt. Põlevkiviõli müügihind võib langeda nii seoses nafta maailmaturu hinna langemisega kui ka dollari nõrgenemisega.
Riski hinnangu põhjendus:
Nafta ja naftatoodete hind on väga volatiilne, kuna tootmise ja tarbimise väike ebatasakaal põhjustab suuri hinnatõuse või languseid. Näiteks keskmine hind Brent Front Month oli:
2012. aastal
112 USD/barrel
2016. aastal
44 USD/barrel
2018. aastal
72 USD/barrel
2020. aastal
41 USD/barrel
2022. aastal
101 USD/barrel
Teine tähtis strateegiline risk on seotud CO2 tasuta jagatava kvoodi mahu langemisega pärast 2025. aastat ning kvoodi hinna kiire kasvuga.
Põlevkiviõlitööstus on osa EL-i nafta rafineerimise ja süsinikulekke sektorist, millele eraldatakse tasuta CO2 kvoote. KHG IV kauplemisperiood 2021-2030 on jagatud kaheks 2021-2025 ja 2026-2030. Teada on kauplemisreeglid ja tasuta CO2 kvootide eraldamise metoodika aastani 2025. Kontserni majandustegevuse ja konkurentsivõime tagamise osas on oluline roll Rohepöörde käigus vastuvõetavatel otsustel Euroopa Parlamendis ja Komisjonis, mis võivad oluliselt vähendada põlevkiviõli tootmisele eraldatavaid tasuta CO2 kvootide koguseid ja tõsta kvootide ostuhinda.
CO2 kvootide ulatuslik hinnatõus ja/või tasuta eraldatavate kvootide vähendamine tekitab õlitootmisele suure täiendava maksukoormuse, mistõttu õlitootmise omahind tõuseb kallimaks kui õli turuhind ja muudab äritegevuse seetõttu konkurentsivõimetuks.
CO2 maksumäär on alates 2017 aastast tõusnud üle 10 korra ja VKG maksustatava emissiooni osakaal on kerkinud 20%-ni kogu emissioonist. Sellega kaasnev CO2 maksukoormus on kerkinud 20 miljoni euroni aastas. Arvestades jätkuvat EL-i rohepoliitikat on oht, et süsinikumaksude tulemusel võib kohalik tootmine välja surra. Kuna aastani 2025 on reeglid paigas ja viimasel ajal kvoodi hind pigem püsinud, siis tõenäosus suuremateks probleemideks lähima kahe aasta jooksul pigem madal.
Järgmiseks kaardistame tooraine tarnepidevuse riski, mistõttu jääb tegevus seisma ja ei suudeta täita lepingulisi kohustusi.
Risk võib realiseeruda kahes osas: tükikivi puudujäägi tõttu võib seiskuda Kiviter-vabrikute töö. Ojamaa kaevanduse töö peatumise tõttu võib olla väga tugevalt häiritud või seiskuda terve VKG Oili tootmine.
Samas oleme kaardistanud ka võimaliku maine kahjustumise riski, mis võib tekkida seoses keskkonnareostuse, madalate palkade, uute tehaste/kaevanduste rajamise, territooriumil juhtunud õnnetuste, eetikanormide rikkumise jms tõttu.
Tegevusriskid
Tegevusriskide taga on puudulikud või ebaefektiivsed protsessid ja süsteemid ning inimeste ebapiisavad kompetentsid või tegevused tööprotsesside juhtimisel. Tegevusriskide vältimiseks on kontsernis väljatöötatud riskijuhtimise põhimõtted, erinevad standardid ja juhtimissüsteemid. Tegevusriskide all käsitleme tehnoloogilisi ja IT-riske, samuti väliskeskkonnaga, näiteks klientide ja tarnijatega seotud operatsioonilisi riske.
Pöörame suurt tähelepanu tööohutuse ja töökeskkonnaga seotud riskidele. Kõikides kontserni ettevõtetes on juurutatud vastavad süsteemid tegevuse juhtimiseks ning seireks. Tööohutusriske käsitleme lähtudes põhimõttest, et ennetamine on olulisem kui tagajärgedega tegelemine. Kontsernis on kasutusel ohuolukordade registreerimise süsteem, mis on avatud kõikidele töötajatele, partneritele ja ka tootmisterritooriumi külastajatele. Fikseeritud ohuolukordade süvaanalüüs ning ohtude õigeaegne kõrvaldamine on ennetanud mitmeid potentsiaalseid tööõnnetusi.
Finantsriskide all on kaardistatud valuutarisk euro ja dollari suhte osas. Kontserni kulubaas on eurodes, aga kogu õlitoodang realiseeritakse dollarites, millega kaasneb märkimisväärne valuutarisk:
- mida kõrgem nafta hind, seda suurem on dollari kursi muutuse mõju ja vastupidi, mida madalam nafta hind, seda väiksem dollari kursi muutuse mõju;
- dollari nõrgenemine koos naftahinna langusega süvendab meie tulude langust.
Kõrgelt hindame ka vastavusriske, nt kaevelubade mittesaamine või hilinemine, muutuva regulatsiooni tõttu tooraine saadavuse vähenemine. Kaevelubade regulatsioon on jäik ega käi kaasas turuosaliste tegelike kaevemahtudega. Ressursside ülebroneerimine ei ole taunitud. Roheleppe aktuaalsus võib tuua kaasa seandusandluse ja avalikkuse surve kaevandamise lõpetamiseks.
Erilise fookuse all on pettuseriski juhtimine. Pettuse- ja varguseriski realiseerumise ohu ning võimaliku kahju saamise vähendamiseks tegeleme eelkõige ennetusmeetmete ja tõhususe suurendamisega. Korrapäraselt viiakse läbi pistelisi kontrolle ning tõhustatakse protsesside läbipaistvust. Suur tähelepanu on suunatud pettuste avastamise ja sellele reageerimise kiirusele. Fookuses on igapäevane töö kontserni töötajate informeerituse suunas ning nende julgustamine pideva tagasiside andmiseks, milleks on loodud rida operatiivseid kanaleid.